Games

K tabletom zadarmo aj internet. Vláda prichádza so 40 GB voľných dát

K tabletom zadarmo aj internet. Vláda prichádza so 40 GB voľných dát

V rámci štátneho projektu má vláda rozdať až 172 800 dôchodcom a znevýhodneným osobám tablety, v približnej hodnote až 35 miliónov € (cca 205 €/kus). Pred pár dňami prišiel portál dsl.sk s informáciou, že okrem tabletov budú dôchodcom poskytnuté aj mobilné dáta. SIM karty s predplatenými mobilnými dátami má zabezpečovať spoločnosť Orange. Konkrétne má ísť o balík s obsahom 40 GB voľných dát.

Spoločnosť už začala informovať o poskytovaní služby vybraným príjemcom prostredníctvom listu.

Nemá však ísť o jednorazových 40 GB. V liste sa spomína, že v prvých štyroch mesiacoch by mali príjemcovia prijať balíky s 10 GB internetu (každý mesiac). Tento krok slúži na to, aby sa nedbalosťou nespotrebovali všetky dáta hneď prvý mesiac.

Samsung Galaxy Tab S8+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ak niekomu vydržia dáta celý mesiac, zostatok voľných dát sa pripíše do ďalšieho obdobia. Zákazníci sa tak nemusia báť, že by im tieto dáta prepadli. Ideálne by malo 40 GB podľa ministerstva vydržať celý rok, aby dôchodcovia a znevýhodnení mohli počas celého roka využívať internetové služby na dôležité úkony.

Internet pokračuje aj po prečerpaní 40 GB voľných dát

Po prečerpaní dát, môžu internet využívať všetci aj naďalej, avšak so spomalenou rýchlosťou. Tá by mala byť 3 Mbps, čo bez problémov vystačí na bežné využívanie internetu. Orange však ponúka zainteresovaným aj iné balíky, a to 2 GB dát v cene 6 €, alebo 10 GB dát za 10 € v jednorazovej platbe.

Celý objem dát je možné využiť aj pri roamingu, čo znamená že si tablety môžu naplno užívať aj v iných členských štátoch EÚ. Tablety si tak budú môcť so sebou vziať aj dovolenkári, a nemusia tak prísť o dôležité informácie. Platnosť SIM karty od Orangeu je 12 mesiacov od prvého nabitia. Túto platnosť bude možné následne obnoviť.

Jedna takáto SIM karta bude pri bežných cenách stáť Ministerstvo 35 € bez DPH (t.j. 42 € s DPH). V pilotnej fáze projektu sa rozhodli zapojiť len prvých 2000 používateľov, neskôr po zozbieraní dát by sa malo toto číslo zvýšiť niekoľkonásobne.

Náš tip

Problémy s notifikáciami v Android zariadeniach? Takto sa ich zbavíte

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *