Autoři Dark and Darker reagují na stažení hry ze Steamu » Vortex
Není to tak dávno, kdy jste mohli i prostřednictvím Vortexu sledovat kauzu, která se točila kolem slovenské strategie Workers & Resources: Soviet Republic. Hra byla nečekaně stažena ze Steamu kvůli hlášení o možném porušení autorských práv, která si nárokoval jeden z fanoušků v souvislosti s realistickým módem ve hře. Postup společnosti Valve a správců Steamu je takový, že po nahlášení dle pravidel DMCA zasáhnou a následně nechají obě strany problém vyřešit, což se v případě Soviet Republic podařilo ve prospěch vývojářů za několik týdnů. Nyní něco obdobného řeší jihokorejské studio Ironmace, které pracuje na hře Dark and Darker. Nový projekt od přibližně 20členného týmu ale byl od svého oznámení v hledáčku společnosti Nexon, která v něm spatřovala příliš velkou podobnost s jejich veřejnosti nepředstaveným projektem P3, a právě na tomto základě dala Steamu pokyn, aby hru z nabídky stáhl pouhé dny před plánovaným spuštěním předběžného přístupu.
Ukradená hra?
Kontext je v tomto případě klíčový a odkrývá řadu problémů, na které narazili lidé z Nexonu, stejně jako argumenty, o něž se nově opírá studio Ironmace. Na začátku všeho byl zmiňovaný projekt P3, na kterém v Nexonu pracoval i designér Čchö Ju-Hjon. Rozhodl se však ze společnosti odejít a založit si vlastní studio, v němž se postupně rozběhl vývoj hry Dark and Darker za přítomnosti přibližně deseti dalších lidí, kteří rovněž pracovali na P3. Byl mezi nimi i bývalý game director nepředstaveného projektu P3, jenž odešel asi tři měsíce po Ju-Hjonovi a dle tvrzení Nexonu s sebou přinesl do Ironmace další know how. Skutečnost, že se Dark and Darker podle dostupných informací začalo rýsovat jako projekt P3, tedy přiměl Nexon sepsat upozornění na porušení autorských práv a nechal Valve titul ze Steamu stáhnout. Nexon uváděl, že do představení Dark and Darker neexistovala na trhu hra, která by sdílela stejný koncept a zápletku příběhu jako projekt P3 a bylo podle tvrzení společnosti nemožné, aby Ironmace vyvinul hru v tak krátkém časi, aniž by si ve vývoji nepomohl již dříve vytvořenými částmi.
Součástí zprávy Nexonu tak bylo i nařčení z neoprávněného vykradení a zkopírování konceptu, což se mělo projevit například ve shodě více než 2000 souborů mezi oběma projekty. Podobnost ale shledal Nexon také v design postav, způsobu vyprávění příběhu, PvPvE konceptu, střídání elementů stříleček a her na hrdiny, stejně jako ve způsobu, jakým hra začíná, případně jak vypadá uživatelské rozhraní a některé další funkce. Jinými slovy řečeno, Nexon si je jistý, že lidé, kteří odešli do Ironmace, byli dopředu obeznámeni s tím, že budou pracovat na podobném projektu, k čemuž jim měl ostatně dopomoci i repozitář původních souborů P3, které si měl před svým odchodem stáhnout Čchö Ju-Hjon na vlastní server. Určitě uznáte, že tahle obvinění zní poměrně vážně, a pokud by se prokázala, je zřejmě na místě detailně prověřit, jak na tom Dark and Darker je a přinutit vývojáře k takovým změnám, aby nedošlo k porušování autorských práv.
Obrana Ironmace
Studio Ironmace se ale přirozeně brání a ve svém prohlášení na Discordu se vymezuje vůči jakémukoliv kopírování či nařčení z krádeže dat. Podle magazínu Tech Raptor vývojáři v první řadě uvedli, že hra Dark and Darker byla oznámena více než šest měsíců před tím, než vůbec Nexon registroval ochranné známky a mohl si tudíž nárokovat nějaká práva. Co se týče zkopírování dat, podle Ironmace to Čchö Ju-Hjon učinil proti písemnému souhlasu manažerů Nexonu, s nimiž rovněž rozebíral možnost, že sám bude pracovat na podobné hře, jako je P3. V rozhovoru měl vedení společnosti ujistit, že všechno, co jeho nový tým vytvoří, vznikne od nuly, což mělo současně zaznít ve výpovědi policii, která si Ju-Hjona předvolala k podání vysvětlení. Ironmace rovněž rozporuje, že by na trhu neexistovaly hry s podobným konceptem či příběhovým námětem a za všechny zmiňují například Expedition Agartha.
Ve svém prohlášení se pak Ironmace detailně věnuje i oněm shodným souborům, které mají z větší části vycházet jednoduše z toho, že obě studia pro své projekty využily Unreal Engine.
Co se týče rychlosti, se kterou Dark and Darker vzniklo, vývojáři se odkazují na efektivní týmovou strukturu, stejně jako nákup assetů z Unreal Marketplace a dodávají, že pokud by měli vycházet z již vytvořených součástí pro úplně jinou hru, jak tvrdí Nexon, práce by byly paradoxně složitější a časově nákladnější. Ve svém prohlášení se pak Ironmace detailně věnuje i oněm shodným souborům, které mají z větší části vycházet jednoduše z toho, že obě studia pro své projekty využily Unreal Engine, dále kvůli použitým assetům a jen minimum z nich, přibližně 40, je pojmenováno stejně zkrátka proto, že jde o určitý standard. V závěru proto Ironmace vyzývá, aby Nexon předložil jasné důkazy o shodě v kódu či podkladech, nebo v opačném případě upustil od neopodstatněného nárokování práv. Další vyjádření v tuto chvíli není k dispozici.