Games

Unity zavádí poplatky za každou instalaci hry » Vortex

Společnost Unity oznámila nový monetizační plán pro svůj engine, který je coby jeden z nejpopulárnějších nástrojů herních vývojářů využíván napříč celým odvětvím. Na Unity vznikají hry pro PC, konzole i mobilní zařízení a s ohledem na postupný vývoj enginu v uplynulých letech se jej nezdráhají používat i větší studia pro ambiciózní tituly. Od příštího roku však budou všichni vývojáři zatížení novým poplatkem za každou instalaci své hry, pokud daný titul překročí stanovené limity. Ačkoliv se poplatky za instalaci nezdají být vysoké – pohybují se od 2 do 20 centů – vývojáři nový plán ostře kritizují, odmítají ho a svorně mluví o definitivním konci Unity jako herního enginu. Faktem ovšem je, že část kritiky je způsobena tristně nezvládnutou komunikací a dostatečného vysvětlení, jak bude nový plán uplatňován v konkrétních případech. Skoro se zdá, že Unity nic do detailu nepromyslelo a na kanonádu dotazů – vycházejících z reálných příkladů – nebyla společnost připravená smysluplně reagovat.

„Dnes oznamujeme změny našeho obchodní modelu, který zahrnuje úpravu předplatného a zavedení Runtime poplatku,“ uvedla společnost včera v podvečer. Přiznává, že jde o nárůst ceny, za kterou je možné Unity využívat, ale obratem dodává, že se změny dotknou jen malého procenta uživatelů enginu. „Velká většina uživatelů Unreal Editoru neplatí vůbec nic a nebude ovlivněna těmito změnami,“ uvádí zástupci společnosti a snaží se vysvětlit, že poplatky se budou týkat jen těch, kdo se svými hrami uspějí a protnou stanovenou hranici příjmů a instalací. Ty jsou stanoveny s ohledem na způsob, jakým vývojáři Unity využívají, resp. v závislosti na tom, jaký předplatitelský plán zvolili. Pokud se bavíme o předplatném pro studenty či pro osobní využití – tedy bezplatné varianty – vývojáři budou zatíženi poplatkem po překonání hranice 200 000 instalací a 200 000 dolarů v příjmech z prodeje dané hry. Podotýkáme, že musí být překonány obě hranice, aby Unity začalo vyžadovat placení poplatku za instalaci, který bude následně činit 20 centů. Pro předplatitele Unity Pro a Unity Enterprise je pak hranice stanovena na 1 milion instalací a 1 milion dolarů v příjmech z prodejů s tím, že se liší výše poplatku. Tabulka níže vše podrobně vysvětluje, poplatky jsou nicméně nižší nežli v prvním případě a pohybují se v rozmezí od 2 do 15 centů za každou instalaci.

Zdroj: Unity

Pomineme-li fakt, že Unity změnilo pravidla a chce si ukrojit z příjmů vývojářů, představení nového modelu s sebou přineslo velmi bouřlivou diskuzi. Ta se v prvních hodinách opírala o nedostatečně vysvětlená pravidla a následně už v ní nejsou zahrnuty několikeré aktualizace podmínek, se kterými Unity přichází za pochodu. Zprvu tak vývojáři odepisovali celý engine proto, že se obávali nutnosti platit za pirátské kopie nebo záškodnické akce naštvaných hráčů, kteří mohou dokola instalovat jejich hry. Zmiňovány byly i hry nabízené v nejrůznějších akcích a balíčcích, kde se očekává, že míra instalací skokově vzroste, byť hry v takovém případě bývají nabízeny hráčům výhodně, mnohdy výrazně pod cenou. A obavy přicházely i stran demoverzí a dokonce i updatů, při nichž se prostředí enginu přeinstalovává a Unity ho opět vyhodnotí jako novou instalaci. Další zprvu nevyjasněné okolnosti se pak týkaly předplatitelských služeb typu Game Pass, které hry na enginu Unity nabízí za cenu předplatného, takže se očekává, že hráči budou hry instalovat v hojnější míře, a pak je tu pochopitelně i aspekt mobilních titulů, jejichž jednotkové příjmy nebývají vysoké a důležité je množství instalací, které by tím pádem ale bylo zatíženo výše uvedenými poplatky. Na tomto místě tak byly stížnosti a mnohdy značně nevybíravá slova herních vývojářů na místě, Unity ale začalo podmínky upravovat, a i když poplatky nezrušilo, některé z obav dokázalo vedení společnosti rozpustit.

Postupné vyjasňování pravidel

Jak informuje novinář Stephan Totilo na webu Axios, společnost přispěchala s dalšími vyjádřeními, v nichž se snaží nevoli vývojářů mírnit. Zástupce Unity Marc Whitten tak například uvádí, že společnost bude vyžadovat zaplacení poplatku za první instalaci hry, čímž by se mělo předejít situaci, kdy by se někdo organizovaně rozhodl poškodit vývojáře či vydavatele hromadnými instalacemi. Stále však platí, že poplatek bude nutné zaplatit za instalaci hry na dalším zařízení – například na Steam Decku poté, kdy už byla hra nainstalována na počítači. Dále Whitten vysvětlil, že za demoverze – za které podle původního vyjádření Unity vývojáři platit měli, protože se započítávala jejich instalace – vývojáři platit nakonec nebudou. Vše má ale svá pravidla, takže se tahle výjimka pojí jen se skutečnými demoverzemi, které nabízí jen vybraný úsek ze hry a nelze ji zaplacením „povýšit“ na plnou verzi. To samé pak platí o hrách v předběžném přístupu, jejichž instalace – byť v danou chvíli nekompletní či nefinální verze hry – se bude počítat jako standardní instalace.

Co se týče her nabízených v charitativních balíčcích, typicky Humble Bundle a další – instalace těchto her poplatkem za instalaci zatíženy nebudou. A pokud se bavíme o předplatitelských službách, jako je Game Pass, nutnost platit poplatek pak má podle Whittena jít za provozovatelem této služby, nikoliv vývojářem dané hry. I tyto odpovědi ale přináší jen další otázky a kritiku, protože jednotlivé aspekty nejsou dostatečně vysvětleny. Předně není zcela zřejmé, jak bude Unity sledovat ony instalace, zatím totiž společnost mluví pouze o tom, že má „nástroje“. Není také zřejmé, jak přesné budou při posuzování toho, zda došlo k instalaci pirátské, nebo legitimní kopie. A v souvislosti s Game Passem pak pro změnu zaznívají obavy, že pokud Microsoft – případně jiná společnost v rámci jiné služby – bude muset platit za instalace namísto vývojářů a vydavatelů, pravděpodobné takové hry přestane do svého katalogu přijímat. Navíc není vyjasněno, jaký právní nárok vzniká Unity u Microsoftu a dalších provozovatelů, když s nimi nemusí mít ve vztahu k daným titulům uzavřenou žádnou smlouvu. A nezmiňujeme mobilní hry, k nimž se Whitten nezmínil a není tudíž jasné, jaký osud potká jejich autory.

Na závěr svého vyjádření pro Axios nicméně Marc Whitten opět poukazuje na to, že se změny dotknou přibližně 10 procent všech vývojářů pracujících s Unity a podtrhuje, že peníze, které tímto způsobem společnost získá, půjdou na další rozvoj a fungování samotného enginu. „Není žádná zábava potýkat se s vlnou naštvaných reakcí, takže myslím, že je na nás, abychom některé body vysvětlili. Nasloucháme [vývojářům] a budeme pokračovat ve snaze nabízet to nejlepší, co můžeme,“ uzavřel Whitten. Situace je ale skutečně v tuto chvíli daleko od klidu a je otázkou, jak ve finále dopadne. Někteří vývojáři navíc začali naznačovat, že hodlají pozdržet vydání svých titulů a kompletně přejít z Unity na Unreal Engine společnosti Epic, která rovněž na změny v Unity reagovala.

Ari Arnbjörnsson, který se v Epic Games stará o komunikaci, sdílel několik příspěvků na Twitteru v nichž vypíchnul, že Epic požaduje po uživatelích Unreal Enginu 5procentní poplatek po dosažení hranice 1 milionů dolarů v příjmech s tím, že pokud jsou příjmy generované na Epic Games Storu, poplatkem zatíženy nejsou. Epic navíc myslel i na hry, které se prodávají dlouhou dobu, takže pokud překonají zmíněnou hranici, ale za jedno čtvrtletí z nich už vývojář či vydavatel neutrží více než 10 000 dolarů, dál už platit nemusí. Arnbjörnsson popisuje ale i specifické záležitosti týkajíc se vývoje pro hry v Oculus Store a zmiňuje také program pro ty, kdo se rozhodnou hru vydat exkluzivně na Epic Games Storu alespoň po dobu 6 měsíců, nemusí platit žádné poplatky.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *