Games

Toto sú najväčší výrobcovia čipsetov pre smartfóny

Americká spoločnosť Qualcomm je v kategórii výrobcov 5G čipsetov naďalej lídrom, čo potvrdzujú aj štatistiky tohto trhu za posledný štvrťrok. Informoval o nich portál SamMobile.

Qualcomm vedie na trhu s veľkým odstupom pred konkurenciou

Štatistiku vypracovala analytická spoločnosť CounterpointReasearch. Qualcomm podľa nej vedie so 44 % podielom v prémiovej a strednej triede 5G smartfónov, AP (Application Processor)/SoC (System on Chip) čipsetov a baseband čipov pre 5G. Výnosy Qualcommu dokonca vzrástli v prvom štvrťroku 2022 medziročne o 56 %.

Podiel výrobcov čipsetov v Q1 2022 | Zdroj: CounterPointReaseach.com

Čínsky výrobca MediaTek na druhom mieste získal 19 % podiel na celkových globálnych dodávkach z AP/SoC čipsetov a baseband čipov. Výnosy pre MediaTek vzrástli v Q1 2022 medziročne o 29 %. Čínsky výrobca za to vďačí aj čipsetom Dimensity 9000, s ktorými vstúpil na trh prémiových smartfónov.

MediaTeku pomohli hlavne čispety MediaTek 9000 | Zdroj: GSMArena.com

Vďaka stabilnému dopytu po sérii prémiových smartfónov Apple iPhone 13 obsadila americká spoločnosť Apple druhú pozíciu s podielom 26 %. Apple v nich okrem vlastných čipsetov Apple A15 Bionic  používa baseband čipy Qualcommu na pripojenie 5G mobilných sietí.

Apple iPhone 13 Pro MojAndroid
Applu pomáha aj stabilný dopyt po smartfónoch iPhone 13 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Spoločnosť Samsung obsadila štvrtú pozíciu so 7 % podielom. Príjmy a objem zásielok Samsungu sa v Q1 2022 postupne zvýšili v dôsledku uvedenia čipsetu Exynos 1280, ktorý využívajú smartfóny Galaxy A33 a A53. Napriek niektorým pozitívnym ukazovateľom bol podiel Samsungu v Q1 2022 za očakávaniami kvôli vyššiemu podielu čipsetov Qualcommu vo vlajkovej v sérii Galaxy S22.

Nedostatok 4G čipsetov využila spoločnosť UNISOC

Čínsky výrobca UNISOC získal 3 % podiel a väčšiu časť jeho výnosov tvoria jeho 4G AP/SoC čipsety. Jeho podiel zásielok v tejto kategórii dokonca dosiahol v Q1 2022 11 %. Využil to, že väčšina výrobca sa nesústredila na výrobu čipsetov s podporou 4G LTE, čím sa vytvoril nedostatok ich ponuky.

UNISOC dokázal rozšíriť svoju zákaznícku základňu o značky ako Realme, HONOR, Motorola, Samsung, ZTE alebo TECNO. Spoločnosť Huawei, ovplyvnená zákazom obchodovania v USA, zase nebola schopná vyrábať čipové sady HiSilicon Kirin a skončila na 6. mieste.

Náš tip

Objavili sa vybuchujúce Xiaomi smartfóny. Dôvodom bolo nesprávne zaobchádzanie

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *