Skip to content

Tencent chce být největším akcionářem Ubisoftu » Vortex

Agentura Reuters ve svém exkluzivním materiálu tvrdí, že Tencent má zájem zvýšit svůj podíl ve společnosti Ubisoft. Od března 2018 mu patří asi 5 procent akcií. Reuters se přitom odvolává na hned čtyři různé zdroje. Podle nich už měl čínský gigant tento zájem Ubisoftu představit. Není přitom jasné, jak velký kus by chtěl Tencent získat, ale údajně usiluje o to stát se největším akcionářem. Část podílu by přitom chtěl získat od zakladatelů Ubisoftu, jimiž je rodina Guillemotových. Ta dnes vlastní asi 15 procent firmy.

Tencent může sledovat tímto krokem i pokus vymanit se tak trochu z tlaku na domácím hřišti.

Tencent by mohl nabídnout podle Reuters až 100 eur za akcii. To je víc než velkorysá nabídka. V roce 2018 zaplatil 66 eur za akcii, když získal svůj pětiprocentní podíl. Podrobnosti obchodu ale zatím nejsou uzavřené a mohly se podle nejmenovaných zdrojů ještě změnit. Tencent se ale údajně má pokusit získat akcie také od drobných akcionářů, aby co nejrychleji získat dominantní pozici. Asi 80 procent firmy přitom dnes vlastní veřejní akcionáři podle poslední výroční zprávy.

Jak si asi dokážete představit, všechny zdroje, na které se Reuters odvolává nechtějí být jmenováni, protože o věci nemají mluvit s médii. Tencent i Ubisoft odmítli téma jakkoli komentovat. I to je ale svého druhu odpověď. Jak vidno, Tencent nepolevuje ve stém “tažení” na Západ a aktivní je v tomto smyslu i další čínský gigant – NetEase. Plánovaný nákup by představoval by představoval jeden z největších obchodů tohoto druhu a Tencent může sledovat tímto krokem i pokus vymanit se tak trochu z tlaku na domácím hřišti.

Ochota zaplatit až 100 eur odpovídá skoro historickému maximu u akcí Ubisoftu, které činilo 108 eur v roce 2018.

To souvisí rovněž s tím, jak čínské regulační úřady pouštějí oficiálně a legálně na trh jen minimum nových her a žádná z posledních licencí nebyla překvapivě udělena právě Tencentu. Vysoce konkurenční a Pekingem svázané prostředí je tak pro Tencent nepochybně stále náročnější na působení.

Čínský gigant je prý odhodlaný obchod uzavřít a považuje to za důležitý strategický krok. Nabídka Tencent je přitom velkorysá, jak už bylo řečeno. V tuto chvíli se akcie prodává za 46 eur. Ochota zaplatit až 100 eur odpovídá skoro historickému maximu u akcí Ubisoftu, které činilo 108 eur v roce 2018.

Zástupci Tencentu se prý už v květnu vydali do Francie, aby se tu s rodinou setkali.

Rodina Guillemotových už má prý nabídku na stole a převyšuje prý výrazně tržní hodnotu, aby Tencent odradil další potenciální zájemce, kteří by s ním mohli chtít soupeřit. Zástupci Tencentu se prý už v květnu vydali do Francie, aby se tu s rodinou setkali.

Reuters uvádí, že agresivní nabídka souvisí s tím, jak se v posledních letech trh herních společností rychle konsoliduje. Kde, kdy, kam a kolik už Tencent investoval, nemá smysl se na tomto místě ani snažit vyjmenovat. Mnohem praktičtější bude odkázat vás na příslušnou tabulku na Wikipedii. V zahraničí už zcela či částečně koupil některé z největších herních firem. Investoval i do českého studia Bohemia Interactive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *