Games

Pozor na falošné telefonáty z bánk. Slovenskom sa šíri nový nebezpečný podvod

Podvodov rôzneho typu v súvislosti s online prostredím, SMS či telefonátmi tu máme naozaj veľa. Slovenskom sa teraz šíri nový, ktorý je pomerne sofistikovaný a odhaliť ho nemusí byť najjednoduchšie. Klienti slovenských bánk sa ocitajú pod paľbou telefonických podvodníkov, informovala v tlačovej správe Slovenská sporiteľňa. O čo ide?

Smart Roadshow 2022 Košice:

Pravdepodobne si ešte pamätáte na falošné hovory v angličtine. Osoba na druhej strane sa predstaví ako podpora Microsoftu a obeť sa snaží presvedčiť o tom, že v rámci ochrany potrebuje získať vzdialený prístup k počítaču. Cieľom je však získanie finančných prostriedkov vo forme poplatku za údajný servisný zásah, prípadne zisk citlivých osobných údajov.

Falošné hovory sú späť, tentokrát v češtine

Tento nový podvod je podobného typu, avšak je náročnejšie ho odhaliť. Podvodníci totiž prepli z anglického jazyka do češtiny. Taktiež telefónne číslo, z ktorého volajú, je zamaskované tak, aby sa javilo, ako reálne číslo banky.

Osoba na druhej strane sa vám predstaví ako zamestnanec banky, v niektorých prípadoch dokonca použije aj meno reálneho pracovníka banky. Obeť informuje o tom, že v jej mene niekto požiadal o úver a má sa obrátiť na pobočku banku, aby túto žiadosť zrušil.

Ešte predtým, ako to obeť urobí, mu zavolá falošný policajt a informuje ho o tom, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom. Polícia si s obeťou dokonca pre zvýšenie dôveryhodnosti dohodne aj osobné stretnutie.

Eurá
Zdroj: Pexels.com

Nasledujú ďalšie telefonáty, ktoré majú obeť ešte viac zneistiť. Falošný zamestnanec banky jej ponúkne zaujímavé riešenie tejto situácie. Má s v banke zobrať maximálny možný úver, čím vyčerpá úverový limit a tým podvodníka “predbehne.” Ak si klient úver naozaj zoberie, peniaze má previesť na bežný účet dovtedy, kým sa situácia vyrieši.

„V nám známych scenároch nasmerujú klienta do pobočky banky s tým, aby si vybral celú hotovosť z poskytnutého úveru, napríklad pod zámienkou kúpy auta. Poskytnú mu QR kódy s logom banky a navigujú ho do kryptomatov na nákup bitcoinov,“ upozorňuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti SLSP.

Tento typ podvodu bol donedávna obľúbeným v susednej Českej republike, no v posledných dňoch bolo zaznamenaných viacero prípadov aj na Slovensku. Preto nezabúdajte, buďte opatrní a informácie si overujte priamo v banke. Môžete sa tak vyhnúť nepríjemným problémom, ktoré môžu vzniknúť z tohto typu podvodu.

Náš tip

SÚŤAŽ | Odpovedz na 3 jednoduché otázky a vyhraj telefón za 500 eur podľa vlastného výberu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *