Games

Nezdařilá investice do Embraceru měla přijít ze Saúdské Arábie » Vortex

Nezdařilá investice do Embraceru měla přijít ze Saúdské Arábie » Vortex

Aktuální dění ve společnosti Embracer Group, o kterém jsme vás informovali v polovině června a jehož součástí má být masivní restrukturalizace, zavírání studií a prodej značek, měla odstartovat nezdařilá investice ve výši 2 miliard dolarů. Informace o ní byly jen neúplné, nejčastěji se spekulovalo o tom, že investorem měla být společnost Amazon, případně Sony, ale jisté zůstávalo jen to, že investice neprošla a na základě toho v jednu chvíli klesla cena akcií Embraceru až o 40 procent. V uplynulých týdnech jsme se k investici od tajemného partnera vraceli jen v souvislosti s uzavíráním prvních studií a detaily zmiňované restrukturalizace, nyní se však můžeme vrátit zpět a být trochu konkrétnější. Magazín Axios, jmenovitě pak novinář Stephen Totilo, totiž podle údajných informací od čtyř lidí obeznámených se situací v Embracer Group tvrdí, že investorem měla být saúdskoarabská Savvy Games Group, od které už v loňském roce Embracer získal 1 miliardu dolarů.

Jak Totilo uvádí, jeho zdroje měly přístup k dokumentům, které byly součástí vyjednávání o zmiňované investici a vládou Saúdské Arábie financovanou Savvy Games Group jednoznačně označují za dosud nejmenovaného partnera. Společnost Embracer Group na dotaz novináře odmítla odpovídat, zatímco mluvčí Savvy Games Group neměl reagovat vůbec. Totilo dále uvádí, že i když si jeho zdroje byly jisté zmiňovaným investorem, neví zcela jasně, proč se nakonec obě strany nedomluvily. Embracer přitom dříve uváděl, že se o investici jednalo už od října loňského roku a došlo na ústní závazek investici provést, všechno ale měl stopnout údajný noční e-mail, ve kterém se vedení švédské společnosti dozvědělo o ukončení celého jednání.

Co se týče Savvy Games Group, horentní investování do oblasti videoher je součást stanoveného plánu, ve kterém chce společnost vynaložit až 38 miliard dolarů. Tímto způsobem už menšinově vstoupila do celé řady firem, včetně Nintenda, Take-Two Interactive nebo Electronic Arts. Investice jsou nicméně zatíženy debatou nad tématem lidských práv, které jsou v Saúdské Arábii potlačována, a právě z tohoto důvodu bývají transakce Savvy Games Group a korunního prince Mohammeda Bin Salmana podrobovány značné kritice. I v případě předchozí miliardové investice proto musel CEO Embraceru Lars Wingefors investici hájit ve článku, který už ale v tuto chvíli na stránkách společnosti nenajdete. Uvedl tehdy, že chápe a respektuje, že na téma potlačování lidských práv existují různé názory a potvrdil, že rozhodování o penězích ze Saúdské Arábie nebral na lehkou váhu. Pak ovšem bagatelizoval investici tím, že Savvy Games Group skrze svou miliardu dolarů vlastní o něco více než 5 procent hlasů a 8 procent kapitálů, což neohrozí principy Embraceru, jako je svoboda, inkluze, lidskost a otevřenost.

Wingefors rovněž vysvětlil, že pokud nemá fungování Embraceru zpomalovat, je klíčové sáhnout po každé příležitosti, zaručující dlouhodobé investice tak značného množství peněz, což se ve finále projevilo jako velmi přesný popis situace, která v Embraceru panuje. Více informací bychom se mohli dozvědět už ve čtvrtek dopoledne, kdy by měly být k dispozici finanční zprávy Embraceru shrnující uplynulé čtvrtletí.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *