Skip to content

Lokalizácia príslušenstva pomocou Bluetooth? Onedlho možno realita

Bluetooth je tu s nami už niekoľko rokov. Za ten čas prešiel niekoľkými iteráciami, ktoré vylepšili jeho vlastnosti. Dnes ho používame na komunikáciu s bezdrôtovými zariadeniami a rozličným príslušenstvom podobne, ako drôtové zariadenia pomocou rozhrania USB. Narozdiel od mnohých káblových prístrojov má však Bluetooth viacero obmedzení. Jedným z nich je aj možnosť lokalizácie. Web Android Police však píše o istom riešení pre túto problematiku.

Bluetooth Distance Measurement API ako nový spôsob lokalizácie

Bluetooth Distance Measurement API je riešením od Google pre presnejšiu lokalizáciu bezdrôtových zariadení. Kód už celý pridaný do AOSP (Android Open Source Project). Aj napriek tomu, že určovanie polohy nebude extrémne presné, chybovosť môže predstavovať približne jeden meter, čo nepredstavuje až tak veľkú odchýľku. Nové API využíva takzvané Bluetooth RSSI, teda Bluetooth Received Signal Strength Indicator na určenie vzdialenosti medzi smartfónom a pripojeným príslušenstvom.

Lokalizácia pomocou Bluetooth | Zdroj: AndroidPolice.com

Nevýhodou je nemožnosť určenia smeru, kam by ste sa mali za svojim zariadením vybrať. Dostanete iba informáciu o spomínanej vzdialenosti. Táto funkcia bude dostupná až od Androidu 14. Technológia bude zohrávať úlohu aj v Active Unlock API pre odomykanie Pixel Watch v závislosti od toho, ako ďaleko sa od nich nachádzate. Pôjde o inak fungujúcu a prepracovanejšiu metódu, ako súčasný Smart Lock, ktorý už možno poznáte.

Náš tip

Samsung Galaxy S23 bude mať procesor s unikátnym názvom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *