Games

Jak se vyhnout klíšťatům? Teď už si pomůžete i mobilem

V rámci ochrany proti klíšťatům se můžete zkusit spolehnout na řadu věcí. Babské rady, speciální přípravky… a nebo taky chytrý mobilní telefon. Jak je to možné? Pomůže mu s tím nová aplikace Klíšťapka. Ta nabízí předpověď aktivity klíšťat, která se odvíjí nejen od teplot vzduchu, ale díky rozsáhlým sběrům klíšťat po celé České republice i od typu lesa, krajinných parametrů a nadmořské výšky. Klíšťapka navíc přináší i novou informaci o infikovanosti klíšťat borreliemi. Infekci u nás přenáší zhruba každé desáté klíště v lesích mimo města a zástavbu.

“Vyhledejte si lesy v okolí vašeho bydliště a na interaktivní mapě zjistěte riziko výskytu klíštěte obecného a nebezpečí nákazy lymeskou boreliózou. Mapa zahrnující druhové složení porostu, stanoviště, dynamiku klíšťat v průběhu roku či počasí vznikla na základě 28 276 analyzovaných klíšťat v letech 2021 a 2022. Lesní porosty s výskytem klíšťat se zobrazí pouze při vyhledání vybrané lokality. Z důvodu objemu dat nejsou v celé mapě ČR,” stojí v popisu aplikace na jejím oficiálním webu. Ten má pod palcem Státním zdravotní ústav, spoluautor Klíšťapky.

„V průměru byla klíšťata z lesů po celé České republice pozitivní na borrelie v 10,4%. Pozitivita klíšťat se mezi různými lokalitami velmi lišila. Klíšťata ze sedmi lokalit z různých krajů nebyla vůbec infikována. Naopak jsme zjistili nejvyšší pozitivitu, zhruba 30-40%, hned ve čtyřech lokalitách. Jde o místa v Jihočeském, Olomouckém, Moravskoslezském a Středočeském kraji,“ uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu SZÚ, RNDr. Kateřina Kybicová, Ph.D.

Aplikaci vyvinuli vědci z Fakulty lesnické a dřevařské a Provozně ekonomické České zemědělské univerzity ve spolupráci s Lesy ČR, Státním zdravotním ústavem, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Českou lesnickou společností a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti. Data v aplikaci vycházejí z testování odchycených klíšťat z různých typů lesa ze všech krajů v České republice, a to metodou PCR, která je velmi citlivá. Vzorky testovala právě Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu SZÚ.


lidl oxymetr bluetooth

LIDL prodává pulzní oxymetr, který můžete propojit s mobilem. Nyní je navíc v super akci

Zprávičky

Jakub Kárník

Jakub Kárník



čtení: 2 minuty (
uložit na později

)



čtení: 2 min.

uloženo






uložit na později

2 min.