Games

Indies’ Lies – -apkrig

Hra Slay the Spire ovlivnila žánr rogue-like na následující roky. A zdá se, že jsme se stále z jejích spárů nedostali. Novinka Indies’ Lies používá stejný základ, ale snaží se vás nalákat na nové nápady a možnosti. 

Dokud byla hra Slay the Spire dostupná pouze pro počítače, mobilní obchody se celkem bez problémů plnily více či méně povedenými klony, které mohly naplno benefitovat z její nepřítomnosti. To už však neplatí, a proto se vždy musíme ptát, proč bychom se nějakým klonem vůbec měli zabývat? U dnes recenzované hry můžeme začít třeba tím, že jde zdarma. A i bez placení nabídne pořádnou porci zábavy. 

Základní princip poměrně věrně vychází z předlohy. Procházíte mapu, na které si vybíráte z několika cest, navštěvujete fontány s léčením, obchodníky s kartami či předměty, a hlavně se vrháte do soubojů. Ty jsou tím nejdůležitějším. Váš hrdina má totiž balíček karet, ze kterého každé kolo lížete karty a používáte je pro útok, obranu a speciální schopnosti. Po každé vyhrané bitvě na vás čeká možnost přidat si jednu novou kartu. A tím si postupně budete stavit zcela vlastní balíček plný zajímavých možností a kombinací. 

U přidávání nových karet musíte přemýšlet. Ne vždy ovlivníte jak vám karty přijdou do ruky, ale je dobré si je přidávat s nějakou ideální představou použití. Aby vám to vše fungovalo dohromady. To je klasika platící pro všechny hry se stavbou balíčku. Indies’ Lies k tomu přidává pár další prvků. Asi nejviditelnější novinkou jsou společníci. Do týmu přidáte další postavy s vlastními kartami. Každé kolo získáte navíc energii, a právě jednu kartu z jejich balíčku. Společníci mají své zdraví a zároveň řešíte i pozice postav v úrovni. To je dobrý systém, se kterým počítají i některé karty, ovšem velmi často se jedná o očividné rozhodnutí. Jedna postava je zcela jasně nejsilnější vzadu, zatímco jiná vpředu. V tomto ohledu se příliš vynalézavosti nedočkáte. 

Místo vylepšování karet v balíčku je můžete pohodlně nahrazovat. Sami se můžete rozhodnout, zda chcete balíček úzký, předvídatelný a narvaný silnými kartami, nebo zda chcete hodně možností, ale méně kontroly. Vše má své výhody i nevýhody. Vybrané karty mají pozice pro runy. Ty získáváte a kupujete v průběhu hraní a můžete tak vytvořit zajímavé kombinace schopností. Při první hře mi systém přidávání run přišel nepřehledný, ale na to si po chvíli zvyknete.

A vedle jednorázových předmětů, které vás mohou vytáhnout z prekérní situace, si odemykáte i pasivní schopnosti. Ty dovedou značně proměnit každou bitvu. Zásadní je rovněž snaha hry najít rytmus ve hraní karet. Zahrajte po sobě 2 karty útoku a 1 kartu schopnosti a získáte výhodu. Nad pořadím karet se tak zpravidla vyplatí přemýšlet a v pozdějších úrovních není radno pálit karty od boku, ale skutečně si každý tah promyslet. 

Hra je zdarma a vydělává převážně z reklam a prodeje rozšíření. Zatím dostupná dvě rozšíření vám přidají hromadu nového obsahu v čele s novou kampaní a dalšími hrdiny, kteří dovedou hraní skutečně ozvláštnit. 

Indies’ Lies není vůbec špatným titulem, který nabízí široké herní možnosti a osobně jsem se u něj královsky bavil. Během prvních her mi přišla obtížnost lehce nevyvážená a průchod kampaní byl spíše snazší. Zmínit však musím, že zatímco vizuál během bitvy vypadá povedeně, mapa s lokacemi se tak úplně nevyvedla. A zároveň mě dost zklamalo zcela zbytečné a značně sexistické vyobrazení ženských postav. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *