Joy-Cony mají driftovat kvůli konstrukční vadě » Vortex
Nejen ovladače od PlayStationu se potýkají s driftováním analogových páček, stejný problém naneštěstí řeší i Nintendo a jejich Joy-Cony, přesněji řečeno uživatelé Switche. Jedná se o běžný důvod reklamací a oprav, jelikož driftování způsobuje samovolný pohyb ve hře nebo na obrazovce, čímž značně znepříjemňuje hraní. Ovladače by každopádně měly mít delší životnost, než jakou jim driftování mnohdy přidělí, přičemž nejnovější výzkum britské spotřebitelské skupiny Which? nyní tvrdí, že je na vině konstrukční vada.
Joy-Cony vykazují drift již od uvedení konzole Nintendo Switch v roce 2017. Zatímco u klasické verze lze řešit přímo samotný problém Joy-Conů, v případě verze Lite, která nemá odnímatelné Joy-Cony, je potřeba reklamovat či opravovat celou konzoli. Spotřebitelská skupina Which? shromáždila pět driftujících Joy-Conů a jedny náhradní od hráčů, kteří konzoli zakoupili mezi 2017 a 2019. Tyto ovladače byly následně odeslány k rozebrání a posouzení, načež se potvrdily i dřívější výzkumy, v nichž hráči hlásili, že častěji drift postihuje levý Joy-Con. Bylo zjištěno, že nejčastějším problémem je opotřebení kolem páčky, ačkoli byl Joy-Con používán pouze pár měsíců.
Dalším strůjcem problému je i prach a další nečistoty, které se hromadí uvnitř. Před těmi by nicméně měly být Joy-Cony chráněny samotným designem, ukazuje se však, že není ochrana není dostatečná, což vede ještě k většímu opotřebení. Na základě toho Which? došlo k závěru, že jde o konstrukční vadu, která následně způsobuje větší opotřebování, a vyzvalo společnost Nintendo, aby vše napravila a kompenzovala všechny spotřebitele ve Spojeném království, kteří si kvůli driftování zakoupili náhradní Joy-Cony. K podobnému výsledku již dříve došla francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir. Driftujícími Joy-Cony se rovněž zabývala i Evropská komise, o čemž jsme zde tehdy psali, a nesmíme zapomenout ani na žalobu ve Spojených státech.
Závěr výzkumu obdrželo samozřejmě i samo Nintendo, které se dle Which? k situaci vyjádřilo takto: „Procento ovladačů Joy-Con, u kterých byly v minulosti hlášeny problémy, je malé a Joy-Cony od uvedení na trh v roce 2017 neustále vylepšujeme. Očekáváme, že veškerý náš hardware bude fungovat tak, jak byl navržen, a pokud něco tomuto cíli neodpovídá, vždy doporučujeme spotřebitelům, aby se obrátili na zákaznickou podporu společnosti Nintendo, která ochotně vyřeší jakékoli problémy související s analogovými páčkami ovladačů Joy-Con, a to i v případech, kdy již nemusí platit záruka.“
To však podle Which? nestačí, jelikož dle jejich informací se 19 % zákazníků v UK, kteří v tomto ohledu Nintendo oslovili, řešení nedočkalo. Kromě současného závazku k vyřešení problémových Joy-Conů by se mělo Nintendo pustit i do vlastního šetření a propagaci možné výměny či opravy, minimálně tedy ve Spojeném království. Nelze však popřít, že Nintendo na Joy-Conech skutečně zapracovalo, a to ve verzi OLED, která je na trhu od minulého roku.