Games

Za tovar z Číny si čoskoro priplatíte. EÚ chce opäť meniť colné pravidlá

Ešte pred rokmi boli nákupy z Číny extrémne výhodné, čo sa zmenilo so zavedením cla pre tovar s cenou vyššou ako 150 eur. Napriek tomu boli nákupy z čínskych internetových obchodov ako Aliexpress pri ich nízkej cene stále výhodné. Bohužiaľ sa to čoskoro pravdepodobne zmení. Európska únia prišla s návrhom zavedenia cla aj na tovar s cenou nižšou ako 150 eur. Aký má k tomu dôvod, vysvetlil portál Peniaze.sk.

S cenami tovaru sa dlhodobo manipuluje

Tým dôvodom je bez väčšieho prekvapenia manipulácia s cenami tovaru, tak aby jeho cena bola nižšia než 150 eur a kupujúci nemusel platiť clo. Napríklad samotní predajcovia podľa zistení Európskej únie cielene uvádzali nižšiu cenu v až 65 % preverených zásielok. Ďalšou fintou bolo rozdelenie objednávky na viacero malých objednávok.

Nakupovanie z Aliexpresu je bežné aj na Slovensku | Zdroj: Aliexpress.com

Keď si kupujúci objednával smart zariadenie s príslušenstvom, ktorých cena spolu presahovala 150 eur, tak sa dohodol s predajcom na poslaní smart zariadenia a príslušenstva ako dvoch samostatných objednávok. Vďaka tomu ani jedna z objednávok nepresiahla sumu 150 eur a kupujúci sa vyhol plateniu cla.

Zavedenie cla zvýši ceny lacného tovaru

Kvôli týmto manipuláciám prišla EÚ s návrhom platiť clo aj v prípade objednávok z tretích krajín s hodnotou nižšou ako 150 eur.  Novinku ohlásil už v máji 2023 eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Jej definitívne zavedenie však zaberie ešte nejaký čas, takže pri objednávaní môžete byť zatiaľ pokojní. V prípade, že sa tak však stane, už nákupy v Číny nemusia byť tak výhodné.

Clo totiž musí niekto zaplatiť, či už priamo kupujúci alebo predávajúci, ktorý ho premietne do nákupnej ceny tovaru. Väčšina veľkých čínskych internetových obchodov už za zákazníka clo platí. Ak ho však bude musieť platiť aj za tovar s cenou pod 150 eur, tak si bude za neho pýtať viac. Výška cla sa samozrejme líši podľa druhu tovaru.  Napríklad za textil je to približne okolo 12 % z jeho ceny.

Spolu so zavedením cla počíta Európska komisia aj s vytvorením spoločného úradu a dátového systému pre celú EÚ, ktorý zjednoduší kontroly. Dátové centrum by malo byť spustené v roku 2028, kedy ho začnú využívať internetové obchody. Pre ostatných dovozcov by mali byť jeho služby dostupné v roku 2032. Povinnosť využívať jednotné dátové centrum by mala byť od roku 2038.

Náš tip

Klienti KOOPERATIVY nahlasujú nehody pomocou aplikácie. Rýchlo a jednoducho

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *