TOP výdrž za dve stovky
Motorola moto g9 power je posledným zástupcom tohtoročného radu smartfónov strednej triedy a možno aj tým najočakávanejším, no určite nie najvybavenejším. Tým je moto g9 plus, ktorého recenziu si môžete prečítať na našom webe. Do rodiny patrí aj moto g9 play. Tento model je najlacnejší a najmenej vybavený.
Contents
- 1 Motorola moto g9 power: Základné informácie
- 2 Motorola moto g9 power ponúka štandardné balenie s prekvapením
- 3 Konštrukcia a dizajn: Matná vrúbkovaná zadná strana nevyzerá zle
- 4 Motorola moto g9 power a zabezpečenie
- 5 Displej: Až príliš veľké ústupky
- 6 Motorola moto g9 power a nie príliš presvedčivý výkon
- 7 Systém: Čistý, ale s vylepšeniami
- 8 Motorola moto g9 power ponúka slušný reproduktor a 3,5 mm jack
- 9 Fotoaparát: Dva zbytočné snímače sú štandardom
- 10 Motorola moto g9 power ponúka silnú batériu a skvelú výdrž
- 11 Motorola moto g9 power: Záverečné hodnotenie
- 12 Motorola moto g9 power a konkurencia
Motorola moto g9 power: Základné informácie
Rozmery | 172,1 x 76,8 x 9,7 mm |
Hmotnosť | 221 gramov |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 662 |
RAM | 4 GB |
Úložisko | 128 GB + microSD |
Operačný systém | Android 10 |
Fotoaparát | 64 MP, f/1.8 – hlavný snímač 2 MP, f/2.4 – makro 2 MP, f/2.4 – snímač hĺbky16 MP, f/2.2 – selfie |
3,5 mm jack | áno |
NFC | áno |
Batéria | 6000 mAh, 20 W nabíjanie |
Cena | 199,99 € |
Časti recenzie:
Motorola moto g9 power už tradične láka na výbornú výdrž batérie. Rovnako tomu bolo aj v predchádzajúcich generáciách smartfónov s prívlastkom “power”. V porovnaní s moto g8 power sa zvýšila kapacita batérie z 5000 na 6000 mAh a rozlíšenie hlavného fotoaparátu poskočilo až na 64 megapixelov. Bohužiaľ, znížilo sa rozlíšenie displeja a vo výkone sa neudiali takmer žiadne zmeny. Novinka ponúka procesor Qualcomm Snapdragon 662, zatiaľ čo minuloročný model bol osadený Snapdragonom 665.
Motorola moto g9 power ponúka štandardné balenie s prekvapením
Trend predajných balení bez nabíjačky sa zatiaľ a našťastie ešte nedostal do strednej triedy. Preto v balení nájdeme nabíjací adaptér s výkonom 20 W so štandardným USB konektorom. Chýbať nemôže nabíjací a dátový kábel (USB-A – USB-C). Slúchadlá sa v balení nenachádzajú, ale vzhľadom na prítomnosť 3,5 mm jacku na tele zariadenia nebude problém použiť hocijaké, ktoré sa vám povaľujú doma.
Obsah balenia:
- Motorola moto g9 power
- Ochranný obal
- Nabíjačka s výkonom 20 W
- Kábel
- Nástroj na vyberanie SIM karty
- Dokumentácia
Najzaujímavejším prvkom balenia je jednoduchý priehľadný ochranný obal. Na telefóne sedí presne a ochrannú funkciu splní veľmi dobre. Balenie obsahuje už len potrebnú dokumentáciu a nástroj na vyberanie SIM karty.
Konštrukcia a dizajn: Matná vrúbkovaná zadná strana nevyzerá zle
Vzhľadom na to, že ide o smartfón v cenovej kategórii do 200 eur, je logické, že nemôžeme očakávať kovovú či sklenenú konštrukciu. A to je možno aj dobre. Motorola moto g9 power je vyrobená z matného plastu, takže ak neradi bojujete s odtlačkami prstov, toto by mohla byť výborná voľba. Vodoodolnosť samozrejme nečakajte.
Ku kvalite spracovania výhrady nemám. Horšie je to ale s prednou stranou, najmä s poriadne hrubým rámikom pod displejom. Rámiky na vrchu a na bokoch sú ešte v norme. Konkurencia to v tejto cenovej kategórii dokáže aj lepšie. Taktiež oblasť predného fotoaparátu v displeji by mohla byť o niečo menšia.
Zato zadná strana sa mi veľmi páči. Matná povrchová úprava, jemné vrúbkovanie a žiadne odtlačky prstov. Pre mňa ideál. Nachádza sa tu snímač odtlačkov prstov s logom výrobcu a štvorica fotoaparátov v hornej ľavej strane. Motorolu musím pochváliť za to, že fotoaparáty nijako extrémne nevystupujú nad okolitý povrch zadnej strany.
S tlačidlami sa pracuje výborne
Hlavné hardvérové ovládacie prvky sa nachádzajú na pravej strane. Presne takto mi to vyhovuje. Zamykacie tlačidlo je pod dvojtlačidlom hlasitosti. Tieto tlačidlá patria medzi najlepšie, s akými som mal možnosť doteraz pracovať. Ich stláčanie je isté a sprevádzané jemným kliknutím. Funguje sa s nimi naozaj výborne.
Vľavo sa nachádza špeciálne tlačidlo, ktorého ovládanie nie je o nič horšie. Spúšťa Google Asistenta, čím chce Motorola ukázať, že úzko spolupracuje priamo s Googlom. Osobne mi príde samostatné tlačidlo pre spustenie hlasového asistenta zbytočné, vyvolávam ho vždy výhradne hlasom.
Horná strana obsahuje 3,5 mm jack, spodná zase USB-C konektor a reproduktor. Vzhľadom na veľký displej, nie najmenšie rámiky a silnú batériu je Motorola moto g9 power veľký a ťažký smartfón. Pred kúpou odporúčam si ho vyskúšať, nemusí to sedieť každému.
- Rozmery: 172,1 x 76,8 x 9,7 mm
- Hmotnosť: 221 gramov
Keďže mám väčšie ruky, drží sa mi celkom dobre. Výrazne tomu pomáha zahnutie zadnej strany k okrajom. Výhodou plastovej konštrukcie (aj keď nie vždy) je aj to, že sa menej šmýka.
Motorola moto g9 power a zabezpečenie
Základným a najbezpečnejším spôsobom odomykania je snímač odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený na zadnej strane. Na môj vkus je až príliš vysoko a ani po dvoch týždňoch používania som si na to nevedel zvyknúť. A tak som musel väčšinou odomykať na dvakrát, keďže som ho nevedel trafiť.
So spoľahlivosťou snímača som spokojný, len málokedy sa stane, že by môj prst nerozpoznal. S rýchlosťou odomykania to až také ružové nie je. Odomykanie nie je vyslovene pomalé, ale v tejto cenovej kategórii to vie rýchlejšie Xiaomi či Huawei.
Pri pridávaní tváre sa zariadenie ihneď opýta či chcem pri odblokovaní preskočiť zamykaciu obrazovku a tiež si môžem zvoliť možnosť rozsvietenia displeja po zdvihnutí smartfónu. Odomykanie tvárou je celkom spoľahlivé a nie je ani pomalé. Samotné rozsvietenie displeja po zdvihnutí by ale mohlo byť rýchlejšie.
Displej: Až príliš veľké ústupky
Oproti minuloročnému modelu je displej v moto g9 power výrazným krokom späť a nízke rozlíšenie nie je jediným nedostatkom. Ide pravdepodobne o najhoršiu vlastnosť inak celkom podareného smartfónu. Uhlopriečka sa zastavila na hodnote až 6,8″ a rozlíšenie je 1640 x 720 pixelov. Konkurencia v podobnej cene ponúka FullHD panely. Pokiaľ si priplatíte približne 30 eur, dostanete POCO X3 NFC dokonca so 120 Hz FullHD displejom.
Vrátim sa ale späť k Motorole. Samotné nižšie rozlíšenie ešte nemusí nič znamenať a priznám sa, že mi až tak neprekáža. Áno, displej nie je taký ostrý, ale žiť sa s tým v pohode dá. Menej náročnému používateľovi bude rozlíšenie stačiť. Problémov je tu ale viac.
Farby nie sú nič moc a pozorovacie uhly sú tiež slabšie. Už pri miernom naklonení vidím rozdiely vo farebnom podaní. To by sa už v roku 2020 stávať nemalo. Displej je na môj vkus príliš studený a celkovo sa mi naň nepozerá príjemne. Trochu pomohlo prepnutie do prirodzeného režimu farieb (prednastavené sú sýte farby), no stále to nie je ono.
Párkrát som sa s telefónom poprechádzal aj vonku, slnečného svetla počas testovania veľa nebolo. S čitateľnosťou vonku som našťastie problém nemal. S čím ale problém bol, je automatický jas. Prednastavené hodnoty sú príliš jasné, tak som si to musel upraviť podľa seba. Veľmi to nepomohlo. Niekedy sa mi stáva, že je displej vzhľadom na moje nastavenie zase príliš tmavý, potom sa dostanem na trochu silnejšie svetlo a zase je až nepríjemne svetlý. Na automatickej úprave jasu by ešte bolo potrebné zapracovať.
Motorola moto g9 power a nie príliš presvedčivý výkon
Motorola moto g9 power je osadená procesorom strednej triedy – Qualcomm Snapdragon 662. Ide takmer o rovnaký procesor, aký bol použitý v minuloročnom moto g8 power. V tomto smere sme sa nikam neposunuli. Vyrobený je 11 nm výrobnou technológiou.
K samotnému hrubému výkonu ale výhrady nemám. Vzhľadom na to, že v ruke držím zariadenie za dve stovky, je použitý procesor v poriadku. Výkonu má celkom dosť. Pri nastavení slabšej grafiky si poradí aj s PUBG Mobile, NFS No Limits či Asphalt 9. Avšak musíte počítať s občasným sekaním či slabšími fps.
Čo mi ale nejde do hlavy, je rýchlosť samotného systému. Snapdragon 662 je dostatočne výkonný na to, aby bežalo všetko tak, ako má. No opak je pravdou. Celkový pocit s používateľského rozhrania je taký, že nie je úplne plynulé. Posúvanie medzi domovskými obrazovkami, skrolovanie menu, nastaveniami a podobne úplne plynulé nie je. A malo by byť.
Problémy s padaním aplikácií či nejakými väčšími zásekmi som našťastie nezaznamenal. Treba sa len pripraviť na to, že systém nie je extra rýchly, no žiť sa s tým samozrejme dá. Za vinu to určite nepripisujem procesoru, skôr optimalizácii. Snáď sa to po aktualizácii trochu zlepší.
V benchmarkoch sa nemá za čo hanbiť
V benchmarku Geekbench som v teste nameral výsledok 314 bodov Single Core a 1433 bodov pre Multi Core test. Tento výsledok určite nikoho neurazí. Skóre v AnTuTu sa zastavilo na 170 568 bodoch.
4 GB operačnej pamäte je v roku 2020 nutným minimom. Kupovať zariadenie s menej RAM nedáva zmysel. V tomto prípade sú 4 GB plne postačujúce pre bežnú prácu so zariadením a aj na občasné hranie. Multitasking zvláda celkom slušne a aplikácie sa len tak rýchlo nezatvárajú.
Poteší 128 GB úložisko, po nainštalovaní všetkého podstatného mám stále k dispozícii viac než 100 GB voľného miesta. Navyše, k dispozícii je aj slot pre pamäťové karty microSD. Ten je zdieľaný so slotom na druhú SIM kartu.
Systém: Čistý, ale s vylepšeniami
Motorolu už tradične chválim za prakticky čistý Android, v tomto prípade vo verzii 10. Škoda, Android 11 by Motorole moto g9 power sedel viac. Nechýba tu pokročilé ovládanie gestami, na ktoré som si veľmi rýchlo zvykol. Veď ho používajú všetky aktuálne Androidy.
Systém je čistý a bez zbytočných predinštalovaných aplikácií, samozrejme s tými googlovskými. Opäť tu nechýba obľúbený herný režim, ktorý dokáže počas hrania vypnúť notifikácie a podobne. Používateľ si ho môže celkom podrobne nastaviť. Za toto palec hore. Síce nie som hráč, no počas testovania som ho využil.
Základný čistý Android 10 dopĺňajú užitočné riešenia od Motoroly Napríklad Moto obrazovka, ktorá sa rozsvieti po tom, ako zariadenie deteguje pohyb. Keď mám smartfón položený na stole vedľa notebooku, rozsvecuje sa na môj vkus až príliš často a trochu ma to ruší. To platí pre každú Motorolu a moto g9 power nie je výnimkou. Potiahnutím prsta nahor je potom možné rýchle odomknutie zariadenia, samozrejme bez hesla či odtlačku prsta to nepôjde.
Zabudnúť nesmiem ani na Moto akcie, ktoré sú už tiež staré známe a nič sa nezmenilo. Najradšej využívam zapnutie baterky potrasením smartfónu a fotoaparát zase spúšťam rýchlym otočením zápästia dvakrát po sebe.
Motorola moto g9 power ponúka slušný reproduktor a 3,5 mm jack
Už pri prvom pohľade na tento smartfón je jasné, že tu nechýba 3,5 mm audio jack. Skvelá správa pre tých, ktorí majú doma slúchadlá s týmto konektorom a neplánujú prejsť na bezdrôtové riešenie. Reproduktor je bohužiaľ iba jeden a nachádza sa na spodnej strane, vpravo od USB-C konektora. Svojím prejavom našťastie nesklame. Síce si treba dávať pozor na to, aby ste ho nezakryli rukou, no dokáže hrať poriadne nahlas.
Zvonenie určite neprepočujete. Rovnako som spokojný aj s tým, že ani pri maximálnej hlasitosti tu nie je žiadna extrémna degradácia zvuku a jeho kvality. Motorola moto g9 power sa určite nemôže porovnávať s najlepšími modelmi so stereo reproduktormi, no určite nesklame.
Motorola bola v minulosti známa tým, že dobre vybavené zariadenia za výbornú cenu zvykla ochudobniť o NFC. Tu sa to našťastie nekoná a všetko je v poriadku. 5G samozrejme nečakajte a nečakajte ani infračervený port. Avšak telefonovanie, Dual SIM či navigovanie funguje bez problémov. V rámci konektivity teda výčitky nemám.
Fotoaparát: Dva zbytočné snímače sú štandardom
Pre neznalých fotoaparát na papieri vyzerá celkom dobre. Avšak ak sa na to pozrieme zblízka, zistíme, že reálne použiteľný je len jeden z trojice objektívov. Ten hlavný. Snímač, ktorý slúži na lepšie oddelenie pozadia od fotografovaného objektu pri portrétových fotografiách je úplne zbytočný. No a potom tu máme makro objektív.
Ten má rozlíšenie 2 megapixely, takže výsledné fotgrafie veľa detailov neponúkajú. Je tu skôr do počtu. Ale páči sa mi, že dokáže zaostrovať. To veľa konkurenčných dvojmegapixelových makro snímačov nedokáže.
Prešiel som nezaujímavé časti fotoaparátu a teraz sa pozriem na to zaujímavejšie. Začnem aplikáciou. Tá je už tradične stará známa. Prepínanie medzi objektívmi je vyriešené šikovne a je vždy na dosah. To isté platí aj o prepínaní medzi fotografovaním a natáčaním videa.
Rýchlosť spustenia aplikácie nie je ideálna a to isté môžem povedať aj o celkovej plynulosti. Aplikácia ponúka všetky podstatné funkcie, nechýba mi tu prakticky nič. Výrobca tak nezabudol na profesionálny režim, portrét, nočný režim či obľúbený režim zvýraznenej farby, ktorý Motorola ponúka už veľmi dlho.
64-megapixelový hlavný fotoaparát spája 4 pixely do jedného, čím vytvára zábery s rozlíšením 16 MP. Používateľ si samozrejme môže zvoliť aj fotografovanie v maximálnom rozlíšení, no to odporúčam len pri dobrom osvetlení. Vysoké rozlíšenie sa totiž negatívne prejaví na dynamickom rozsahu, ktorý je slabší. Osobne by som v maximálnom rozlíšení nefotil nikdy. V noci zase spájanie pixelov pomôže. Sú tak väčšie a zachytia viac svetla. Škoda, že tu nie je optická stabilizácia obrazu.
V noci zase odporúčam použiť špeciálny nočný režim vždy, keď to ide. Celková kvalita fotografií cez deň nie je vôbec zlá, samozrejme na danú cenovú kategóriu. V noci je to už podstatne horšie, fotografie strácajú detaily a prichádza šum. Spomínaný nočný režim dokáže fotografie celkom slušne vylepšiť, no niekedy to až preháňa. Myslím si, že pre bežného nenáročného používateľa je kvalita fotoaparátu úplne postačujúca.
Selfie fotografie počas dobrého osvetlenia sa mi veľmi páčia. V noci nič moc, ale na to sme si už zvykli. Nechýba tu ani portrétový režim, ktorý dokáže rozmazať pozadie okolo vás.
Video nenadchne. Chýba mi tu optická stabilizácia obrazu, elektronická síce pracuje, no ideálne to nie je. Často som sa stretával s preostrovaním počas natáčania a vôbec nechápem, prečo je pri natáčaní zobrazené aj tlačidlo makro, keď nie je možné zmeniť objektív. To je možné urobiť len pred samotným natáčaním.
Motorola moto g9 power ponúka silnú batériu a skvelú výdrž
Prejdem na to, čo je na tomto zariadení najzaujímavejšie. A tým je výdrž. Motorola moto g9 power bola od začiatku poskladaná tak, aby ponúkla čo najlepšiu výdrž. Možno práve preto tu máme “len” HD displej, ktorý zoberie menej energie. Výrobca smartfón osadil batériou s kapacitou 6000 mAh a na výdrži je to naozaj cítiť.
Test menej náročného bežného používania ukázal, že sa z batérie dajú vyžmýkať aj 4 dni bez nutnosti dobíjania. Počas tohto testu som mal SOT na úrovni približne 13,5 hodiny. Zariadenie počas týchto 4 dní vydržalo 5,5 hodiny prehrávať videá na YouTube, 3 hodiny Faceboku, hodinu Instagramu, pol hodinu PUBG, nejaké tie benchmarky a podobne. Veľmi slušná výdrž.
Ak svoj smartfón využívate naplno a máte SOT denne 6 hodín a viac, spoľahnúť sa môžete na dva bezproblémové dni bez nabíjačky. Bežný používateľ sa bude pohybovať práve niekde na úrovni 2-3 dní, čo je skvelá hodnota. Hodina prehrávania YouTube videa si zoberie približne 5 percent batérie. Vyskúšal som aj online navigáciu s aplikáciou Sygic, za 2,5 hodiny mi klesla batéria o 16 percent.
Motorolu moto g9 power tak môžem jednoznačne prehlásiť za smartfón, ktorý ponúka jednu z najlepších výdrží na trhu. Bez debaty.
S nabíjaním to až taká sláva nie je. V balení sa nachádza nabíjačka s výkonom 20 W, čo je aj maximálny nabíjací výkon moto g9 power. Zvýšenie nabíjacieho výkonu aspoň na 30 W by som vzhľadom na obrovskú batériu určite privítal. Bezdrôtové nabíjanie samozrejme podporované nie je. Počas nabíjania som nameral tieto hodnoty:
- 15 min: 11 %
- 30 min: 23 %
- 45 min: 34 %
- 60 min: 45 %
- Celkové nabitie: 2:34 hod
Nabíjanie je naozaj poriadne pomalé. Dve a pol hodiny je veľmi dlhá doba. Našťastie je to vykompenzované výbornou výdržou.
Motorola moto g9 power: Záverečné hodnotenie
Smartfón dvoch tvárí. Aj takto by som mohol nazvať novú moto g9 power. Ak vlastníte minuloročný model, prechod na novinku sa určite neoplatí. Získate ním len fotoaparát s vyšším rozlíšením a o 1000 mAh silnejšiu batériu. Naopak, výrazne si pohoršíte kvalitou displeja. Ak sa rozhodujete medzi g8 power a g9 power, asi by som tiež skôr zvolil minuloročný model, hlavne kvôli cene. Ale ak vám záleží na aktuálnosti softvéru, novinka bude jasnou voľbou.
Čo robí Motorola moto g9 power dobre? V prvom rade je to skvelá výdrž batérie. Spokojný som aj s matnou zadnou stranou a vcelku zaujímavou, aj keď plastovou konštrukciou. Páči sa mi aj čistý systém, ale bohužiaľ, je pomalší. Vhod určite príde 3,5 mm jack a poteší aj celkom slušný reproduktor. A ani tá cena nie je vôbec zlá.
Na druhú stranu, dvesto eurový smartfón s HD displejom v roku 2020 je doslova výsmech zákazníkovi. Motorola moto g9 power k tomu pridáva slabšie pozorovacie uhly, neprirodzené farby a nespoľahlivú automatickú úpravu jasu. Rámiky okolo displeja mohli byť určite tenšie, najmä ten pod ním.
Motorolu moto g9 power odporúčam skôr nenáročnému používateľovi, ktorý potrebuje výbornú výdrž a nepozerá veľmi na rýchlosť systému či kvalitu displeja. Môže ale byť aj vhodným darčekom pre deti, keďže výkon je dostatočný aj na hranie náročnejších hier, aj keď nie v maximálnej grafike.
Motorola moto g9 power a konkurencia
Konkurencia v cenovej oblasti okolo 200 eur je veľmi silná. Samsung tu má model Galaxy M21, ktorý taktiež ponúkne silnú batériu s kapacitou 6000 mAh. Výhodou je podstatne kvalitnejší Super AMOLED displej s FullHD+ rozlíšením, avšak chýba mu podpora NFC. Redmi Note 9S v podobnej cenovej kategórii ponúkne batériu s kapacitou 5020 mAh a tiež podstatne kvalitnejší displej s FullHD+ rozlíšením. Navyše má aj ultra-širokouhlý objektív, avšak opäť chýba NFC.