Games

The Masquerade teď může vytvářet kdokoli » Vortex

Jak nejspíš dobře víte, práva na svět World of Darkness, do nějž mimo jiné patří Vampire: The Masquerade nebo Werewolf: The Apocalypse, od roku 2015 vlastní švédská společnost Paradox Interactive, která koupila firmu White Wolf Publishing. Od té chvíle začalo být na poli videoher s touto značkou mnohem živěji. Fanoušci se dočkali celé řady nových titulů a další na své vydání ještě čekají. Jenže přiznejme si upřímně, že ne vždy to byla trefa do černého. Vampire: The Masquerade – Coteries of New York je zřejmě slušná, ale menší hra pro omezené publikum. Podobně je na tom Werewolf: The Apocalypse – Heart of the Forest. Nebo VR titul Wraith: The Oblivion – Afterlife. A třeba Werewolf: The Apocalypse – Earthblood od francouzského studia Cyanide měl být sice “pro všechny”, ale vysloveně zklamal.

V rámci iniciativy World of Darkness Unbound může každý vytvořit svou hru Vampire: The Masquerade a dokonce na ní i vydělávat.

Naděje fanoušků se tak dál upínají do budoucna a k dalším projektům. Shodou okolností hned dva jsou skoro za dveřmi a vychází v krátké době po sobě. Jako první dorazí už 27. dubna plná verze free-to-play battle royale akce Vampire: The Masquerade – Bloodhunt. Tak si ale zřejmě tento vesmír řada hráčů nepředstavuje a pro ně je tu alternativa v podobě Vampire: The Masquerade – Swansong od studia Big Bad Wolf. Toto RPG pro jednoho hráče vyjde 19. května. Bohužel ten vůbec neočekávanější a nejlákavější kousek je stále v nedohlednu. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 měl dávno vyjít a vývoj provází značné komplikace. Paradox vyměnil vývojáře, jméno nového studia stále neznáme, a vydavatel přiznal, že nechybělo mnoho a hra mohla být úplně zrušena.

Nad herními adaptacemi upírů ale majitel práv rozhodně hůl neláme. Právě naopak. Firma chce, aby se svými projekty přišli další vývojáři a zkusit štěstí může kdokoli. V rámci iniciativy World of Darkness Unbound může každý vytvořit svou hru Vampire: The Masquerade a dokonce na ní i vydělávat. A jak to má fungovat v praxi? Nezávislí vývojáři mohou využít licenci a vytvořit v ní vlastní svět při dodržení základních stanovených pravidel. Přes platformu itch.io pak mohou autoři své hry monetizovat, pokud chtějí, přičemž část zisků odvedou pode očekávání majiteli práv. Do World of Darkness Unbound už bylo zařazeno několik projektů vzniklých i ze staršího Vampire Jamu. Jejich seznam najdete například na speciální stránce na portálu itch.io.

Pokud bude výsledkem placená hra, mohou si autoři ponechat příjmy až do výše 67 procent. Jednotlivé assety z her je dokonce možné dále prodávat, pokud neobsahují přímo prvky IP World of Darkness.

Po loňském Vampire Jampu si prý firma uvědomila, jak vášnivá komunita okolo World of Darkness je, a zřejmě i to, jaký tvůrčí potenciál v ní dřímá. Své fanoušky dlouho podporuje, ale až dosud nebylo možné vytvářet oficiální licencované hry. I během Vampire Jamu směli vývojáři dělat své hry jen po dobu jednoho měsíce a bez možnosti je později dále rozvíjet. Mnoho z těchto 87 titulů ale mělo velký potenciál, věří držitelé práv. Potenciál vyrůst v něco většího a lepšího, když dostanou víc času. Vývojáři se ptali na pokračování svých projektů, a proto nakonec vznikl program World of Darkness Unbound.

K dispozici jsou práva na jakékoli hry podle Vampire: The Masquerade 5. edice. Nemusíte být ani zkušenými vývojáři nebo klasické studio. Připojit se může úplně každý – jednotlivec, který se pokusí o svůj debut, i zkušenější týmy. Pokud bude výsledkem placená hra, mohou si autoři ponechat příjmy až do výše 67 procent. Jednotlivé assety z her je dokonce možné dále prodávat, pokud neobsahují přímo prvky IP World of Darkness. Není určitě náhodou, že prvními členy programu Unbound jsou účastníci staršího Vampire Jampu, kteří tak mohou rozvinout své starší projekty dál.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *