Take-Two stahuje jednu z žalob proti modderům GTA » Vortex
Společnost Take-Two, která má pod sebou například Rockstar Games, 2K Games a mnohé další společnosti a studia, je známa pro svou nekompromisnost, pokud jde o modifikování. S problémy se pravidelně už dlouhé roky potýkají moddeři her ze série Grand Theft Auto nebo Red Dead Redemption, ale narazil také už autor VR modů pro definitivní edice první a druhé Mafie Luke Ross. Někteří moddeři se občas brání s tím, že nevyužívají původní kód a že naopak podporují nákup her, ale proti Take-Two není snadné bojovat. Jedna skupina modderů ale hněvu společnosti nakonec unikne.
NEW: In 2021, Take-Two Interactive initiated legal action against a team of mod developers who had developed a project that involved reverse engineering Grand Theft Auto: Vice City and Grand Theft Auto III, shortly after the developers launched a counter strike on GitHub.
As of… pic.twitter.com/mP5wytTcV4
— Ben (@videotech_) April 4, 2023
V roce 2021 společnost Take-Two zažalovala autory modifikací re3 a reVC, které byly určeny pro třetí díl a Vice City a vylepšovaly herní zážitek včetně různých oprav. K jejich vytvoření bylo využito reverzního inženýrství a autoři i fanoušci modu si uvědomovali, že zatímco u jiných společností by byla jejich snaha oceněna, v případě Take-Two nebezpečně balancují na okraji. Po vydání děsivých remasterů Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition se po modech pro původní hry začala shánět řada lidí, mod byl ovšem opakovaně stahován z GitHubu kvůli DMCA. Když moddeři našli jinou cestu pro zveřejnění a šíření modu, Take-Two se rozhodlo přejít k žalobě. Moddeři se však rozhodli bránit a na žalobu reagovali tvrzením, že jejich projekty jsou v souladu s „fair-use“.
Podle žaloby měli autoři modifikací jednat se zlým úmyslem, kopírovali zdrojový kód a distribuovali pirátské kopie her bez souhlasu vydavatele. Moddeři však podle obhajoby využili dotyčných materiálů chráněných autorským právem k opravám chyb a nejednalo se o pouhé kopírování, jelikož kód rozšiřovali. Navíc podotkli, že nešlo jejich modu využít bez vlastnění originální kopie hry, ale také popíchli Rockstar, který už dávno předtím přestal vydávat oficiální opravy a aktualizace. Take-Two tvrdilo, že moddeři dluží 300 tisíc dolarů jako odškodné a letos mělo dojít k soudu. Tak se ovšem nakonec nestalo, jelikož se obě strany dohodly na mimosoudním vyrovnání. Detaily ovšem nejsou k dispozici a patrně ani nebudou zveřejněny.
První dokument o zamítnutí žaloby, který je datován k 4. dubnu, ovšem zahrnoval pouze čtyři obžalované moddery, kteří byli známi, a vůči těm již Take-Two nemůže podat novou žalobu. Až o den později bylo zproštěno i zbývajících deset lidí, u nichž nebyla totožnost známa. Ti ovšem nejsou „v bezpečí“, jelikož proti nim může společnost podat žalobu znovu. Není proto vyloučeno, že se Rockstar a Take-Two pokusí zbývající a dosud neznámé moddery vypátrat, část skupiny ovšem může slavit drobné Pyrrhovo vítězství, i když není jisté, na kolik je to ve výsledku vyšlo…