Games

Séria Galaxy Z Fold od Samsungu. Takto sa vyvíjali najznámejšie skladacie telefóny na svete

Je to tu. Už onedlho spoznáme horúcu novinku, skladací telefón s ohybným displejom, ktorý bude pokračovateľom radu Fold. Na čo všetko sa môžeme tešiť, zatiaľ nevieme, no onedlho sa všetko dôležité dozvieme.

Samsung má za sebou už 5 rokov skúseností so skladacími telefónmi a v dnešných časoch môžeme s kľudným svedomím povedať, že sú skvelou alternatívou k bežným smartfónom, avšak pre ľudí, ktorí od svojho zariadenia očakávajú viac.

Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Samsung

Či už ide o zaneprázdnených manažérov, náročných používateľov, milovníkov multimédií či kreslenia, smartfón série Galaxy Z Fold od Samsungu je skvelou voľbou. Inak tomu nebude ani v prípade novinky, ktorá bude predstavená už 26. júla 2023.

Prešlo už 5 rokov. 5 rokov vývoja, neustáleho vylepšovania a tvrdej práce na tom, aby Samsung ponúkol kvalitné skladacie telefóny. A darí sa to naozaj dobre, o čom hovoria skvelé predajné čísla. Série Galaxy Z Fold a Galaxy Z Flip sa stali akýmsi synonymom skladacích smartfónov s ohybným displejom.

Samsung Galaxy Fold: Takto to celé začalo

Písal sa 6. september 2019, kedy po prvýkrát uzrel svetlo sveta nový Samsung Galaxy Fold. A už počas predstavenia si získal srdcia mnohých fanúšikov, ale aj odporcov. Nebol to síce úplne prvý skladací smartfón na svete, no bol prvý, ktorý bol naozaj použiteľný, ponúkol rozumné rozmery, špičkovú výbavu, kvalitné displeje a komfort, ktorý používatelia vyžadujú.

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold | Zdroj: Samsung

Hlavnou hviezdou pri tomto telefóne bol samozrejme vnútorný ohybný displej. Ten ponúkol veľkú uhlopriečku 7,3” s takmer štvorcovým pomerom strán, jemné rozlíšenie a obnovovaciu frekvenciu 60 Hz. Samozrejme, išlo o kvalitný Dynamic AMOLED panel so skvelými farbami a výbornou čitateľnosťou za každých podmienok.

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Fold | Zdroj: Samsung

V zatvorenom stave mal používateľ k dispozícii menší vonkajší displej s uhlopriečkou 4,6”. Veľkosťou či pomerom k veľkosti tela zariadenia síce nezaujal, no svoju úlohu plnil na výbornú. Jeho menšia veľkosť sa napríklad pozitívne prejavila na dlhšej výdrži zariadenia, no zároveň bol displej plnohodnotný a všetky funkcie Samsungu Galaxy Fold bolo vďaka nemu možné ovládať aj bez nutnosti otvorenia zariadenia.

Samsung Galaxy Z Fold2: Výrazne vylepšené displeje

Tí, ktorí aspoň ako-tak sledujú trh so smartfónmi, vedia, že prvý Fold sa na slovenský trh nedostal. Avšak všetci jeho nástupcovia sa predávali aj u nás, a tak si každý rok môžeme vychutnávať najmodernejšie technológie a absolútny vrchol smartfónového priemyslu. Pretože práve toto momentálne predstavujú skladacie telefóny s ohybnými displejmi.

Samsung Galaxy Z Fold2
Samsung Galaxy Z Fold2 | Zdroj: Samsung

Samsung Galaxy Z Fold2 sa na náš trh dostal aj v tej nádhernej matnej bronzovej farbe. Jeho tromfy ale boli úplne inde. Nadviazal na predchodcu, no nastali výrazné vylepšenia. Tie sa týkali v prvom rade displejov.

Vnútorný ohybný Dynamic AMOLED displej 2X dostal 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, čo sa ihneď prejavilo na zvýšení používateľského komfortu. Všetko bolo rýchlejšie, plynulejšie. Či už išlo o prezeranie internetu, hranie hier alebo sledovanie multimédií. 

Samsung Galaxy Z Fold2
Samsung Galaxy Z Fold2 | Zdroj: Samsung

Displej sa tiež zbavil veľkého výrezu v hornej pravej časti, ktorý bol nahradený maličkým selfie fotoaparátom. Dizajn jednoducho dospel.

Na pohľad ešte väčšiu zmenu priniesol vonkajší displej. V porovnaní s predchodcom sa natiahol, a to poriadne. Zabral prakticky celú prednú stranu, čo sa pozitívne prejavilo na komforte používania v zatvorenom stave. Používatelia mali k dispozícii síce poriadne natiahnutý, no veľký a pohodlný displej s uhlopriečkou až 6,23”.

Samsung Galaxy Z Fold3: Prvý pohľad môže klamať

Samsung Galaxy Z Fold3 ukázal, že dizajn predchodcu bol nastavený dobre a nebolo potrebné ho meniť. Fungovalo to. Navonok to mohlo vyzerať tak, že sa medzigeneračne nič nezmenilo, no opak je pravdou. Zmien tu bolo naozaj veľa.

Samsung Galaxy Z Fold3 bol prvým skladacím modelom výrobcu, ktorý prišiel so zvýšenou odolnosťou voči vode. Nebavíme sa pritom len o nejakej základnej ochrane pred ošpliechaním, ale o plnohodnotnej certifikácii IPX8. To znamená, že ho bolo možné ponoriť až do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Áno, skladací telefón s ohybným displejom bol v roku 2021 vodoodolný, čo bolo dovtedy nepredstaviteľné. Konkurencia nič také ani zďaleka neponúkala.

Samsung Galaxy Z Fold3 | Zdroj: Samsung

To samozrejme nebola jediná medzigeneračná zmena. K 120 Hz vnútornému displeju sa pridal aj ten vonkajší,  ktorý dorovnal jeho frekvenciu, takže prechádzanie z vnútorného na vonkajší displej bolo plynulejšie.

Zvýšil sa samozrejme aj výkon, a to vďaka nasadeniu čipsetu Qualcomm Snapdragon 888, smartfón dostal tri kvalitné 12-megapixelové fotoaparáty, ktoré veľmi pozitívne prekvapili kvalitou fotografií a mohli sa porovnávať s tými najlepšími. A to aj napriek tomu, že Galaxy Z Fold3 nebol vyslovene navrhnutý ako fotomobil.

Samsung Galaxy Z Fold3 | Zdroj: Samsung

Čerešničkou na torte bolo pridanie podpory obľúbeného stylusu S Pen, ktorý bolo možné používať v kombinácii s vnútorným ohybným displejom. Nároční používatelia, prípadne grafici, dostali do rúk skvelý pracovný nástroj. Už nepotrebovali pri sebe nosiť smartfón kvôli telefonovaniu a tablet pre prácu. Samsung Galaxy Z Fold3 bol oboma týmito zariadeniami v jednom.

Samsung Galaxy Z Fold4: Evolúcia dokonalosti

Samsung Galaxy Z Fold4, ktorý je stále najlepším skladacím smartfónom výrobcu, potvrdil, že dizajn sa jednoducho vydaril a funguje. Aj napriek tomu, že sa novinka príliš po dizajnovej stránke nezmenila, aj v tejto oblasti priniesla novinky.

Galaxy Z Fold4 v prvom rade nadviazal na to dobré z predchodcu. Takže dva 120 Hz displeje, vododolnosť IPX8, vysoký výkon, kvalitné fotoaparáty a pero S Pen.

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Samsung

Po dizajnovej aj funkčnej stránke sa používatelia potešili zmenšeniu rámikov okolo displejov, či už toho vnútorného alebo vonkajšieho. Selfie fotoaparát bol schovaný za vnútorný displej tak, aby pri bežnom používaní neprekážal, viditeľný je len pri fotení či natáčaní videa.

Zmenšenie rámikov vonkajšieho displeja zase prinieslo podstatne väčšie pohodlie pri písaní na softvérovej klávesnici, keďže tento panel príjemne narástol aj do šírky. 

Samsung Galaxy Z Fold4
Samsung Galaxy Z Fold4 | Zdroj: Samsung

Zatiaľ najnovší Fold dostal ešte lepšie fotoaparáty. Už predchodca ukázal, že aj skladací smartfón môže produkovať špičkové fotografie, no tento model z minulého roku ich povýšil na novú úroveň. A to najmä vďaka hlavnému fotoaparátu s rozlíšením 50 megapixelov, väčším snímačom, optickou stabilizáciou obrazu a svetelnosťou f/1.9. Medzigeneračný skok z 12-megapixelového snímača je tu značný.

Fotoaparát bol ďalej doplnený o 12-megapixelový ultra-širokouhlý objektív s uhlom záberu 123 stupňov a nechýba ani veľmi slušný 10 MP teleobjektív, ktorý dokáže záber opticky priblížiť až trikrát a má aj optickú stabilizáciu obrazu.

Čo bude ďalej? Nový model už onedlho

Po prečítaní týchto riadkov by ste si mohli povedať, že v tomto smere už nie je čo vylepšovať. Séria Galaxy Z Fold od Samsungu je vyspelá, spoľahlivá a nabitá funkciami až po okraj.

Avšak trh so smartfónmi je nevyspytateľný a to, čo platilo včera, už nemusí platiť dnes. Konkurencia nespí a tiež prichádza s kvalitnými skladacími modelmi. A tak sme sa dostali do štádia, kedy je čas nahradiť aktuálny model novším.

Nový Samsung Galaxy Z Fold bude predstavený už čoskoro. Naozaj zostáva už len pár dní, novinku spoznáme 26. júla 2023. Podujatia sa osobne v juhokórejskom Soule zúčastní aj redakcia MôjAndroid.sk. Tešíte sa?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *