Samsung mobily prý fejkují fotky Měsíce. Jak to vlastně je?
Na sociální síti Reddit se v posledních dnech asi po dvouleté pauze znovu rozjela velká debata o tom, zda a proč telefony značky Samsung podvádějí při pořizování fotografií Měsíce či jiných objektů s použitím funkce jako Space Zoom. Telefony korejské společnosti prý naši oběžnici ve skutečnosti vůbec vyfotit neumí a výsledek vytváří umělá inteligence. Obvinění, které je doplněno o několik důkazních snímků, od té doby zaplnilo řadu novinových titulků a šíří se internetem bleskovou rychlostí. A je tedy pravdivé, nebo není? Vlastně platí oboje.
Uživatel r/ibreakphotos ve svém příspěvku popisuje experiment, ve kterém byla telefonu předložena záměrně rozmazaná fotografie Měsíce, načež mobil po pořízení snímku ukázal mnohem ostřejší výsledek než byl čistě z hlediska optiky možný. Z toho autor logicky odvodil, že si telefon fotku spíše dokreslil než aby šlo o reálný snímek. V tomto se nemýlí a před ním podobný experiment se stejným výsledkem provedli i jiní.
Před lynčováním korejského giganta je však potřeba vědět, že on sám tuto praxi přiznává a nabízí jednoduchou možnost, jak pořizovat skutečně reálné fotky. V přiloženém snímku obrazovky je možné vidět oficiální vysvětlení Samsungu, ve kterém firma říká, že zmíněné fotografie jsou výsledkem funkce Optimalizace scény a pomocné AI, která je schopná rozpoznat focené objekty a pomoci s jejich vykreslením. Konkrétně v případě Měsíce pak umělá inteligence pracuje s obrázky nasnímanými z různých úhlů.
Samsung telefony tak v základním nastavení (se zapnutou Optimalizací scény) některé fotografie skutečně přikrášlují. Od toho v mobilech nicméně tato funkce je. Ano, dá se debatovat o tom, zda by nemělo být jakékoli přikrášlování (například i selfie filtry nebo přidávání barevnosti) běžně vypnuté, ale v tomto by tedy rozhodně neměl máslo na hlavě pouze Samsung. Umělá inteligence nás obklopuje čím dál víc a případů, kdy budeme případně muset prokazovat její (ne)zapojení, bude asi přibývat.