Games

Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G NE: Tenký a ľahký sympaťák

Xiaomi s príchodom modelového radu Xiaomi Mi 11 určilo svoj nový smer. Pár mesiacov po tejto sérii sme sa dočkali radu Xiaomi 11T a nedávno nás výrobca potešil aj práve testovanou novinkou Xiaomi 11 Lite 5G NE. Ide o smartfón, ktorý prináša pocit ako z vlajkovej lode, no zároveň sa radí k tým lacnejším zariadeniam. Oplatí sa uvažovať nad jeho kúpou? Toto je recenzia Xiaomi 11 Lite 5G NE.

Časti recenzie:

Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G: Balenie

Xiaomi 11 Lite 5G NE prichádza v objemnej krabičke, v ktorej sa okrem samotného smartfónu nachádza aj nabíjací adaptér s USB-A na USB-C káblom. Aj tento fakt stojí predsa za zmienku, keďže s nabíjačkou v balení prichádza čoraz menej mobilných telefónov. Spoločnosť Xiaomi má dobrý zvyk k smartfónu pribaliť aj priehľadný umelý obal, ktorý zariadenie ochráni pred poškodením.

Musím povedať, že ide o jeden z mála pribalených obalov, ktorý je na samotnom telefóne takmer neviditeľný. Krásny dizajn mobilu bude narušený len minimálne. Kryt vám odporúčam používať, pretože zadná strana je veľmi šmykľavá a obalom si poistíte lepšie uchopenie smartfónu. Okrem nevyhnutnej technickej dokumentácie v balení ešte nájdete nástroj na vyberanie hybridného slotu na dve nanoSIM karty, respektíve kombináciu jednej nanoSIM a microSD karty.

Konštrukcia a dizajn

Xiaomi 11 Lite 5G NE je veľmi plochý telefón. Jeho displej je rovný, rovnako ako aj zadná strana. Modul so zadnými fotoaparátmi nad povrch vystupuje iba minimálne a nenarušuje tak elegantný a čistý dizajn smartfónu. Hrany mobilného telefónu sú zaoblené a prispievajú k prémiovejšiemu pocitu zo Xiaomi 11 Lite 5G NE. V ruke tak pôsobí, že je ešte tenší. Tento model sa aj skutočne zaraďuje k telefónom s tenkými hranami a nízkou hmotnosťou, ktorá dosahuje úctyhodných 158 gramov. Vzhľadom na to, že obrazovka má hneď 6,55 palcov, ide o úžasné miery. Rozmery smartfónu sú 160,5 x 75,7 x 6,8 milimetrov. Dámy môžu pokojne takýto telefón považovať aj za módny doplnok.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

Prevedenie je skutočne fantastické, aspoň pokiaľ ide o zadnú stranu. Spredu vyzerá drvivá väčšina dnešných telefónov strednej triedy veľmi podobne a rovnako je tomu aj v tomto prípade. Boky zariadenie sú lesklé a pravdepodobne vyhotovené z plastu. Zadnú stranu tvorí matné sklo s melírovaným farebným vyhotovením. V mojom prípade má veľmi zaujímavú farbu, ktorá sa v zásade od dopadajúceho svetla mení z bielej napríklad na modrú, fialovú, ružovú či jemne zlatú.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

Nežnejšiemu pohlaviu sa tento farebný variant rozhodne zapáči, no problém by nerobil ani mužom. Ľavá hrana je prázdna. Všetky ovládacie prvky nájdeme na pravej strane. Ide o tlačidlá hlasitosti a zapínacie, respektíve vypínacie tlačidlo. V tom sa mimochodom nachádza aj skener odtlačkov prstov. Hornú hranu okupuje sekundárny mikrofón a spoločnosť mu robí aj infraport na ovládanie rôznej domácej elektroniky.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

Na spodnej hrane nájdeme nabíjací a dátový USB-C port a hybridný slot na dve nanoSIM karty, respektíve kombináciu jednej nanoSIM a jednej pamäťovej microSD karty. Zabudnúť nemôžem ani na primárny mikrofón, ktorý sa využíva počas vykonávania telefonických hovorov, spolu s hlavným reproduktorom. Sekundárny sa nachádza nad displejom a funguje nielen počas hovorov, ale ide o plnohodnotný stereo výstup, čo rozhodne poteší. Rámčeky v okolí obrazovky sú veľmi minimálne, čo pridáva na prémiovom dojme. V ľavej hornej časti displeja sa nachádza “diera” pre predný “selfie” snímač. Na záver dodám, že Xiaomi 11 Lite 5G NE sa vyznačuje certifikáciou mierne zvýšenej odolnosti voči vode a prachu IP53.

Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G: AMOLED displej s frekvenciou 90 Hz

Uhlopriečka displeja modelu Xiaomi 11 Lite 5G NE činí 6,55 palcov. Ide o celkom veľké zariadenie, no zato je veľmi tenké a ľahké. To som už spomínal v sekcii vyššie. Poďme si teraz povedať niečo viac o obrazovke tohto smartfónu. Ide o AMOLED panel s 1 miliardou farieb, technológiou Dolby Vision, HDR10+, zvýšenou obnovovacou frekvenciou na úrovni 90 Hz a maximálnym jasom o hodnote 800 nitov. Pomer zobrazovača k prednej strane je 85,3 percent. Rozlíšenie panela sa zastavilo na plne dostatočných 1080 x 2400 pixelov, respektíve Full HD+. To nám dáva hustotu 402 pixelov na palec. Obrazovka je chránená odolným sklíčkom Corning Gorilla Glass 5.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

Dosť bolo papierových špecifikácií, rád by som spomenul, aký je displej novinky Xiaomi 11 Lite 5G NE v praxi. Jednoducho povedané, ide na danú kategóriu o nadpriemernú obrazovku, vyznačujúcu sa pestrými farbami, priam dokonalým zobrazením čiernej, dostatočným maximálnym jasom a výbornými pozorovacími uhlami. Poteší aj 90 Hz. Vyššia obnovovacia frekvencia sa pomaly ale isto stáva štandardom aj v strednej triede mobilných telefónov. Preto je skvelé, že na to Xiaomi myslelo. Reakcia na dotyky je bezproblémová a s displejom som bol celkovo veľmi spokojný a nemám mu čo vytknúť.

Výkon a pamäť

V útrobách smartfónu Xiaomi 11 Lite 5G NE sa ukrýva procesor Qualcomm Snapdragon 778G 5G, vyrábaný 6 nm technológiou. Ten v kombinácii so 6 GB RAM predstavuje ideálnu zostavu pre dnešnú strednú triedu. Zaručené je absolútne bezproblémové používanie bez nejakých zásekov či spomalovania. Otváranie aplikácií je prakticky okamžité a spokojný som aj s rýchlosťou multitaskingu. Animácie sú plynulé a tomuto faktu napomáha aj displej so zvýšenou 90 Hz obnovovacou frekvenciou.

Výkonu je dostatok nielen na každodenné používanie, ale aj na nejakú tú hru. Po pár mesiacoch používania telefón určite nebude tak rýchly, ako tomu bolo na začiatku, no s tým je potrebné rátať a použitý čipset má v zálohe dostatok výkonu aj do budúcnosti. Tomu značí aj výsledok v aplikácii AnTuTu Benchmark, kde Xiaomi 11 Lite 5G NE dosahuje pekných 486 466 bodov. Ukladací priestor má v mojom prípade 128 GB, no vyrába sa aj vyššia pamäťová verzia s 256 GB internej pamäte. RAM v druhom spomínanom prípade taktiež porastie, a to na 8 GB.

Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G: Multimédiá

Xiaomi 11 Lite 5G NE je skvelým spoločníkom aj na konzumáciu multimediálneho obsahu. Na 6,55-palcovej AMOLED obrazovke sa obsah zobrazuje veľmi pekne, no v porovnaní s vlajkovými modelmi stále zaostáva. S tým ste asi však rátali a nie je na čo sa sťažovať. Zážitku zo sledovania filmov, seriálov či videí všeobecne prispieva aj prítomnosť stereo reproduktorov. Tie znejú fajn, no výraznejšie im chýba basová zložka. Hlasitosť je nadpriemerná. Aj napriek tomu, že hlbšie tóny neznejú tak dobre, zo zvukového výstupu mám radosť. Dobré reproduktory v strednej triede sú stále zriedkavou vlastnosťou týchto smartfónov.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

Displej má širokouhlý pomer strán 20:9 a vyznačuje sa technológiami HDR10+ a Dolby Vision. Tieto špecifikácie môžu určite kladne prispieť k lepšiemu zážitku zo sledovania video obsahu. Na posluch hudby musíte využiť USB-C port alebo Bluetooth. 3,5 mm audio jack na Xiaomi 11 Lite 5G NE žiaľ nenájdeme. Ani sa mi tu popravde nehodí, pretože by kvôli tomu asi narástla celková hrúbka mobilného telefónu. Výstup do slúchadiel je kvalitný. Občas je možné využiť aj samotné reproduktory zariadenia, no nejaký externý repráčik bude na tom s kvalitou zvuku rozhodne lepšie.

Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G: Fotoaparáty

Na zadnej strane modelu novinky Xiaomi 11 Lite 5G NE nájdeme trio fotoaparátov. To pozostáva z primárneho 64 MP senzoru s clonovým číslom f/1.8 a pixelmi o fyzických rozmeroch 0.7 µm. Softvér skladá štyri pixely do jedného a výsledkom sú fotografie s nižším rozlíšením, avšak ich celková kvalita je o čosi vyššia. Sekunduje mu 8 MP ultra širokouhlý snímač so svetelnosťou f/2.2 a 119-stupňovým zorným poľom. Veľkosť pixelov činí 1,12 µm. Posledný 5 MP fotoaparát slúži na vytváranie makro fotografií. Jeho svetelnosť sa zastavila na hodnote f/2.4 a veľkosť pixelov na 1,12 µm.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

Predný “selfie” snímač sa vyznačuje 20 MP rozlíšením, clonou na úrovni f/2.2 a 0,8 µm pixelmi. Nahrávať dokáže Full HD video pri snímkovej frekvencii 60 fps. Pokiaľ ide o hlavný fotoaparát na zadnej strane, ten vie robiť 4K video pri 30 fps, respektíve Full HD pri 60 fps. Super spomalené video môžete vytvoriť buď v 1080p a 120 fps alebo v 720p a až 960 fps.

V praxi vyhotovované fotografie vyzerajú primerane na danú cenovku. Myslím si však, že viacero konkurentov má horšie fotografické vlastnosti. Video v rozlíšení Full HD pri 60 fps vyzerá fakt super a musím uznať, že ide o jeden z tých lepších smartfónov na nahrávanie videa. 4K pri 30 fps potom vyzerá výrazne menej plynulo, no na kvalitnejšom monitore bude možné vidieť viac detailov.

Ukážkové fotografie

Fotografie z predného “selfie” snímača

xiaomi 11 lite 5G ne

Ukážkové video vo Full HD pri 60 fps

Ukážkové video v 4K pri 30 fps

Operačný systém

Grafická nadstavba MIUI je veľmi robustná. Používatelia, ktorí budú prechádzať z inej nadstavby, respektíve z prostredia čistého Androidu, si budú musieť zvykať na prakticky úplne odlišný systém. Dizajn, funkcie a mnohé podobnosti s iOS sú pre Xiaomi už typickými, tak ako aj množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré ma po úvodnom štarte telefónu nemilo prekvapili. Beriem to však s nadhľadom a mali by ste to tak brať aj vy. Predinštalované aplikácie pomáhajú výrobcovi udržať cenu za smartfóny tejto značky na nižších úrovniach. Navyše, môžete si ich kedykoľvek slobodne odinštalovať.

MIUI ako také je kapitolou samou o sebe. Keďže ide o veľmi prepracovanú a výborne odladenú nadstavbu, ktorá pretvára operačný systém Android priam na nepoznanie, nedokážem spomenúť všetky veci, ktoré by vás s týmto prostredím plne oboznámili. Hoci bude trvať pokojne aj zopár dní, prípadne týždňov, kým sa v prostredí dokonale zorientujete, myslím si, že nové MIUI stojí za to.

Túto nadstavbu som mal vždy rád a má svoje čaro. Nachádza sa sem množstvo zaujímavých funkcií, ktoré si zamilujete a nedisponujú nimi žiadne iné telefóny od konkurencie. V nastaveniach nájdete možnosť rozšírenia operačnej pamäte o 2 GB z vnútorného úložiska. Spomeniem, že vďaka skvelej komunite si do telefónu môžete nainštalovať ROM, ktorá je obohatená a niektoré funkcie a sú z nej odstránené predinštalované aplikácie či reklamy.

Odomykanie

Zabezpečenie smartfónu Xiaomi 11 Lite 5G NE je zaistené skenerom odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza na pravej hrane. Konkrétnejšie je umiestnený priamo v zapínacom tlačidle a som si istý, že funguje lepšie, ako hocijaké iné čítačky odtlačkov, ktoré sú integrované priamo v displeji. Odomykanie prebieha prakticky okamžite.

Môžete si zvoliť, či chcete zariadenie odomykať len priložením prsta na zapínacie tlačidlo alebo až po jeho fyzickom stlačení. Možnosťou je aj skenovanie tváre, no ide o menej bezpečnú formu odomykania. Cez deň je celkom rýchle, no určite vám odporúčam využívať spomínaný skvelý skener odtlačkov prstov. V oboch prípadoch budete si musieť nastaviť aj záložnú formu zabezpečenia v podobe vzoru, PIN kódu či hesla.

Konektivita

Xiaomi 11 Lite 5G NE je na tom z hľadiska konektivity celkom solídne. Teda, aspoň na papieri. V praxi som sa stretol s niekoľkými zaujímavými zisteniami. Spomeniem, že telefón sa vyznačuje dvojpásmovou WiFi. Počas pripojenia k istej 5G WiFi som sa však stretol s pravidelným odpojením od siete a následne opätovným vyžiadaním hesla. Na iných zariadeniach sa tento problém neobjavoval. Nízkoenergetický Bluetooth je tu vo verzii 5.2.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

Počas streamovania hudby do bezdrôtových slúchadiel som zaznamenal problémy so zvukovým prenosom. Keď som mal smartfón napríklad v taške alebo vo vrecku nohavíc, občas som započul “šušťanie” alebo skladba na krátku chvíľku jednoducho vypadla. Neviem, či by ste sa mali takýchto vecí obávať aj vy, ale dúfam, že ide len o vadu mnou testovaného kusu. Medzi zástupcov lokalizačných služieb patrí GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a NavIC.

Samozrejmosťou je aj NFC na vykonávanie bezkontaktných platieb. FM rádia sa kvôli absencii 3,5 mm jacku na drôtové slúchadlá nedočkáte. Poteší však infraport, určený na ovládanie rôznej domácej elektroniky. USB-C port je vo verzii 2.0. Kvalita telefonických hovorov je na úrovni a problémy nezaznamenáte ani vy a ani druhá strana. Príjem 4G signálu je bezproblémový. 5G sieť som otestovať nemohol. Na záver je príjemnou súčasťou smartfónu aj IR blaster na ovládanie rôznorodej elektroniky v domácnosti.

Batéria

Výdrž batérie Xiaomi Mi 11 Lite 5G NE je nanajvýš priemerná. Myslím si, že ak by sa Xiaomi nerozhodlo urobiť tak tenký smartfón s nízkou hmotnosťou, tak kapacita akumulátora by mohla byť vyššia, ako použitých 4 250 mAh. Priemerne sa dočkáte doby štyroch hodín so zapnutým displejom na jedno nabitie.

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút: 27 %
  • 30 minút: 49 %
  • 45 minút: 73 %
  • Plné nabitie: 1 hodina 3 minúty

Zistil som, že aj ak budete smartfón využívať v menšom množstve, stále sa dostanete v priemere na jeden deň výdrže. Aspoň že sa mi nestalo, žeby som musel mobil nabíjať počas dňa. Popravde by však ani to nemuselo robiť problém, keďže pribalený 33 W adaptér zabezpečí nabitie už do jednej hodiny.

Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G: Záverečné zhodnotenie

Myslím si, že Xiaomi 11 Lite 5G NE je vhodným kandidátom na kúpu prakticky pre hocikoho so strednými nárokmi. Displej smartfónu je hodný strednej triede, tak ako aj ďalšie faktory, ako napríklad výdrž batérie. Výkon a fotoaparáty by som dokonca zaradil do nadpriemeru.

Xiaomi 11 Lite 5G NE
Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

Krásny dizajn, ladné krivky a veľmi tenké telo v kombinácii s extrémne nízkou hmotnosťou vzhľadom na rozmery len pridáva na prémiovom pocite z inak celkom cenovo dostupného telefónu. Xiaomi 11 Lite 5G NE ponúka hodnotnú výbavu, ktorá sa minimálne vyrovná konkurencii a v niektorých prípadoch ju aj z ľahkosťou predčí.

Recenzia Xiaomi 11 Lite 5G: Konkurencia

Xiaomi Mi 11 Lite 5G

Pokiaľ hľadáte tenké a ľahké zariadenie, určite by ste mohli do úvahy zobrať aj Xiaomi Mi 11 Lite 5G. Tento model sa vyznačuje 6,55-palcovým AMOLED displejom s rozlíšením Full HD+, teda 1080 x 2400 pixelov. Obnovovacia frekvencia obrazovky bola taktiež navýšená, konkrétne na 90 Hz. O výkon telefónu sa stará procesor Qualcomm Snapdragon 780G, ktorý je doplnený o 6 až 6 GB operačnej pamäte. Interné úložisko má kapacitu 128 GB, čo je dostatočný priestor pre drvivú väčšinu používateľov. Ak by vám to náhodou nestačilo, pomôcť dokáže aj hybridný slot, do ktorého je možné vložiť pamäťovú microSD kartu.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Xiaomi Mi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

{{shop_name}} od {{product_price}}

Primárny fotoaparát má 64 MP. Sekunduje mu 8 MP a 5 MP senzor. Predný “selfie” snímač má 20 MP. Batéria má kapacitu 4 250 mAh a nabíja sa pribaleným 33 W adaptérom. Ako ste si mohli všimnúť, podobností s testovaným smartfónom je viac než dosť. Prakticky identický je aj dizajn. Necháme už na vašom zvážení, pre ktorý model sa rozhodnete. Pokiaľ by sa vám podarilo nájsť Xiaomi Mi 11 Lite 5G výhodne, mohlo by ísť o taktiež dobré rozhodnutie.

Samsung Galaxy A52 5G

Samsung Galaxy A52 5G je dnes veľmi obľúbeným smartfónom. Poteší prítomnosť až 120 Hz AMOLED displeja s uhlopriečkou 6,5 palcov a rozlíšením Full HD+, čo nám konkrétnejšie dáva 1080 x 2400 pixelov. V obrazovke je ukrytý aj skener odtlačkov prstov. O výkon zariadenia sa stará čipset Snapdragon 750 5G z dielne amerického giganta Qualcomm. Dopĺňa ho 6 GB operačná pamäť.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

{{shop_name}} od {{product_price}}

Ukladací priestor na používateľské dáta má 128 GB a poteší aj možnosť rozšírenia tejto kapacity pomocou microSD karty až do 1 TB. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 64 MP. Celkovo sa na zadnej strane nachádzajú až štyri fotoaparáty. Predný senzor sa vyznačuje vysokým rozlíšením 32 MP. 4 500 mAh batéria zabezpečí bezproblémovú výdrž. Nabíjanie prebieha rýchlo vďaka pribalenému 25 W adaptéru.

Motorola Moto G 5G Plus

Na záver by som do konkurencie pridal ešte smartfón Motorola Moto G 5G Plus. Tá disponuje 6,7-palcovým LTPS displejom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2520 pixelov). Obnovovacia frekvencia obrazovky činí 90 Hz, čo poteší.

Motorola moto g 5G plus
Motorola moto g 5G plus | Foto: Redakcia

Použitý procesor Qualcomm Snapdragon 765 v kombinácii so 6 GB operačnej pamäte a 128 GB interného ukladacieho priestoru predstavuje slušný základ takmer pre každého. Batéria s kapacitou 5 000 mAh zabezpečí bezproblémovú výdrž pokojne aj na dva dni. Primárny fotoaparát má 48 MP. Vzadu sa nachádza hneď štvorica snímačov. Predný “selfie” senzor má 16 MP a dopĺňa ho ďalší 8 MP objektív.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *