Recenzia vivo X80 Lite: Staňte sa kráľom fotografie
Spoločnosť vivo predstavila nový, štýlový smartfón vivo X80 Lite. Oproti svojmu predchodcovi vivo X80 Pro sa zmenil nie len po dizajnovej stránke, ale taktiež vás poteší aj svojou nižšou cenou. Výrobca tvrdí, že so smartfónom sa stanete kráľom fotografie. To, či je to pravda, som otestovala na mieste, z ktorého si každý chce odniesť pekné spomienky v podobe fotiek, v Londýne. Okrem svojej relatívne nízkej váhy ponúka aj 8 GB RAM a až 256 GB úložiska. Ak chcete zistiť, či sa kúpa nižšej verzie vlajkovej lode vivo X80 Pro oplatí, čítajte ďalej.
Contents
- 1 Recenzia smartfónu vivo X80 Lite je rozdelená na niekoľko častí:
- 2 Recenzia vivo X80 Lite: Cena a dostupnosť na Slovensku
- 3 Recenzia vivo X80 Lite: Obsah balenia
- 4 Recenzia vivo X80 Lite: Konštrukcia a dizajn
- 5 Recenzia vivo X80 Lite: Displej
- 6 Recenzia vivo X80 Lite: Výkon a pamäť
- 7 Recenzia vivo X80 Lite: Operačný systém
- 8 Recenzia vivo X80 Lite: Dynamické efekty a S-capture
- 9 Recenzia vivo X80 Lite: Batéria a nabíjanie
- 10 Recenzia vivo X80 Lite: Konektivita
- 11 Recenzia vivo X80 Lite: Fotoaparáty
- 12 Ukážkové fotografie
- 13 Ukážkové video:
- 14 Recenzia vivo X80 Lite: Záverečné zhodnotenie
- 15 Recenzia vivo X80 Lite: Tabuľka parametrov
- 16 Konkurencia pre vivo X80 Lite
Recenzia smartfónu vivo X80 Lite je rozdelená na niekoľko častí:
Recenzia vivo X80 Lite: Cena a dostupnosť na Slovensku
Na výber sú dva farebné varianty, zlatý a čierny. Osobne som v rukách držala zlatú verziu, ktorá podľa mňa dodá smartfónu elegantný a luxusný efekt. Zariadenie je zatiaľ dostupné iba v jednej pamäťovej verzii. Predáva sa s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom. Údajne by mala byť dostupná aj 128 GB verzia, no či príde aj na Slovensko, je otázne. Smartfón by som na základe jeho ceny zaradila do strednej cenovej triedy. Na Slovensku sa momentálne jeho cena začína na 399 eur kvôli uvádzacej akcii, ktorá platila do 9. októbra. Po jej skončení bude oficiálna predajná cena smartfónu 449 eur.
Recenzia vivo X80 Lite: Obsah balenia
Už na prvý pohľad ma prekvapila krabička, v ktorej bol smartfón zabalený. Po jej otvorení je rozdelená na dve časti. V jednej nájdete samotný telefón, ktorý je zabalený v jemnej ochrannej fólii. V druhej časti na vás čaká ďalšia menšia krabička, ktorá sa dá na moje prekvapenie otvoriť z oboch strán. Práve v nej sa nachádzajú slúchadlá a redukcia, keďže smartfón nemá klasický 3,5 mm jack. Čo sa týka nabíjačky, ako mnohí vieme, v súčasnosti už nie je v balení samozrejmosťou. Avšak balenie obsahuje aj pomerne veľký 44 W adaptér spolu s jednostranným nabíjacím káblom s koncovkou typu USB-C.
Nesmiem zabudnúť ani nástroj na vyberanie SIM karty, ktorú do smartfónu dokážete vložiť len jednu, nepodporuje teda dual SIM. Zaujímavosťou je, že do zariadenia dokážete vložiť aj nanoSIM kartu, ale taktiež aj jej klasickú veľkosť. Príjemným prekvapením bol pre mňa aj priehľadný gumený obal, ktorý bol taktiež súčasťou balenia. Ja osobne som sa obalu potešila, pretože sa určite zhodneme na tom, že každý by chcel mať svoj nový smartfón v bezpečí už od momentu jeho odbalenia.
Recenzia vivo X80 Lite: Konštrukcia a dizajn
Smartfón nie je svojou veľkosťou extra veľký, no mne osobne prekážala jeho dĺžka, ktorá je skoro 16 centimetrov. Aj napriek tomu je však veľmi ľahký, váži iba 177 gramov. Držanie smartfónu bolo pre mňa relatívne príjemné, no pri používaní iba jednej ruky pri písaní, to bolo trochu problematické. Samozrejme to závisí na tom, na akú veľkosť smartfónov ste zvyknutí. Zadná aj predná strana zariadenia je sklenená, čo. mu dodáva celkovo elegantný “look”. Boky telefónu sú hranaté, čo mi prišlo ako príjemný faktor pri držaní telefónu a taktiež takto pôsobí veľmi moderne.
Na spodnej strane smartfónu nájdeme klasicky mikrofón, reproduktor, nabíjací port USB-C a taktiež aj slot na SIM kartu. Ďalšou zaujímavosťou je aj to, že slot na SIM kartu podporuje aj microSDXC kartu, ktorá však podľa mňa nie je až tak potrebná, vzhľadom na interné úložisko, ktoré smartfón poskytuje. Klasický 3,5 mm jack na slúchadlá budeme hľadať márne, pretože nie je novinkou, že zariadenia podporujú slúchadlá s USB-C koncovkou. Spomínaný reproduktor poskytuje čistý zvuk, ktorý je už pri polovičnej hlasitosti dosť silný. Pri plnej hlasitosti je zvuk počuť naozaj veľmi dobre.
Prevedenie “Sunrise Gold,” ktoré som mala možnosť testovať, na mňa pôsobilo veľmi živo a luxusne. Mobil pri správnom uhle a správnom dopade svetla hádže krásne holografické odlesky. Počas testovania som si všimla, že sa zadná strana vivo X80 Lite pri zamračenom počasí sfarbí do oranžova, naopak pri slnečných lúčoch do zlata. Čerešničkou na torte sú trblietky, ktoré sa nachádzajú na celej zadnej strane smartfónu. Na nej nájdeme aj tri šošovky fotoaparátov, ktoré sa nachádzajú na mierne vyvýšenej časti zadnej strany. Práve vďaka nim je celkový dojem zo zariadenia ešte o niečo lepší.
Recenzia vivo X80 Lite: Displej
Nové vivo X80 Lite každého poteší svojim 6,44-palcovým AMOLED displejom s Full HD+ rozlíšením. Zariadenie disponuje certifikáciou IP54, vďaka ktorej je smartfón odolný voči prachu a taktiež aj voči postriekaniu vodou. Mnoho smartfónov ponúka vyššiu úroveň obnovovacej frekvencie, napríklad 120 Hz, no práve vivo X80 Lite sa zastavilo na úrovni 90 Hz. Aj napriek jej nízkej úrovni nebol so sledovaním videí alebo hraním mobilných hier žiadny problém.
V nastaveniach sa nachádza inteligentný prepínač rýchlosti obnovovania, kde si môžete jednoducho nastaviť 60 Hz alebo 90 Hz úroveň. Na hornej strane displeja nájdeme malý výrez v tvare kvapky, v ktorom sa nachádza predný fotoaparát. Smartfón podporuje odomykanie pomocou tváre, no tiež aj klasicky pomocou prsta. Snímač na odtlačok prsta je zabudovaný v dolnej časti displeja. Snímanie tváre fungovalo bez problémov, no pri snímaní odtlačku prsta to niekedy trvalo dlhšie a niekedy prst nezosnímalo vôbec. Odporúčam preto používať radšej snímanie tváre, ktoré vám zariadenie odomkne aj keď naň pozeráte mierne z boku.
Ako na každom zariadení, aj na vivo X80 Lite si dokážete upraviť nastavenia displeja podľa seba. Klasicky je dostupný tmavý a svetlý motív. Nastaviť si môžete aj adaptáciu jasu, kedy sa jas bude zvyšovať alebo znižovať na základe svetelných podmienok. Zaujala ma aj funkcia ochrany zraku. Po jej zapnutí sa displej sfarbil do teplejšej farby, čím chráni oči pred preťažením hlavne v nočných hodinách. Ďalej si môžete nastaviť farby obrazovky, kde nájdete tri možnosti sfarbenia a nastavenie teploty farieb. Obľúbenou funkciou je aj Always-on displej, ktorý zobrazuje čas, dátum a stav batérie aj keď je obrazovka vypnutá.
Čo sa mne osobne veľmi zapáčilo, bola možnosť zmeniť farbu používateľského rozhrania. Na výber máte štyri farby, pomocou ktorých si dokážete nastaviť zariadenie tak, aby sa vám s ním príjemne pracovalo. Ďalej sa mi zapáčila aj funkcia, ktorá umožňuje pridať text na uzamknutú obrazovku. Vami napísaný text sa zobrazí na uzamknutej obrazovke priamo pod časom. Zariadenie poskytuje aj jednoduchý režim, ktorý aplikuje na domovskú obrazovku jednoduché rozloženie aplikácií a taktiež zväčší veľkosť písma v systéme.
Recenzia vivo X80 Lite: Výkon a pamäť
O výkon smartfónu sa stará procesor Dimensity 900, ktorého výrobcom je spoločnosť MediaTek. Procesor je vyrábaný prostredníctvom 6 nm technológie. Zariadenie podporuje aj 5G konektivitu, čo je výhodou ak ste zákazníkom operátora, ktorý túto sieť už poskytuje aj vo vašej lokalite. Rýchla 8 GB RAM zlepšuje výkon zariadenia a spolu s 256 GB interným úložiskom poskytuje dostatok priestoru pre vaše dáta. Ak by vám to však nestačilo, jednoducho si do zariadenia môžete vložiť microSDXC pamäťovú kartu.
Slot pre jej uloženie je v rovnakej časti ako slot na SIM kartu. Ak ste fanúšikom mobilných hier, práve toto zariadenie vás poteší svojim špeciálne navrhnutým herným režimom Ultra. Režim garantuje parádny výkon smartfónu pri hraní hier. Profesionálny systém kvapalinového chladenia zabraňuje tomu, aby sa smartfón aj pri veľkom výkone prehrial. Super vylepšením sú aj 4D vibrácie, ktoré vytvoria z hrania hry ešte väčší zážitok.
Práve pri zapnutí funkcie herný režim Ultra sa z vášho smartfónu stane perfektný nástroj na hranie hier. Funkcie, ktoré režim ponúka sa zobrazia po potiahnutí lišty v pravom hornom rohu. Nastaviť si môžete tri režimy, a to vyvážený režim, BOOST režim a režim šetrenia batérie. Pri jednotlivých režimoch sa bude meniť výkon centrálneho a taktiež aj grafického procesoru, ktoré prispôsobia zariadenie tak, aby ste si hru vychutnali naplno. Režim ďalej ponúka možnosť blokovania oznámení, čo je super v prípade, ak nechcete byť počas hrania rušený. Taktiež dokážete uzamknúť jas alebo vytvoriť snímku obrazovky. Aj napriek nízkej 90 Hz obnovovacej frekvencii je smartfón v hernom režime naozaj plynulý a zážitok z hry nekazí sekaním.
Recenzia vivo X80 Lite: Operačný systém
Smartfón má už po odbalení predinštalovaný systém Android 12, ktorý funguje bez problémov. Používateľská nadstavba je Funtouch OS, s ktorým som sa stretla prvýkrát. Je to používateľská nadstavba spoločnosti vivo, ktorú používajú pre svoje smartfóny. Špecifické sú v ňom hlavne ikony pre aplikácie. Systém nového vivo X80 Lite je podľa mňa jednoduchý ale zároveň funguje skvele. Navigáciu v systéme si môžete nastaviť podľa seba, a to buď klasicky tromi tlačidlami na spodnej lište alebo gestami. Mne osobne sa viac páči navigácia gestami, pôsobí na mňa elegantnejšie.
Recenzia vivo X80 Lite: Dynamické efekty a S-capture
Jednou z pre mňa najzaujímavejších funkcií sú dynamické efekty. Prostredníctvom nich si dokážete svoj smartfón vylepšiť a nastaviť úplne podľa seba. Mne osobne sa táto funkcia veľmi páči hlavne z dôvodu mnohých možností, ktoré ponúka. Ako som spomínala, môžete si nastaviť animácie pri rôznych úkonoch, ako napríklad ikona odtlačku prsta, rozpoznanie odtlačku, rozpoznanie tváre alebo aj animáciu pri nabíjaní. Každá animácia poskytuje rôzne možnosti, z ktorých si môžete vybrať.
Funkcia S-capture ponúka rôzne spôsoby vytvárania snímok obrazovky. Táto funkcia bola pre mňa taktiež novinkou a musím povedať, že je veľmi praktická. Po jej zapnutí sa zobrazia viaceré možnosti. Mojou obľúbenou sa stala funkcia zábavná snímka obrazovky. Taktiež poskytuje viac možností, ako napríklad vytvarovanú snímku obrazovky. Tá umožňuje vytvoriť snímku obrazovky v rôznych tvaroch, ako napríklad srdce, kruh alebo aj v tvare psej labky.
Recenzia vivo X80 Lite: Batéria a nabíjanie
Batéria vo vivo X80 Lite má pomerne veľkú kapacitu a to až 4500 mAh. Batéria nie je vyberateľná, ako je pri nových smartfónoch zvykom. Podporuje rýchle nabíjanie o maximálnom výkone 44 W. Výrobca uvádza, že nabiť by sa mal z 1 % na 61 % v priebehu pol hodiny. Samozrejme som rýchlosť nabíjania otestovala a zistila som, že z 2 % na 100 % sa nabil smartfón za necelých 60 minút. Ak máte vybitý telefón a chcete ho nabiť v čo najrýchlejšom čase, podarí sa vám to za hodinu.
Smartfón mi pri celodennom používaní vydržal nabitý dva dni, čo je podľa mňa slušný výkon vzhľadom na to, že niektoré aplikácie dokážu spotrebovať veľa batérie za krátky čas. V tomto prípade prichádza na rad funkcia, ktorá vám pri nadmernom používaní aplikácií poskytne rôzne možnosti ako batériu šetriť. Jediné, čo mi na smartfóne chýba je bezdrôtové nabíjanie, ktoré v dnešnej dobe podporuje väčšina zariadení.
Recenzia vivo X80 Lite: Konektivita
Po pripojení zariadenia na Wi-Fi sieť fungovalo všetko bez problémov. To má na zodpovednosti dvojpásmová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. Smartfón poskytuje aj Bluetooth vo verzii 5.2. Samozrejme nesmú chýbať ani lokalizačné služby GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS. Ďalšou modernou vychytávkou je aj funkcia NFC, ktorá umožňuje používateľom bezkontaktne platiť v obchode prostredníctvom mobilu.
Zariadenie neumožňuje pripojenie na frekvencie rádia. Napriek tomu si dokážete jednoducho pripojiť bezdrôtové slúchadlá, ktoré po pripojení fungujú bez problémov. Ak však chcete počúvať hudbu cez klasické káblové slúchadlá, môže vám chýbať 3,5 mm jack. Na to však výrobca myslel, pretože do balenia pribalil redukciu, ktorá tento problém vyrieši.
Čo sa týka dátového pripojenia, osobne mi dáta nefungovali tak ako by som očakávala. Avšak to závisí na pokrytí 5G siete, ktoré operátor poskytuje. V budovách dáta nefungovali veľmi spoľahlivo a miestami ani vôbec nešli. S hovormi a zasielaním SMS správ nebol u operátora O2 žiadny problém. Keďže zariadenie disponuje aj portom USB-C s funkciou USB On-The-Go, môžete k vivo X80 Lite pripojiť aj externé úložiská, klávesnicu či myš.
Recenzia vivo X80 Lite: Fotoaparáty
Na zadnej strane smartfónu sú už z diaľky viditeľné dve veľmi veľké šošovky fotoaparátov. Pri lepšom zaostrení si však všimneme aj menší fotoaparát, ktorý dva hlavné dopĺňa. Všetky tri objektívy sa nachádzajú na štvorcovej ploche, ktorá mierne vystupuje zo zadnej strany zariadenia. Rozhodne ale nejde o nič drastické, ako v prípade niektorých konkurentov. Primárny fotoaparát, ktorý som používala na bežné fotky, má 64 MP rozlíšenie s clonou f/1.8 a nechýba ani optická stabilizácia obrazu. Aj vďaka nej sú nočné fotky ostrejšie.
Ako druhý prichádza na rad 8 MP ultraširokouhlý fotoaparát so 120-stupňovým uhlom pohľadu a clonou f/2.2. Na lepší výsledok portrétových fotiek slúži práve tretí snímač s 2 MP rozlíšením. Nachádza sa pod LED bleskom, ktorý dodáva tmavým fotkám lepšie osvetlenie. 50 MP “selfie” fotoaparát v tvare slzy nájdeme na prednej strane smartfónu. Fotoaparát vytvára dobre osvetlenú fotku, s veľmi ostrými detailmi.
Fotoaparáty ponúkajú aj rôzne zaujímavé funkcie. Osobne ma tieto funkcie prekvapili. Najzaujímavejšie sú podľa mňa filtre a efekty, ktoré ponúkajú oba fotoaparáty v portrétovom režime. Na výber máte z dvoch režimov, prirodzený a klasický. V obidvoch si môžete jednoducho nastaviť skrášlenie tváre a taktiež nastaviť svoj postoj podľa šablóny, ktorá sa na displeji zobrazí.
Nočné fotky, ktoré smartfón dokáže vytvoriť, nie sú na zahodenie. Podľa mňa vyzerajú fotografie fotené na primárny fotoaparát najlepšie. Samozrejme záleží na osvetlení. Ultraširokouhlý snímač nezachytil predmety na fotke dostatočne ostro a pôsobia celkom rozmazane. Kvalita fotiek je však dostatočná. Svetlo na fotkách vynikne a tmavé detaily urobia celkový dojem, ktorý je oku sympatický.
Smartfón podporuje video v rozlíšení 4K pri 30 fps, ktoré dokážete natočiť prednou aj zadnou kamerou. Video nie je podľa môjho názoru najlepšie, no určite sa neumiestni ani na poslednom mieste. Optická stabilizácia vylepšuje výsledné video o niečo viac. Smartfón ponúka aj zaujímavú funkciu, s ktorou som sa ešte nestretla. Ide o takzvaný “Film Vlog“. V tomto režime natočíte efektné video pomocou rôznych šablón a tutoriálov. Práve tie vás naučia, ako natáčať v rôznych scenároch, napríklad v noci.
Ukážkové fotografie
Nakoniec som vytvorila niekoľko fotiek pre lepšiu predstavu. Podľa nich môžete sami usúdiť, čo si o fotoaparátoch myslíte a či by dokázali naplniť vaše očakávania. Ja osobne som s fotkami spokojná, celkovo na mňa pôsobia pekne.
Ukážkové video:
Recenzia vivo X80 Lite: Záverečné zhodnotenie
Novinku vivo X80 Lite by som zhodnotila ako praktický smartfón pre obľúbencov systému Android. Ak chcete smartfón, ktorý pôsobí elegantne, poskytuje zaujímavé funkcie a jeho fotoaparáty vytvoria pekné spomienky, vivo X80 Lite je skvelá voľba. Ak nie ste nároční a nenabíjate smartfón na poslednú chvíľu, 44 W nabíjačka vám bohate postačí. Wi-Fi pripojenie a mobilné dáta fungovali aj v zahraničí bez problémov a smartfón pri celodennom využívaní navigácie vydržal bez nabitia až neuveriteľné 3 dni.
Fotografie sú postačujúce, no osobne som zvyknutá na inú kvalitu. Aj napriek tomu sa mi výsledné fotografie po malej úprave veľmi páčia. Smartfón sa pohybuje v strednej cenovej triede, no osobne si myslím, že za rovnakú alebo podobnú cenu, 449 €, nájdeme aj zariadenia s lepšími parametrami.
Recenzia vivo X80 Lite: Tabuľka parametrov
Hrúbka | |
Hmotnosť | |
Displej |
|
Procesor | |
Operačná pamäť | |
Vnútorný ukladací priestor | |
Operačný systém | |
Fotoaparáty |
|
Batéria a nabíjanie |
|
Cena |
|
Konkurencia pre vivo X80 Lite
Konkurenciou pre novo predstavené vivo X80 Lite je napríklad Samsung Galaxy A52s 5G, Samsung Galaxy S21 FE, Google Pixel 6a, Xiaomi 11 Lite 5G NE či Motorola Edge 30. Za zmienku stojí aj OnePlus Nord 2T, Motorola moto g200 5G alebo extrémne zaujímavý smartfón Nothing Phone (1).