Games

Recenzia Huawei Watch 4 Pro: Najpokročilejšie hodinky výrobcu za veľa peňazí

Len nedávno som testoval smart hodinky Huawei Watch Ultimate, ktoré sú stále najdrahším modelom výrobcu, pre niekoho možno aj najlepším. Avšak stále majú nejaké rezervy, najmä v rámci operačného systému, ktorý je do značnej miery uzatvorený. A preto sú tu hodinky Huawei Watch 4 Pro, nástupca modelu Watch 3 Pro s plnohodnotným operačným systémom HarmonyOS, eSIM funkcionalitou a ďalšími skvelými vlastnosťami. Aké sú naozaj a oplatí sa do nich investovať peniaze? To vám prezradí táto recenzia hodiniek Huawei Watch 4 Pro.

Recenzia hodiniek Huawei Watch 4 Pro je rozdelená na niekoľko častí:

Nový model nadväzuje práve na hodinky, ktoré boli predstavené v júli 2021, takže sme si museli počkať takmer dva roky. Prináša vyšší výkon, vyladenejší a rýchlejší systém, lepšiu konštrukciu a ďalšie novinky.

Tabuľka s parametrami

Rozmery 48 x 48 x 12,9 mm
Hmotnosť 47 gramov – bez remienka
65 gramov – s remienkom
Materiál Titánové telo, keramická spodná strana, zafírové sklo, titánový remienok
Displej 1,5″, AMOLED, 466 x 466p, 310 ppi
Batéria 780 mAh, bezdrôtové nabíjanie
Výdrž batérie 4,5 dňa
Čas nabíjania 90 min.
Pamäť 2 GB RAM
32 GB úložisko
Konektivita 3G, 4G, Wi-Fi, Bluetooth 5.2
Vodoodolnosť 5 ATM

Konštrukcia a dizajn

Čo sa týka konštrukčnej stránky, na tú sme si pri Huawei hodinkách zvykli ako na najvyššiu kvalitu. A Watch 4 Pro nie sú žiadnou výnimkou. Telo je vyrobené z titánu, spodná strana, ktorá sa neustále dotýka ruky, je keramická, displej chráni zafírové sklo. Lepšie na tom sú snáď len Ultimate hodinky od Huawei, no otázkou je, či to naozaj lepšie potrebujeme.

Huawei Watch 4 Pro
Huawei Watch 4 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Okrem kvality materiálov je kvalitné aj spracovanie. Hodinky sú pevné, ale aj celkom ťažké a veľké. Mne osobne veľkosť a rozmery vyhovujú, no niekomu by to mohlo prenášať nielen pri nosení, ale napríklad pri spaní. Bez remienka vážia 47 gramov, s remienkom je to 65 gramov. Ten je mimochodom titánový.

Samozrejmosťou je vodoodolnosť (5 ATM), s hodinkami som sa počas testovania bežne kúpal, nemali s tým žiadny problém. K dispozícii je aj režim plávania, ktorý vám meria preplávanú vzdialenosť, počet bazénov a tak ďalej. Pritomná je funkcia s názvom “vysušiť,” ktorá pomocou reproduktora a jeho vibrácií po kúpaní zbaví hodinky nežiadúcej vody.

Recenzia Huawei Watch 4 Pro: Displej

Už tradične sa pozerám na kvalitný OLED displej, ktorý nemá problémy s čitateľnosťou na priamom slnečnom svetle. Jeho priemer je 1,5″ a rámik je trochu hrubší, no má to svoj význam. Čím hrubší rámik, tým lepšie je displej chránený. A keď už som pri jeho ochrane, na vrchu sa nachádza zafírové sklo, takže je takmer nepoškriabateľný. Teda ak niekde pri sebe nenosíte diamanty.

Zaujímavé je, že je mierne zahnutý, takže jeho stredná časť vyčnieva viac ako boky. Vyzerá to veľmi dobre a mám aj pocit, že mi to uľahčuje prácu so systémom. Ikonky z neho doslova vystupujú. V porovnaní napríklad s Huawei Watch GT 3 SE je to ako úplne z iného vesmíru, vážne.

Huawei Watch 4
Huawei Watch 4 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nevýhodou je, že displej je vďaka tomu ešte náchylnejší na rozbitie, prípadne poškriabanie (aj keď to zafírové sklíčko som už spomínal).

K dispozícii je veľké množstvo rôznych ciferníkov, veľa je ich zdarma, sú aj platené. Taktiež nechýba always on displej a jas si hodinky menia automaticky, čo ale nie je žiadnou nezvyčajnou funkciou.

Systém a prostredie

Tu sa dostávam k najväčšej výhode a najväčšiemu rozdielu oproti hodinkám rovnakého výrobcu radu GT. Operačný systém HarmonyOS je tu plnohodnotný, čím sa tieto hodinky stávajú priamou konkurenciou modelom s Wear OS alebo Apple hodinkám. Avšak oproti nim je v obchode stále oveľa menej využiteľných aplikácií. Mne osobne to až tak nevadí, ja si vystačím aj s tým predinštalovaným, no sú používatelia, ktorí vyžadujú možnosť inštalovať viaceré aplikácie, ktoré v hodinkách jednoducho chcú mať a sú na ne zvyknutí. A títo by mohli mať problém.

Huawei Watch 4 Pro
Huawei Watch 4 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Systém je v porovnaní s tým uzatvoreným živší, animácie sú atraktívnejšie, svižnejšie a celkovo pôsobí oveľa lepšie. V ponuke sú aj nové prepracovanejšie karty, ktoré si môžem dať vedľa domovskej obrazovky a dostanem sa k nim len posunutím prsta. Okrem tých, ktoré už veľmi dobre poznáte, si môžete nastaviť aj takzvané univerzálne. V tomto prípade to znamená to, že si na nich dáte informácie, ktoré chcete. Tieto karty si môžem pridať aj viackrát, vždy s inou kombináciou informácií. Výborná funkcia.

Huawei Watch 4 Pro
Huawei Watch 4 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pre ovládanie slúži okrem dotykového displeja aj ovládacie koliesko s tlačidlom, ktoré funguje už tradične veľmi dobre. Na tele hodiniek sa nachádza ešte jedno tlačidlo, ktoré vyvolá ponuku troch mojich obľúbených aplikácií. Stlačením kolieska sa dostanem na domovskú obrazovku, respektíve do menu aplikácií. To môže byť buď grafické alebo textové.

Skvelou funkciou je možnosť nakopírovať do hodiniek hudbu (nefunguje s iPhonom), pripojiť ich cez Bluetooth k slúchadlám a počúvať napríklad pri športovaní, kedy nemáte pri sebe smartfón. Prehrávanie je možné aj pomocou integrovaného reproduktoru, no veľkú kvalitu nečakajte, ten má slúžiť najmä na telefonovanie, na čo plne postačuje.

Senzorová výbava a zdravotné funkcie

Hodinky Huawei Watch 4 Pro ponúkajú v tomto smere prakticky všetko. Vedia počítať kroky, sledovať tep (nepretržite), odmerajú vám hladinu kyslíka v krvi či dokonca aj EKG. Navyše tu máme aj meranie teploty pokožky či tuhosti ciev.

Najviac ma zaujala funkcia s názvom Zdravotná kontrola, ktorá odmeria až 7 rôznych aspektov vášho zdravia naraz – EKG, tep, SpO2, stres, teplotu pokožky, tuhosť ciev a dýchanie. Počas tohto testu vás hodinky dokonca aj vyzvú, aby ste zakašlali.

Huawei Watch 4 Pro
Huawei Watch 4 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tradične vysoko hodnotím sledovanie spánku. Hodnoty som napríklad porovnával s Apple Watch, a Huawei hodinky ponúkajú oveľa viac informácií. K dispozícii má aj bodové ohodnotenie svojho spánku. Huawei Watch 4 Pro sa dokonca vedia automaticky prepnúť do režimu spánku, a tak ma v noci nerušia prípadné notifikácie, keď zaspím a režim spánku som si nenastavil manuálne.

Tento režim sa tiež postará o to, že sa automaticky vypne funkcia prebudenia hodiniek mávnutím, čo môže v noci rušiť. Avšak stačí raz stlačiť korunku na boku a tento režim je ihneď vypnutý a hodinky fungujú plnohodnotne.

Recenzia Huawei Watch 4 Pro: Sledovanie športových aktivít

V tomto smere sa veľa v porovnaní s inými hodinkami od Huawei nemení, no ani nie je prečo. Opäť tu máme viac ako 100 športových režimov, z ktorých vedia sledovať vybrané automaticky. Mne sa najčastejšie zapínala chôdza, čo fungovalo úplne v pohode.

Počas športovania mám k dispozícii obrovské množstvo rôznych údajov. Nechýbajú informácie o srdcovom tepe, prejdených kilometroch, počte krokov, kadencii a tak ďalej. Naozaj som tu nenašiel snáď jedinú informáciu, ktorú by som potreboval, no nebola by tu. Výsledky cvičenia si viem pozrieť nielen v hodinkách, ale hlavne v aplikácii v smartfóne, kde je to všetko pekne prehľadné. Opäť musím spomenúť funkciu s názvom Dynamické sledovanie, ktorá automaticky po odcvičení dokáže vytvoriť zaujímavé video z cvičenia.

Huawei Watch 4 Pro
Petal Mapy | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Používatelia sa potešia aj jednoduchému prepojeniu s aplikáciou Strava. Stačí ísť do nastavení, prihlásiť sa do svojho Strava účtu a aktivity budú automaticky synchronizované. Je to funkcia, ktorá Huawei hodinkám dlho chýbala a bolo potrebné riešiť to aplikáciami tretích strán, teraz je to všetko jednoduché a intuitívne. V nastaveniach je možné dokonca aj nastaviť si výstrahu na vysoký srdcový tep, čo sa určite môže hodiť.

Prepojenie s telefónom, notifikácie

Na prepojenie so smartfónom slúži aplikácia Huawei Health (zdravie), ktorú si môžete stiahnuť z obchodu AppGallery, pre iPhone klasicky z App Store. Ak máte k dispozícii eSIM, môžete hodinky používať aj samostatne. Telefonovať, vytáčať číslo, prijímať hovory alebo písať SMS správy. Všetko pekne funguje.

Rovnako fungujú aj notifikácie po pripojení k smartfónu. Na hodinkách ihneď vidím ikonku aplikácie, z ktorej upozornenie prišlo a aj krátky náhľad správy. Stačí už len rozkliknúť a prečítať. Prípadne môžem odpovedať, k dispozícii mám aj klasické písanie na klávesnici, nie som odkázaný len na prednastavené odpovede. Takto to má vyzerať v hodinkách s otvoreným operačným systémom. Trochu výčitku mám k vibráciám, ktoré sú síce dostatočne silné, ale aj hlasné. V tichom prostredí je hodinky počuť.

Huawei Watch 4 Pro
Huawei Watch 4 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samotné telefonovanie je v rámci možností v poriadku, ideálne samozrejme v tichom prostredí. V hlučnejšom prostredí môže byť problém s počutím druhej strany, no nemyslím si, že s hodinkami budete telefonovať medzi ľuďmi, pretože by si váš rozhovor vypočuli aj oni. Na kvalitu hovoru sa nesťažovala ani druhá strana vraj bolo všetko v absolútnom poriadku.

Recenzia Huawei Watch 4 Pro: Batéria a nabíjanie

Vo vnútri týchto hodiniek sa nachádza poriadne veľká batéria s kapacitou 780 mAh. Pre porovnanie, konkurencia v podobe Galaxy Watch5 Pro má batériu s kapacitou 590 mAh, Apple Watch Ultra majú 542 mAh akumulátor. Z tejto trojice vydržia hodinky Huawei najdlhšie.

Výrobca spomína výdrž na úrovni 4,5 dňa, čo je aj reálne dosiahnuteľné pri bežnom používaní. Ja som sa počas testovania dostával na podobnú úroveň, teda s výnimkou dní, počas ktorých som hodinky testoval intenzívnejšie. Ak počítam s hodinou sledovania športových aktivít denne, na 4 dni by ste sa dostať mali. Samozrejme som mal hodinky neustále na ruke aj v noci počas spánku.

Huawei Watch 4 Pro nabijacka
Nabíjacia kolíska | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Tieto hodnoty sú reálne v prípade, ak sú hodinky pripojené k smartfónu prostredníctvom Bluetooth. Wi-Fi bolo samozrejme zapnuté neustále tiež. K dispozícii je aj rýchla skratka pre aktivovanie takzvaného ultra šetriaceho režimu, v ktorom hodinky fungujú prakticky plnohodnotne, len sa odpoja funkcie, ktoré využívajú dáta. Čiže Wi-Fi, dátová sieť a podobne. V tomto režime je možné ušetriť nejaké to percento batérie.

Čo sa týka tréningu, hodinové cvičenie spolu so sledovaním GPS polohy (bez pripojeného telefónu) si z batérie zobralo asi 5 percent kapacity. Teoreticky tak v tomto režime vydržia neustále sledovať aktivitu počas 20 hodín. Plné nabitie pomocou pribalenej bezdrôtovej magnetickej kolísky trvá približne 90 minút. Nabíjať je samozrejme možné prostredníctvom hocijakej bezdrôtovej nabíjačky, keďže hodinky podporujú štandard Qi. Len pozor na remienok, pretože na zadnú stranu telefónu či powerbanku ich asi len tak nepoložite, pretože práve remienok bude nabíjaniu brániť.

Záverečné hodnotenie

Hodinky Huawei Watch 4 Pro sú naozaj veľmi dobré. Ponúkajú všetky funkcie, ktoré by ste mohli potrebovať, navyše s eSIM funkcionalitou. Avšak nedostatky sa tu nájdu tiež. V prvom rade cena, ktorá je naozaj vysoká. Obchod AppGallery neponúka toľko aplikácií ako konkurencia a najväčším nedostatkom hodiniek celkovo je pre mňa absencia bezkontaktných platieb na Slovensku.

Huawei Watch 4 Pro
Huawei Watch 4 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na druhú stranu, hodinky vyzerajú naozaj výborne, majú pomerne slušnú výdrž a budú ozdobou na každej ruke. Taktiež som spokojný so senzormi, sledovaním zdravotných funkcií a samozrejme aj s veľkým množstvom rôznych športov, ktoré dokážu sledovať. Ak máte rozpočet a nevadia vám spomínané mínusy, kúpu určite odporúčam.

Huawei Watch 4 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Hodinky Huawei Watch 4 Pro s titánovým remienkom sú na slovenskom trhu dostupné od 12. júna 2023 za odporúčané cenu 699 eur. Rovnaké hodinky, avšak s koženým remienkom, stoja 549 eur. Ak si hodinky zakúpite do 25. júna 2023 u vybraných partnerov, získate promo kód na zľavu vo výške 85 eur.

Konkurencia

Silnú konkurenciu majú tieto hodinky aj vo vlastných radoch, a to v modeli Huawei Watch Ultimate. Ten je síce o niečo drahší, no ponúka ešte kvalitnejšiu konštrukciu, lepšiu vodoodolnosť a dlhšiu výdrž. Avšak operačný systém je zatvorený, nemá podpru eSIM a tieto hodinky tak nevedia fungovať samostatne.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Galaxy Watch5 Pro | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Konkurenciu teda musíme hľadať medzi hodinkami s otvoreným operačným systémom. S Wear OS tu máme model Galaxy Watch5 Pro od Samsungu, ktorý navyše ponúka bezkontaktné platby a systém, ktorý obsahuje nepomerne viac apliikácií. Aj cena je v porovnaní s Huawei Watch 4 Pro nižšia.

Fanúšikovia Apple zariadení môžu so svojimi iPhonmi používať aj Huawei Watch 4 Pro, no v tomto prípade sú konkurentom hodinky z vlastnej stajne – Apple Watch Ultra. Ich výhoda je v tom, že s iPhonom komunikujú lepšie, majú obchod s viac aplikáciami a tiež ponúkajú bezkontaktné platenie.

  • Plnohodnotný a otvorený operačný systém
  • eSIM, možnosť telefonovať aj bez mobilu
  • Kvalitná konštrukcia
  • Všetky potrebné snímače a senzory
  • Sledovať dokážu obrovské množstvo športov

  • vysoká cena
  • chýbajú bezkontaktné platby
  • výdrž batérie nižšia ako Huawei Watch Ultimate
  • v AppGallery nie je toľko aplikácií ako ponúka Wear OS či Watch OS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *