Games

Recenzia HONOR Magic5 Pro: Najlepší Android smartfón súčasnosti?

Rok 2023 beží veľmi rýchlo a takmer sme zabudli na špičkovú vlajkovú loď od HONORu, ktorej oficiálneho predstavenia v Barcelone sme sa zúčastnili aj osobne. Neskoro, ale predsa. Táto recenzia HONOR Magic5 Pro vám povie, či sa oplatí kúpiť tento smartfón zo začiatku roka 2023, no s odstupom času taktiež zistíte, či od svojho predstavenia dospel, ako mu pomohli aktualizácie systému a budem sa snažiť pokryť čo najviac dôležitých oblastí, ktoré by vás mohli zaujímať.

HONOR Magic5 Pro

Článok je rozdelený na niekoľko častí:

Hneď na úvod musím poznamenať, že zatiaľ čo všetci riešia nové Samsungy alebo iPhony, akosi sa pozabudlo práve na tento model, ktorý má naozaj čo ponúknuť. Stále ťaží z predchádzajúcej slávy Huawei a podpis tohto výrobcu tu je poznať aj po tom, čo sa HONOR osamostatnil. A to je podľa mňa len dobre. Navyše, HONOR nemá zakázané používať Google služby, takže tu nájdete všetky aplikácie, ktoré Androidy bežne ponúkajú.

HONOR Magic5 Pro: Cena a konkurencia

Za TOP výbavu sa však platí. Ani po niekoľkých mesiacoch od predstavenia cena tohto modelu nejako výraznejšie neklesla a pod 1000 eur ho nezoženiete v žiadnom slovenskom e-shope. Oficiálna cena je 1199 eur, pričom dostanete model s 12 GB RAM a štedrým 512 GB úložiskom.

Čo sa týka konkurencie, vybrať môžeme samozrejme len špičku na trhu. Tento smartfón môže bez problémov konkurovať aj takému Galaxy S23 Ultra od Samsungu. Ponúka napríklad rýchlejšie nabíjanie, väčšiu batériu a tiež skvelý fotoaparát. Okrem toho, Samsung vo variante s 12 GB RAM a 512 GB úložiskom stojí oficiálnych 1579 eur, čo je podstatne viac.

recenzia HONOR Magic5 Pro
HONOR Magic5 Pro

Drahšia je tiež Xperia 1 V od Sony, ktorá je taktiež priamym konkurentom. Navyše ponúka jemnejší, avšak poriadne natiahnutý displej. Má 3,5 mm audio jack a zaujímavé fotoaparáty. Konkurenciou môžu byť aj nové iPhony, ktoré sú však v prípade 512 GB úložiska podstatne drahšie. HONOR tak spomedzi TOP vlajkových lodí vychádza cenovo najdostupnejšie, aj keď o nízkej cene sa tu samozrejme baviť nemôžeme.

Dizajn, ktorý zaujme

Už dlhšie používam Galaxy S23 Ultra a začínam pociťovať to, že mi prekáža jeho veľkosť. Kombinácia väčších rozmerov a hranatého tela nie je najideálnejšia. A to som si myslel, že takéto veci nebudem nikdy riešiť. Preto som sa na zaoblený Magic5 Pro veľmi tešil, že to bude niečo iné, kompaktnejšie.

HONOR Magic5 Pro prava strana
Všetky tlačidlá sú na pravom boku

V zásade to tak je, aj keď nie úplne. Zaoblené boky výrazne pomáhajú pohodliu pri držaní jednou rukou, no stále ide o veľmi veľké zariadenie. Ak máte radi kompaktnejšie smartfóny, toto pre vás nebude ideálnou voľbou.

Zadná strana je tiež pomerne šmykľavá, čo v kombinácii s veľkosťou nie je ideálne. Poteší aspoň vystupujúci fotoaparát, o ktorý si môžem pri držaní jednou rukou oprieť prst a cítim sa tak istejšie. Umiestnenie fotoaparátu v strede so sebou prináša ešte výhodu pri položení telefónu na stôl, keďže sa pri používaní nekýve.

HONOR Magic5 Pro zadna strana
Zadná strana HONOR Magic5 Pro

Celkovo, zadná strana je podľa mňa veľmi vydarená. Celá oblasť fotoaparátu je vystúpená postupne a telefón pôsobí ako jeden celok. Niektoré konkurenčné modely vyzerajú tak, akoby tam bol fotoaparát pridaný akosi “navyše.” Toto je príjemné a elegantné, obzvlášť v zelenej farbe, ktorú som testoval. Tá so sebou pre mňa prináša ešte jednu výhodu – matné vyhotovenie, ktoré nezachytáva odtlačky prstov. Čierna je lesklá a ak by som si mal vybrať farbu sám, išiel by som jednoznačne do matnej.

HONOR Magic5 Pro vrchna strana
Reproduktor a infračervený port na vrchu

Boky zariadenia sú hranaté, čo je z môjho subjektívneho hľadiska atraktívne. A hranaté sú aj napriek tomu, že displej a aj zadná strana sú k okrajom celkom výrazne zahnuté. Rám je kovový a lesklý, no taktiež dobre odoláva odtlačkom prstov. Celkovo som v tomto smere veľmi spokojný.

HONOR Magic5 Pro spodna strana usb
USB-C konektor, reproduktor a zásuvka na SIM kartu

Všetky tlačidlá sú pekne na pravej strane, ľavá strana je prázdna. Na spodku sa nachádza USB-C konektor, reproduktor a zásuvka na SIM kartu, pričom pamäťové karty podporované nie sú. No a na vrchu sa okrem druhého z reproduktorov nachádza aj infračervený port. A na záver dodám, že ako každá správna vlajková loď, tak aj HONOR Magic5 Pro ponúka vodoodolnosť, konkrétne certifikáciu IP68.

Kvalitný displej s jedným nedostatkom

Tu ťažko hľadám nejaké negatíva. HONOR Magic5 Pro je totiž vybavený skvelým OLED displejom s vysokým jasom (1800 nitov), parádnymi farbami a všetkými dôležitými funkcionalitami. Na uhlopriečke 6,81″ sa rozprestiera rozlíšenie 2848 x 1312 pixelov, čo je podstatne viac ako klasické FullHD, no menej ako QHD. Navyše, tento smartfón vie rozlíšenie meniť aj “za chodu” podľa toho, čo s ním aktuálne robím, čím je možné trochu ušetriť batériu. Nastaviť si však viem aj nižšie rozlíšenie.

recenzia HONOR Magic5 Pro displej
Základné nastavenia displeja

Displej je pomerne výrazne zahnutý na oboch bokoch, čo nemusí sedieť každému. Osobne som s tým problém nemal, zariadenie sa ovládalo dobre. Od výroby vám HONOR dokonca dá aj ochrannú fóliu, ktorá síce škrabancom veľmi dobre neodoláva, no displej vďaka nej zostane čistý.

HONOR Magic5 Pro vyrez v displeji
Selfie fotoaparát v displeji je veľký, no má to svoj dôvod

LTPO technológia zabezpečuje to, že obnovovaciu frekvenciu mení dynamicky vzhľadom na to, čo aktuálne s telefónom robím a aký obsah sa zobrazuje. Maximom je 120 Hz. Pri automatickom režime som však narazil na niekoľko aplikácií, ktoré vyššiu frekvenciu nevyužívali. Napríklad Google Keep, Chrome či Google Play bežia na 60 Hz. Nastavenia idú napríklad na 120 Hz, avšak v hlbších úrovniach (napríklad nastavenia batérie) už len na 60 Hz. Prišlo mi to nekonzistentné, a tak som v nastaveniach prepol na 120 Hz. Škoda, pretože LTPO technológia má potenciál ušetriť batériu, no nechcem to za cenu 60 Hz v niektorých aplikáciách. Mimochodom, galéria beží na automatike na 90 Hz, tiež nie plných 120 Hz.

HONOR Magic5 Pro frekvencia displeja
Nastavenia frekvencie displeja

Displej zaberá prakticky celú prednú stranu, rámik okolo neho je na bokoch prakticky neexistujúci, na vrchu a spodku je trochu hrubší. Celistvosť displeja narúša pomerne široký selfie fotoaparát, no to má samozrejme svoj dôvod. Pokročilé 3D odomykanie tvárou. Ide o podobné riešenie, aké poznáme napríklad z iPhonov a mne sa to páči. Funguje to výborne za akýchkoľvek okolností. K dispozícii je aj odomykanie odtlačkom prsta, a to priamo v displeji. Snímač sa však na môj vkus nachádza trochu nízko, no zvyknúť si na to nebol problém.

Recenzia HONOR Magic5 Pro: Android 13 a Snapdragon 8 Gen 2

HONOR Magic5 Pro beží na operačnom systéme Android 13 a má sľúbené 3 veľké aktualizácie systému. To je veľmi slušné číslo, no tí najlepší ponúkajú ešte o jednu viac. Päťročná podpora bezpečnostných aktualizácií je špičková. Nadstavba MagicOS 7.1 je moderná, rýchla a obsahuje pekné animácie. Neexistuje tu žiadne sekanie a so smartfónom sa pracuje výborne. K dispozícii je množstvo rôznych nastavení systému a všetko, čo používateľ potrebuje.

recenzia HONOR Magic5 Pro
HONOR Magic5 Pro: Informácie o zariadení

Stále je tu poznať rukopis Huawei, no čím ďalej, tým menej. Nadstavby sa síce podobajú, no ikonky a dizajnové prvky sa už v prípade oboch výrobcov vyvíjajú samostatne.

O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, takže to najlepšie na trhu. Ak k tomu pripočítam 12 GB operačnej pamäte a 512 GB rýchle UFS 4.0 úložisko, dostávam naozaj spoľahlivé a rýchle zariadenie. Operačná pamäť je ešte navýšená o ďalších 7 GB, ktoré sú využité z úložiska.

Počas testovania som nepociťoval nadmerné zahrievanie a žiadne iné aspekty, ktoré by znižovali môj používateľský zážitok. V teste AnTuTu som nameral tieto hodnoty:

Test 1 1 270 889 bodov
Test 2 1 131 790  bodov
Test 3 1 138 692 bodov
Test 4 1 104 381 bodov

Najvyššie skóre zariadenie samozrejme dosiahlo pri prvom teste, neskôr kleslo, no nijako výrazne. 4 AnTuTu testy za sebou dali smartfónu poriadne zabrať, no nebol nijako extrémne horúci. Výkon sa prakticky po prvom znížení neznižoval a držal sa na približne rovnakých hodnotách.

Recenzia HONOR Magic5 Pro: Zaslúži si byť vysoko v DXOMARK?

Magic5 Pro patrí medzi najlepšie fotomobily súčasnosti, o tom niet pochýb. Svedčí o tom aj skvelé štvrté miesto v rebríčku DXOMARK, kde získal 152 bodov. Na prvý Huawei P60 Pro mu chýbajú len 4 body. Je tento fotoaparát naozaj taký dobrý?

recenzia HONOR Magic5 Pro fotoaparat

Minuloročnému Magic4 Pro som najviac vyčítal pomalé prepínanie medzi objektívmi, čo je v tomto prípade vyriešené. Palce hore pre HONOR. Stále to sice nie je iPhone, ale je to oveľa lepšie ako u predchodcu. Pohľad na špecifikáciu fotoaparátu dáva tušiť, že fotoaparát mieri vysoko.

HONOR Magic5 Pro fotoaparat
Fotografovanie

Hlavný snímač má rozlíšenie 50 megapixelov, svetelnosť f/1.6 a optickú stabilizáciu obrazu. Teleobjektív je tiež 50-megapixelový so svetelnosťou f/3.0, optickou stabilizáciou obrazu a 3,5-násobným optickým priblížením.

Ultra-širokouhlý fotoaparát má tiež rozlíšenie 50 MP, uhol záberu 122 stupňov a svetelnosť f/2.2. Fotoaparátu ešte pomáha ToF snímač, ktorý sa stará o lepšie zachytenie hĺbky ostrosti. Zostava fotoaparátov vie natáčať video maximálne 4K rozlíšení, 8K tu chýba, no osobne mi to vôbec neprekáža.

Ku kvalite fotografií prakticky nemám výhrady a HONOR potvrdzuje, že fotomobily robiť vie. Denné snímky sú pekné, ostré po celej ploche, s vernými farbami a prakticky bez šumu. To isté platí aj pre ultra-širokouhlé zábery. V noci patrí Magic5 Pro tiež medzi špičku, a to najmä pri použití hlavného fotoaparátu. Často som ani nepotreboval aktivovať nočný režim a zábery vyzerali veľmi dobre.

Nočný režim sa hodí najmä v extrémne zlých podmienkach. Vtedy síce kvalitu od telefónu už nečakám, no v takmer úplnej tme aspoň niečo vidím. Ultra-širokouhlý fotoaparát je pri fotení v noci slabší, no výrrazne mu vie pomôcť nočný režim.

Približovanie je možné maximálne až 100x, no takýto záber je nepoužiteľný. Na pochválenie sa medzi kamarátmi určite stačí, no na seriózne fotenie nie. 10-20x priblíženie cez deň ale dokáže vyprodukovať ešte celkom slušné zábery. Teleobjektív v tomto prípade patrí určite medzi tie lepšie, dokonca ani v noci to nie je úplne zlé. Na najlepší teleobjektív v Huawei P60 Pro síce stále stráca, ale aj tak ide o špičku medzi smartfónmi.

Teší ma, že 4K video je možné natáčať všetkými objektívmi pri 60 snímkach za sekundu a aj počas záznamu funguje prepínanie medzi nimi. Prenastavene mám k dispozícii priblíženie 0,6x, 1x, 4x a 10x. Zaujímavé je, že teleobjektív je 3,5-násobný, no priblíženie pri videu je štvornásobné. Na teleobjektív sa natáčanie prepne len za dobrých svetelných podmienok, v noci zariadenie viac verí hlavnému fotoaparátu s lepšou svetelnosťou.

Celková kvalita videa je cez deň veľmi dobrá a môže sa porovnávať s najlepšími. Oceňujem veľmi slušnú stabilizáciu obrazu a najmä možnosť natáčať 4K@60fps video ultra-širokouhlým fotoaparátom. V noci ide kvalita samozrejme dole a video odporúčam natáčať len hlavným fotoaparátom. Ako pri každom smartfóne. Avšak aj v noci patrí video medzi to lepšie.

Recenzia HONOR Magic5 Pro: Batéria a nabíjanie

Pri porovnaní kapacít batérií najbližšej konkurencie je na tom práve HONOR Magic5 Pro najlepšie. Väčšina modelov ponúka 5000 mAh akumulátory, HONOR z priestoru dostal ešte o 100 mAh viac. Základ teda máme dobrý, ale ako sa to premietlo do reálnej výdrže smartfónu?

Musím povedať, že som veľmi spokojný. HONOR Magic5 Pro so mnou bez problémov zvládol vydržať jeden náročný pracovný deň a na jeho konci ešte nejaké percentá batérie boli k dispozícii. Trúfam si tvrdiť, že bežnému používateľovi vydrží bez nabíjačky aj dva dni, pokiaľ nebudete veľa fotiť samozrejme. A to je veľmi dobrá výdrž.

recenzia HONOR Magic5 Pro
HONOR Magic5 Pro: Nastavenia batérie

Počas testovania mi aplikácia AccuBattery väčšinou ukazovala 6 hodín a viac so zapnutým displejom, čím sa pri mojom používaní tento smartfón radí približne na úroveň Samsungu Galaxy S23 Ultra, ktorý som v recenzii za jeho výdrž vychváli. Chválim aj tu a výdrž je silnou stránkou Magic5 Pro.

Oproti spomínanému Samsungu HONOR vedie v rýchlosti nabíjania. Ponúka totiž maximálny výkon na úrovni 66 W, pričom nabíjací adaptér a kompatibilný kábel sa nachádzajú priamo v balení. Okrem toho je v balení aj základný ochranný obal, čo určite poteší. Vráťme sa ale späť k nabíjaniu.

Nezabudol som ani na poriadne otestovanie rýchlosti nabíjania, pričom so 66 W adaptérom som získal tieto hodnoty:

  • 10 min: 25 %
  • 20 min: 47 %
  • 30 min: 63 %
  • 40 min: 79 %
  • 50 min: 92 %
  • Celkové nabitie: 55 minút

Priznávam, že som očakával o trochu viac, no tieto čísla nie sú na zahodenie. Za pol hodinku na nabíjačke máte k dispozícii 63 % batérie, s ktorými by ste si mali pomerne bezproblémovo vystačiť na celý deň používania, približne na 4 hodiny zapnutého displeja.

Poteší 50 W bezdrôtové nabíjanie, no samotnú nabíjačku je potrebné kúpiť zvlášť. Vďaka Qi štandardu je možné nabíjať prakticky každou bezdrôtovou nabíjačkou, no pomalšie. K dispozícii je aj reverzné bezdrôtové nabíjanie, pomocou ktorého si môžem nabiť napríklad hodinky alebo slúchadlá.

V nastaveniach batérie som našiel aj možnosť zapnúť si inteligentné nabíjanie, ktoré vám pomôže udržať zdravie batérie na dobrej úrovni čo najdlhšie. Je tu aj režim maximálneho výkonu a samozrejmosťou sú šetriace režimy.

Recenzia HONOR Magic5 Pro: Záverečné hodnotenie

HONOR Magic5 Pro nie je smartfón, o ktorom sa hovorí. Masy riešia skôr vlajkové Samsungy alebo iPhony. Avšak práve tento model je ich veľmi schopným konkurentom. Ponúka plnohodnotnú výbavu, veľkú batériu, výbornú výdrž, vysoký výkon, kvalitný fotoaparát a takto by som mohol pokračovať. Nedostatky sa naozaj hľadajú ťažko.

recenzia HONOR Magic5 Pro
HONOR Magic5 Pro

Oproti Galaxy S23 má napríklad rýchlejšie nabíjanie (aj bezdrôtové), infračervený port či väčšiu batériu. Jeho najväčším nedostatkom je paradoxne značka, ktorá síce nie je neznáma, ale či chceme alebo nie, Samsung je proste väčší pojem. Na druhú stranu, HONOR síce za pomerne vysokú cenu, no v porovnaní s konkurenciou cenu nízku, ponúka všetko to, čo potrebuje aj ten najnáročnejší používateľ.

Ja som si jeho testovanie veľmi užil a až na nelogické nastavenie frekvencií displeja pri rôznych činnostiach som sa naozaj nemal na čo sťažovať. Ak nad týmto smartfónom rozmýšľate, jeho kúpou určite neurobíte chybu.

Tabuľka s parametrami

Rozmery 162,9 x 76,7 x 8,8 mm
Hmotnosť 219 gramov
Displej LTPO OLED, 6,81″, 2848 x 1312 pixelov, HDR10+, 1800 nitov, 120 Hz
RAM + úložisko 12 GB + 512 GB (bez podpory pamäťových kariet), UFS 4.0
Operačný systém a nadstavba Android 13, MagicOS 7.1
Fotoaparát 50 MP, f/1.6, OIS (hlavný)
50 MP, f/3.0, OIS, 3,5x optický zoom (teleobjektív)
50 MP, f/2.0, 122˚ (ultra-širokouhlý)
ToF 3D12 MP, f/2.5 (selfie)
ToF 3D
Pripojenie 5G, Wi-Fi, Bluetooth 5.2, infračervený port, USB-C 3.1, OTG, NFC, GLONASS, BDS, GALILEO
Ďalšie Stereo reproduktory, snímač odtlačkov prstov v displeji
Batéria a nabíjanie 5100 mAh
66 W káblové nabíjanie
50 W bezdrôtové nabíjanie
reverzné bezdrôtové nabíjanie
Cena 1199 €

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *