Recenze volantu Thrustmaster T248 pro PC a PlayStation » Vortex
U příležitosti vydání Gran Turisma 7, potažmo GRID Legends, si možná pohráváte s myšlenkou, že byste si pořídili volant s pedály. Osobně vám tohle rozhodnutí nebudu vymlouvat, protože pokud máte rádi závodní hry, jednou zkrátka narazíte na limity zážitku s gamepadem, nedejbože klávesnicí, a v podstatě jakýkoliv volant vám nabídne něco nového. V případě GT 7 budete nicméně muset volit pečlivěji a shánět volant, který je kompatibilní s PlayStationem, což ale v dnešní době není příliš velká překážka. Nabídka volantů je dostatečná a hned zkraje bych vás mohl odkázat k Logitechu G923, který jsme recenzovali před dvěma lety. Jenže stejně jako je tomu ve všech ostatních technologických odvětvích, také herní periferie podléhají neustálému vývoji, a tak je třeba podívat se na novinku od Thrustmasteru. A i když byste mohli namítnout, že model T248 – o kterém bude dnes řeč – byl uveden už loni, volanty jsou svého druhu stálice a bývají k dispozici dlouhé roky.
Contents
Volant T248 také pro Xbox
České zastoupení společnosti Thrustmaster nám poskytlo verzi pro PC a PlayStation, přičemž jedním z důvodů bylo právě i očekávané vydání Gran Turisma 7. Stejný volant je ale přirozeně k dispozici také ve verzi PC/Xbox a nic nenasvědčuje tomu, že by na něj velká část tohoto hodnocení neměla platit. Cena je stejná, jen si musíte dát větší pozor při výběru, abyste nesáhli po modré krabici.
Instalace 1-2-3
Thrustmaster T248 je zařízení, které už od prvního kontaktu jasně demonstruje svoji kompatibilitu s konzolí od Sony. Vzhledem k tomu, že byl uveden už v éře PlayStationu 5, automaticky se pyšní plnou podporou, kterou navíc podtrhuje i velmi příjemným způsobem připojení. Ačkoliv na poměry závodních volantů subtilní základna potřebuje napájení ze sítě a je nutné ji propojit také s pedály, o komunikaci s konzolí se může postarat USB-C kabel, pokud budete chtít. V balení je nicméně stále ještě univerzálnější kablík USB-C – USB-A, takže nemusíte mít strach, budete-li chtít volant připojit ke staršímu počítači. Oceňuji také vodící drážky pro vedení kabelů a stahovací pásek na suchý zip, který drží všechny neposedné dráty u sebe a zpříjemňuje manipulaci, nemůžete-li mít volant připravený ke hře neustále. Co se týče uchycení k podložce, stará se o ní léty prověřený systém sestávající z plastového véčka a mohutného aretačního šroubu pro upevnění. Rozhodně ale oceňuji plastový kus na konci šroubu pro snadnější manipulaci, který rovněž přispívá k lepšímu uživatelskému zážitku.
Až volant připevníte na místo – ať už to bude zmiňovaný stůl nebo playseat – dojde vám hned několik věcí. Jednu z nich jsem už zmínil – základna celého volantu je poněkud malá, což se mi ale osobně líbí, zvlášť když netrpí stabilita. Mnohem podstatnější je ale informace, že na rozdíl od jen trochu dražších modelů nenabízí možnost vyměnit věnec volantu. Pokud se máme zabývat cenou, T248 vyjde v českých obchodech na 8290 korun, přičemž například oblíbený model T300 je pouze o 800 korun dražší a onu modulárnost stran věnce volantu nabízí. Je to škoda, protože bez ohledu na další pozitiva a výhody se tak v rámci této funkce řadí T248 na roveň modelů jako T150 či TMX, které se však cenou pohybují kolem 5000 korun. Na druhou stranu ale pamatoval Thrustmaster alespoň na možnost použití řadící páky, kterou lze standardním způsobem připojit k základně a bez omezení využívat.
Design klame tělem
Vraťme se nicméně k věnci, který je coby jediný u T248 k dispozici. Dlužno totiž dodat, že na rozdíl od jiných modelů stejné značky vsadili designéři alespoň částečně na imitaci kůže, která je příjemná do ruky, nelepí ani po delším hraní, ale současně ani výrazně neklouže. Upřímně jsem se obával toho, že kůže je jen na vnější straně volantu, zatímco uvnitř zůstává plast, a navíc je mezi oběma materiály výrazný přechod, který padne přesně do dlaně. Ve výsledku ale nikde nic netlačí, a i když se může zdát úchop na první pohled nepříjemný, není tomu tak. Celkově tak oceňují nízkou hmotnost, rychlost připojení i instalace a uspokojivé pohodlí pro ruce i během dlouhých závodů. Prožitku pak samozřejmě sekunduje očekávané rozložení tlačítek, kopírujících ty z ovladače pro PlayStation – v tomto ohledu předvádí Thrustmaster očekávaný standard a logicky podtrhuje, že má certifikaci Sony. Co se týče vzhledu, osobně preferuji spíše realističtěji, nikoliv „herně“ vypadající volanty, ovšem absence divokých barev či designérských výstřelků drží vizuální pojetí volantu u země a určitě vás ničím neurazí.
Aby byl pohled kompletní, nesmíme zapomenout na řadící pádla, která jsou přirozeně k dispozici a zaslouží si chválu. Jde totiž o magnetické provedení, které dává velmi přesnou odezvu, výměnou za trochu hluku navíc. Během dlouhých závodních seancí to ale rozhodně oceníte a konečně začíná být poznat, proč si za tenhle model účtuje Thrustmaster zmiňovaných 8000 korun. Určitě se také sluší poznamenat, že úhel rotace tohoto volantu činí „jen“ 900 stupňů oproti obvyklejší hodnotě 1080, ve skutečnosti ale nejde o nic zásadního nebo limitujícího a tenhle ústupek nepředstavuje žádný problém. A pak tu jsou pochopitelně pedály, kde výrobce opět nešetří a konečně – po tolika letech – nabízí v setu možnost upravit si tuhost brzdového pedálu pomocí pružiny. Konkrétně se jedná o model T3PM, který má tři pedály z tuhého, nekroutícího se plastu. Právě ona tužší pružinka je rovněž součástí balení a její výměna je velmi snadná – stačí jen nadzvednout osu a celý mechanismus se uvolní. Ještě větším plusem, než výměna obyčejné brzdy za nepoddajnou cihlu, je však změna snímačů – pryč jsou mechanické potenciometry, které měly tendenci odejít do křemíkového nebe ve chvíli, kdy jste to nejméně potřebovali. Ne, Thrustmaster přináší magnetické snímače, které se neopotřebovávají a jsou ve výsledku přesnější. Jedinou výtku, kterou mám k pedálům tak je už tradičně nedostatečné pogumování na spodní straně, takže opět nezapomeňte vytáhnout koberečky s protiskluzovou vrstvou, nebo si připravte adekvátně těžkou zarážku.
Displej a motor
Zapomenout nesmím také na displej, který je přímou součástí volantu a neposkytuje jen údaje o zařazeném rychlostním stupni, otáčkách nebo času kola v podporovaných hrách. Displej je i branou do neortodoxního nastavení, které umožňuje doslova za jízdy měnit sílu zpětné odezvy a úhel celkové rotace volantu. Stačí pomocí křížového ovladače najít příslušnou nabídku a vybrat si z dostupných presetů. Tím se samozřejmě dostáváme ke zpracování pohonu celého volantu, který Thrustmaster označuje jako next-gen hybrid systém. Zda je o proklamovaných 70 procent silnější nežli u modelu T150, jsem nedokázal ověřit, je však o trochu méně výrazný nežli u zmiňované vyšší třídy T300. To ovšem ničemu nevadí, a pokud si potrpíte na silný force feedback, resp. točivý moment, díky kterému se můžete s autem pěkně prát, přijdete si na své. Jen musíte počítat s tím, že kombinace řemenů a převodů mezi motorem a věncem volantu činí otáčení pocitově vroubkované a není zcela hladké.
Hry, které podporují plný rozsah displeje
Displej je vítaným přídavkem, prostřednictvím kterého se T248 vzdaluje od levnějšího modelu T150 a staví se spíše na roveň volantu T300. Ne všechny hry jej ale umí naplno využít, což je neustále nutné mít na paměti. Seznam her je k dispozici na oficiálních stránkách společnosti Thrustmaster, momentálně zahrnuje následující tituly: American Truck Simulator, Assetto Corsa Competizione, Automobilista 2, Dirt 5, Euro Truck Simulator 2, F1 2020 a 2021, iRacing, RaceRoom Racing Experience a WRC 10. U multiplatformních titulů platí, že podpora zahrnuje nejen PC, ale také PS4 a PS5.
Navíc hodně záleží na tom, jakou hru zrovna hrajete a nutno podotknout, že zatímco třeba v Need for Speed z roku 2016 na PC zpětná odezva doslova jančila, v novějších F1 2021 dávala na PC i PS5 jasnou a přesnou odezvu, podle které se může člověk trochu orientovat. Asi nejlepšího výkonu ale podle mého podal volant v Assetto Corsa na PC, což je ale nepochybně dáno přístupem vývojářů a velkým příklonem k realismu. Force feedback nebyl nejsilnější, pokud bychom měli brát v potaz pouze tuto veličinu, ale nabízel široké spektrum výrazů a odezvy, která vhodně doplňovala pocit z jízdy.
Pro koho je?
Stejně jako v případě jiných drahých periferií je nutné odpovědět, pro koho je právě tento volant určený. A nutno přiznat, že s ohledem na zmiňovanou cenovku není vymezení úplně snadné. Pokud chcete moderní technologie, lehkou základnu, velmi kvalitní pedály a možnost hrát přímo z krabice i na konzoli, pak nebudete zklamaní. Je ale také důležité přemýšlet, zda nemáte trochu vyšší ambice, než je Sunday Cup v Gran Turismu, pak by bylo na místě investovat necelou tisícovku a sáhnout po vážně skvělém a léty prověřeném Thrustmasteru T300, jehož základnu můžete využít univerzálněji (třeba skrze volantové add-ony) a spojit s ní svou virtuálně-závodní budoucnost.