Oficiálne: Android bude podporovať architektúru RISC-V
Všetky telefóny, vrátane tých s Androidom, fungovali na architektúre čipsetu ARM. Ten sa však ukázal ako menej spoľahlivý partner, a preto sa Google rozhodol investovať do úplne inej čipovej technológie, píše portál AndroidPolice.
Majiteľ čipov ARM, Softbank, zvažuje možnosť predaja spoločnosti. Google sa preto obzeral po náhrade, a teraz informuje o investovaní do architektúry RISC-V. Ide o open-source alternatívu k uzatvoreným architektúram CPU, akými sú ARMv8 či x86 od Intelu. Týmto dvom spoločnostiam musia výrobcovia smartfónov platiť nemalé peniaze za licenčné poplatky.
Architektúra RISC-V existuje už od roku 2010, a preto nejde o žiadnu novinku vo svete technológií. Riaditeľ inžinierstva Googlu, Lars Berstrom, sa zúčastnil na samite RISC-V, kde oznámil nadviazanie spolupráce s Googlom. Android bude považovať RISC-V za architektúru s vysokou prioritou, ktorá sa má dostať na úroveň súčasného štandardu. Taktiež poznamenal, že Android Open Source Project (AOSP) bude len v 64-bitovej verzii.
Proces zavedenia do prvých zariadení má pred sebou ešte stále dlhú cestu. Google však chce ponúknuť vývojárom skoršiu podporu emulátora, aby mohli nastaviť celú architektúru a prekladať aplikácie, ktoré sú momentálne vo väčšine napísané v jazyku Java. To by mohlo spoločnosti poskytnúť náskok, a postupne umožniť základným operačným aplikáciám fungovať na systéme RISC-V.
Zatiaľ nevieme, ktoré produkty dostanú novú architektúru ako prvé
Lars Berstrom tiež oznámil, že Google nemá zatiaľ žiadne produktové oznámenia, ktoré by sa týkali RISC-V. Zatiaľ necháva voľné ruky vývojárom, aby mohli postupne prichádzať so svojimi vlastnými produktami.
Celkové zavedenie architektúry vytvorí tlak na už existujúcu ARM, v ktorej si tak nebudú môcť zbytočne navyšovať ceny a poplatky. Vytvorí sa zdravá konkurencia a všetci výrobcovia sa budú snažiť prísť s najlepším možným produktom za najlepšiu cenu. Pre bežných používateľov by to tiež mohlo znamenať lacnejšie zariadenia.
Náš tip
Technológia MagSafe bude konečne dostupná aj na Android zariadenia