Games

Nintendo v roce 1974 vyrobilo erotický automat » Vortex

Nintendo v roce 1974 vyrobilo erotický automat » Vortex

Už v minulých dílech tohoto seriálu jsme si celkem transparentně demonstrovali, že společnost Nintendo není zdaleka tak úzkoprsá, pokud jde o nahotu a lehkou erotiku, jak je jí tradičně připisováno. Tentokrát se ale zaměříme na obzvlášť pikantní kousek historie, která bohužel není příliš důkladně zmapovaná. Koneckonců z dnešního pohledu je to skoro videoherní pravěk. Stalo se tak ještě před konzolí NES, instalatérem Mariem i slavným designérem Mijamotem. Vlastně ještě předtím, než se Nintendo naplno pustilo do digitálních her.

V roce 1974 divize Nintendo Research & Development Department pracovala na erotickém akčním automatu Fascination (ファッシネーション). Hru navrhl pozdější otec digiher Game & Watch a Game Boye Gunpei Jokoi a vznikala ve stejné době jako automat Wild Gunman. To ostatně není náhoda. Dokonce jej poháněla stejná technologie. Tedy ano, šlo o erotickou hru se světlenou pistolí.

Zdroj: Nintendo

Princip hry byl relativně jednoduchý, ale vděčný. Na obrazovce se objevila tančící a pózující modelka. Hráči s přesnou muškou mohli sestřelovat kousky jejího oblečení, až se měla na obrazovce objevit zcela nahá. Vývojáři jako modelku najali mladou Švédku a Jokoi se osobně podílel na natáčení filmových záběrů, které samozřejmě dalece předčily možnosti tehdejší počítačové grafiky.

Automat používal 16mm film a přirozeně se nemířilo přímo na tanečnici. Přeci jste ji nechtěli zabít, ale zbavit ostychu. I když jste v ruce měli pušku jako z westernu. A jak vlastně k tomuhle nápadu mělo Nintendo dospět? Firma se potýkala s finančními problémy poté, co uvedla na trh střelecký systém Laser Clay. Šlo o nákladný stroj, na jehož základech ale mohly později po jeho zlevnění a přepracování vzniknout další úspěšné tituly.

Když neminete ani jednou, stane před vámi nakonec, jak ji příroda stvořila.

Když se Gunpei Jokoi chystal novinářům představit westernový titul Wild Gunman, uvědomil si podle svých slov, že na prezentaci budou jen muži. Rozhodl se je proto zaujmout a nadchnout pro technologii trochu jiným způsobem. A tak vznikl nápad na Fascination. Sex prodává dnes a prodával nepochybně i v polovině sedmdesátých let.

Namísto kovbojů a pistolníků se tu mladá dívka vlní do rytmu hudby. Obraz se v jednu chvíli zastaví a vy můžete přesně mířenou ranou zasáhnout cíl a užít si další kousek padajícího oblečení. Když neminete ani jednou, stane před vámi nakonec, jak ji příroda stvořila. Koncept měl podle Jokoie očekávaný úspěch a zaujal možný víc než Wild Gunman.

Prototypy byly představeny v tokijské čtvrti Šindžuku a hráčům se líbily, jak si asi dokážete představit. Nicméně plnohodnotného vydání se hra nikdy nedočkala. A ani to nebylo v plánu. Gunpei Jokoi vysvětlil, že Nintendo nikdy nechtělo automat prodávat, protože používal mnohem komplikovanější a křehčí mechanismus. Tedy ne proto, že by se nahota Nintendu nelíbila, jak byste si třeba mohli myslet. Prototypy tak sice měly úspěch, ale u nich také skončilo.

Smutnou skutečností je, že automat se nezachoval. Ani žádné video z toho, jak fungoval. K dispozici máme všehovšudy jediný rozmazaný obrázek v katastrofální kvalitě. O zbytku si můžeme udělat alespoň rámcovou představu díky tomu, že víme, jak v praxi vypadala. fungoval Wild Gunman.

Příběh je fascinující také proto, že se tím tenhle automat současně stává vlastně úplně první popsanou erotickou hrou vůbec, zatímco obvykle je prvenství připisováno textovce Softporn Adventure od Blue Sky Software nebo japonským titulům od společnosti Koei.

Shodou okolností název Fascination automat od Nintenda sdílí také s pozdější grafickou adventurou z roku 1991 od studia Fascination a společnosti Coktel Vision. I ta měla erotický podtext, ale s titulem od Nintenda jinak nemá nic společného.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *