MusicLM: Google predstavil systém umelej inteligencie na vytváranie hudby
Umelá inteligencia nedávno zaznamenala veľký úspech vďaka úžasným schopnostiam ChatGPT. Vrátane písania akademických abstraktov, plánovania dovolenkovej párty, dokáže aj písanie piesní v štýle austrálskeho speváka a skladateľa Nicka Cavea. Ako informuje portál androidpolice.com spoločnosť Google teraz postavila robota, ktorý vďaka umelej inteligencii MusicLM dokáže vytvárať hudbu z textových popisov alebo dokonca príbehov odrážajúcich určité životné obdobie.
MusicLM – systém umelej inteligencie
Google tento systém umelej inteligencie označuje ako MusicLM. Vo výskumnej práci zverejnenej 26. januára, výskumníci Google opísali MusicLM ako model generujúci hudbu. Tá je vernou kópiou textových popisov, ktoré slúžia ako podklady pri jej tvorbe. Systém dokáže produkovať hudbu s frekvenciou 24 kHz a na tejto frekvencii dokáže zotrvať až niekoľko minút.
Musíte poskytnúť konkrétne podklady
Aby MusicLM vytvoril hudbu, musia byť najprv napísané veľmi podrobné podklady, v ktorých sú zaznamenané okrem iného tiež štýly alebo žánre. Titulné názvy ako napríklad „hlavný soundtrack arkádovej hry s chytľavým tónom pre elektrickú gitaru“ alebo „spojenie reggaetonu a elektronickej tanečnej hudby s vesmírnym zvukom“ môžu priniesť neuveriteľné výsledky.
MusicLM: Skladby až do 5 minút
Umelá inteligencia dokáže produkovať aj dlhšie zvukové stopy s krátkymi textovými výzvami, ako napríklad „melodické techno“ alebo „relaxačný jazz“, ktoré trvajú až päť minút. Dokáže dokonca premeniť krátke rozprávanie alebo maliarsky popis na hudbu. Google samozrejme implementoval do MusicLM existujúci hudobný obsah chránený autorskými právami.
Aj vďaka tomu je možné, že niektoré vyprodukované skladby si môžeme spájať s už existujúcimi skladbami. Prichádzajú obavy, týkajúce sa schopnosti jednoducho si vybrať z existujúcich materiálov chránených autorskými právami a vytvoriť si následne vlastnú pieseň.
Google tento model zatiaľ neplánuje v dohľadnej dobe sprístupniť. Aj napriek tomu je k dispozícii približne 5 500 párov hudby a textu pre každého, kto má záujem vidieť ako umelá inteligencia pracuje. K dispozícii sú pod názvom MusicCaps na stránke Github.
Náš tip
OnePlus pripravuje svoj prvý tablet