Games

Microsoft chce přinést své PC hry na GeForce Now » Vortex

S tím, jak se přibližuje termín pro vyjádření stanoviska regulačních úřadů stran akvizice společnosti Activision ze strany Microsoftu, přichází zelený tým s různými závazky, vztahujícími se k vydávání svých her na ostatních platformách. Včera jsme psali o uzavření závazné 10leté dohody, přinášet na konzole od Nintenda Call of Duty, a to se shodným obsahem i ve stejný čas, kdy vyjde na Xboxu, a dnes tu máme další slib. S přihlédnutím k tomu, že regulační úřady, posuzující dopad akvizice na trh s videohrami, zmiňují jako problém až přílišnou budoucí výhodu Microsoftu na poli cloudového hraní, přichází redmondská společnost se závazkem, že své PC hry nebude uzamykat ve svém streamovacím ekosystému. Na stole leží podepsaná 10letá dohoda s Nvidií o dostupnosti titulů také přes platformu GeForce Now, prostřednictvím které se k ní dostanou další hráči a vše tak bude v souladu s postojem, který dlouhodobě prezentuje Phil Spencer.

Závazek zpřístupnit či v budoucnu neblokovat přístup k „PC hrám od Xboxu“ zazněl krátce poté, kdy se Microsoft účastnil slyšení u Evropské komise, které předložil novou sadu argumentů, proč by měl plánovaný obchod dostat zelenou. Slyšení bohužel probíhalo jen ústně, takže k němu momentálně existuje jen krátký přepis od redakce Games Industry a víme tudíž alespoň něco málo z toho, co zaznělo, případně jak zástupci Komise reagovali (viz box). CEO herní divize Microsoftu Phil Spencer nicméně prohlásil, že Xbox zůstává odhodlaný i nadále přinášet více možností, jak se dostat ke hrám a vlastnímu hraní, na což navazuje v úvodu popisovaný příslib. „Toto partnerství pomůže rozšířit katalog titulů společnosti Nvidia o hry, jako je Call of Duty, a zároveň poskytne vývojářům více možnosti, jak své hry nabízet [hráčům],“ uvedl Spencer.

Střípky ze slyšení Microsoftu u Evropské komise

Ačkoliv včerejší slyšení na půdě Evropské unie nebylo určené veřejnosti, novináři přístup měli a objevují se náznaky, čím Microsoft argumentoval. Jedním z bodů bylo podle magazínu Games Industrypoukázání na to, že v Evropě má Sony 80procentní podíl na trhu s videohrami, v Japonsku dokonce 96procentní a celosvětově 70procentní. Tím chce Microsoft dokázat, že i nákupem tak velké společnosti s bohatým portfoliem nedojde k narušení pozice Sony, maximálně k jejímu přiblížení, takže celkový dopad nepřihraje Microsoftu žádnou výraznou výhodu. „Tato čísla jsou neuvěřitelně stabilní v uplynulých dvou dekádách. Dokonce i loni, kdy měla Sony problém s výrobou [konzolí], jsou stále ve výhodné pozici,“ upozornil pak Smith. Poměrně silným vyjádřením pak prezident Microsoftu mířil přímo na Sony, když naznačil, že japonská společnost buďto může vynaložit všechny své prostředky na to, aby zastavila akvizici Activisionu, čímž sníží konkurenceschopnost a zpomalí evoluci celého trhu s videohrami. „Nebo si s námi sednou a dohodu společně najdeme,“ řekl Smith.

Opět zmiňuje problematické Call of Duty, které se stalo rukojmím celého sporu, zda Microsoft akvizicí Activisionu získá, či nezíská přílišnou výhodu nad ostatními, a zároveň obměkčuje regulátory stran cloudového hraní. I na tomto poli by totiž podle předběžných posudků získal Microsoft až příliš velký náskok nad ostatními, zejména v souvislosti s tím, jak Xbox Cloud Gaming už nyní funguje, kolik má předplatitelů a jak bohatý je katalog nabízených her. Plánovanou dohodu s Nvidií tak lze chápat jako další obranný krok, kterým chce Microsoft vyslat do světa signál, že si nechce usurpovat katalog her Activisoinu či Blizzardu výlučně pro sebe. Z druhé strany to ale neznamená, že by Microsoft nechtěl z akvizice těžit i skrze exkluzivity, jen k nim bude s největší pravděpodobností přistupovat stejně, jako činí u her od Bethesdy.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *