Games

Kupujete smartfón cez bazár? Pozor na podvodníkov, roztrhlo sa s nimi vrece

Ak patríte medzi ľudí, čo si chcú kúpiť smartfón a premýšľate, že si nekúpite nové zariadenie, spozornite! V poslednej dobe sa výrazne zvýšil počet podvodníkov, ktorý predávajú mobilné zariadenia prostredníctvom internetových bazárov. O probléme informuje polícia prostredníctvom svojho Facebookového profilu.

Hneď niekoľko oznámení o podvodoch zaznamenali na okresných riaditeľstvách PZ v Bratislave. Viacero ľudí sa obrátilo na políciu s tým, že sa v posledných dňoch stali terčom podvodu. Pri nákupe smartfónu prostredníctvom bazáru sa im vo väčšine prípadov stalo to, že im namiesto dohodnutého zariadenia prišlo niečo iné. Najčastejšie šlo o podobné ale pokazené zariadenie, prípadne o úplne iný tovar.

Podvodníci využívajú najmä to, že si dotyčný nemôže prísť pre zariadenie osobne, čo znamená, že najprv musí za zariadenie zaplatiť a až potom ho dostane do rúk. Keď ho však preberá, stále netuší, či sa v balení naozaj dohodnuté zariadenie nachádza. Polícia teda radí, aby ste boli pri takýchto nákupoch obozretní.

Môže vám pomôcť:

  • Kontrola profilu predávajúceho. Dôležité je pozrieť, či profil predávajúceho nebol založený len pár dní dozadu. To väčšinou signalizuje, že predajca nie je dôveryhodný.
  • Uistite sa, že predajca neponúka viacero položiek s podobne atraktívnou cenou.
  • Uprednostňujte osobné vyzdvihnutie priamo u predávajúceho a zariadenie si hneď odskúšajte.

Podvádzajú aj v predajniach s elektronikou

Podvodníci v poslednej dobe začali svoje praktiky realizovať aj v predajniach s elektronikou. Robia tak spôsobom, kde si smartfón (ale aj iné zariadenia) zakúpia priamo v predajni a spokojne s nim odídu preč. Po určitom čase sa však do predajne vrátia s tým, že o smartfón už záujem nemajú.

Problém je v tom, že smartfón vracajú zabalený s originálnou pečaťou, čo neumožňuje predávajúcim nazrieť dovnútra balenia. Medzičasom však podvodníci zariadenia vymenili za podobný kus, prípadne niečo úplne iné tak, aby balenie malo uveriteľnú váhu. Následne “ukradnuté” veci predávajú ďalej po vlastnej osi a zarobia si tak slušné peniaze.

Dávajte si pozor aj v tomto prípade, takéto zariadenia sa môžu objaviť aj na bazároch za zvýhodnenú cenu. Niektoré smartfóny majú funkciu proti odcudzeniu, ktorá znemožní používanie smartfónu po jeho krádeži.

Náš tip

Recenzia Roborock S8+: Robotický vysávač s osobnosťou

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *