Games

Joker je späť. Pozor na tieto nebezpečné aplikácie, možno ste si ich nainštalovali aj vy

Nebezpečný malvér s názvom Joker je späť a útočí na Android zariadenia, informoval portál Thehackernews. Šíri sa najmä prostredníctvom obchodu Google Play. Spoločnosť Google neustále pracuje na tom, aby bol tento škodlivý kód nadobro odstránený, no vždy sa nájde nejaká cesta, ako prekĺzne.

Najčastejšie sa do zariadenia dostane prostredníctvom legitímnej aplikácie, ktorá sa nachádza v obchode. Tá po stiahnutí a nainštalovaní napríklad vyzve používateľa k tomu, aby doinštaloval dodatočné balíky, funkcie a podobne. A práve tu sa nachádza aj spomínaný malvér. Ide o pomerne jednoduchý a účinný spôsob, ako ho dostať do zariadenia obete.

Veľká zmena: Do Androidu 13 si už nenainštalujete aplikácie inak ako cez Google Play

Stačí jedna SMS a máte po úsporách. Pozor na nebezpečný podvod!

Dávajte si pozor! Slovenku cez sociálne siete jednoducho pripravili o tisícky eur

Teraz boli nájdete tri nebezpečné aplikácie, ktoré fungovali presne takýmto štýlom a z obchodu Google Play si ich stiahlo veľké množstvo používateľov. Ak ste si nejakú z nich stiahli aj vy, odporúčame jej odinštalovanie. Z Google Play už boli odstránené:

  • Style Message (com.stylelacat.messagearound),
  • Blood Pressure App (blood.maodig.raise.bloodrate.monitorapp.plus.tracker.tool.health), and
  • Camera PDF Scanner (com.jiao.hdcam.docscanner)

Tieto aplikácie okamžite odinštalujte, obsahujú malvér Joker a Haken

28.2.2020

Škodlivý softvér, respektíve malvér je dlhoročným problémom platformy Android OS. Netýka sa len aplikácií nainštalovaných z neznámych zdrojov, ale aj z obchodu Google Play. Podľa portálu DigitalTrends sa objavili dve rodiny škodlivých aplikácií s novým malvérom nazvaným Haken a starším s názvom Joker.

Malvér obsahovalo 8 aplikácií v Google Play

V oboch prípadoch ide o tzv. clicker malvér, čo znamená, že používatelia vďaka nemu stále klikajú na internetovú reklamu. Malvér popritom môže pristupovať k množstvu dát zobrazených na displeji alebo uložených v pamäti smartfónu. Zároveň môže používateľa prihlásiť na odber prémiového obsahu, čím používateľ prichádza mesačne o menšiu alebo väčšiu sumu peňazí. Celkovo sa malvér potvrdil u 8 Android aplikácií v obchode Google Play a bol nainštalovaný na 50 tisíc zariadení. Malvér Joker bol pritom v posledných 3 rokoch odhalený v 1700 aplikáciach.

Náš tip

Nová zraniteľnosť odhaľovala komunikáciu vyše miliardy zariadení, možno aj tú vašu

Zoznam aplikácií, ktoré obsahovali malvér

Z obchodu Google Play už síce boli škodlivé aplikácie odstránené, ale môže sa stať, že u niektorých používateľov ešte ostali nainštalované. Preto sa radšej ubezpečte, či niektorú nemáte nainštalovanú vo svojom zariadení. Ak áno, tak ju okamžite odinštalujte. V zozname sú aplikácie pre deti aj aplikácie využívajúce fotoaparát smartfónu.

  • Kids Coloring
  • Compass
  • qrcode
  • Fruits coloring book
  • Soccer coloring book
  • Fruit jump tower
  • Ball number shooter
  • Inongdan

Náš tip

4ka zvyšuje od marca ceny za dátové paušály. Prinášame informácie, ako ušetriť

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *