Games

Jak šetřit peníze, zdraví a čas s chytrým osvětlením?

Chytré osvětlení tvoří významnou součást chytré domácnosti. V současné době tento trh pochopitelně neustále roste a přestože jsou žárovky, LED pásky a další produkty na trhu několik let, stále v mnoha domácnostech chybí. V tomto článku se mrkneme na to, k čemu je chytré osvětlení dobré, jak pomocí něj šetřit peníze za elektřinu, a také jaký dopad může mít jeho přítomnost na vaše zdraví.

K čemu je chytré osvětlení dobré?

Chytré osvětlení má oproti tomu “hloupému” hned několik nesporných výhod. Tou hlavní je bezesporu pohodlí, které vám jsou schopny podobné produkty, třeba v kombinaci s pohybovými senzory přinést. Jde však také o automatizaci. Pokud si koupíte žárovku, která je schopna měnit barevnou teplotu, můžete si například nastavit, že přes den chcete v pracovně studené světlo, ale když se setmí, přepne se vám do teplejšího žlutých tónů. To má samozřejmě i vliv na vaše zdraví, ať se bavíme o očích, nebo třeba spánku. V neposlední řadě vám chytré osvětlení pomůže šetřit peníze za energie. Samozřejmě že se vám nevrátí hned, ale z dlouhodobého hlediska může i tato investice dávat smysl.

Jak šetřit s chytrým osvětlením?

Pokud se rozhodnete ke koupi chytrého osvětlení, hrozně záleží, za co jej budete měnit. Chytré žárovky, pásky, lampy a další světla ve většině případů fungují na LED diodách, které jsou mnohem úspornější, než klasické žárovky a zářivky. Jestliže jej tedy budete měnit za něco podobného, ušetříte desítky procent už jen samotnou výměnou. Klasické žárovky mají spotřebu okolo 60 W, zatímco LED okolo 8-10 W při stejné světelné účinnosti. Jinými slovy svítí stejně, ale potřebují k tomu mnohonásobně nižší wattáž. Na jeden watt je schopna LED žárovka vyprodukovat mezi 60 – 170 lumeny, zatímco klasická někde okolo 10 – 30.


Energie chytře: V LIDLu je k mání chytrá zásuvka, která umí měření spotřeby

Zprávičky

Marek Houser

Marek Houser



čtení: 1 minuta (
uložit na později

)



čtení: 1 min.

uloženo






uložit na později

1 min.