Flir One Pro recenze: termokamera pro každý smartphone
Termokamery mohou mít celou řadu využití a zdaleka se netýkají jen stavebnictví nebo průmyslu. Kvalitní, jednoúčelové termokamery pro profesionální využití jsou však poměrně drahou záležitostí, nemluvě o ne vždy umí být uživatelsky přívětivé. Toho se chytla i společnost Flir, jejíž produktové portfolio je opravdu široké a obsahuje zejména kamery nejrůznějších provedení a určení. Širší veřejnosti je však tato značka známá zejména právě díky termokamerám a my se v dnešní recenzi podíváme na jeden z nejúspěšnějších “hobby” modelů – Flir One Pro.
Contents
Obsah recenze Flir One Pro
Robustní design je základ
Musím se přiznat, že při prvním kontaktu s termokamerou Flir One Pro mi ihned na mysli vyskočily připojitelné fotoaparáty, kterými byly známé zejména telefony Siemens a Sony Ericsson v dobách dávno minulých. A ono skutečně takové srovnání není úplně mimo mísu. Také zde se jedná o zařízení, které se zapojí do konektoru telefonu, jen nenahrazuje přímo fotoaparát a v tomto případě používá USB-C namísto proprietárního konektoru. A změna se udála i na úrovni samotného zpracování.
Flir One Pro na první pohled působí jako robustní zařízení. Tělo je tvořeno převážně kovem a hrany jsou opatřeny gumovými nárazníky. Důležitou součástí konstrukce je pak USB-C konektor s nastavitelným přesahem. Jeho vysouvání / zasouvání má na starost šroubovice ovládaná válečkem pod konektorem. Díky této vychytávce si pak nastavíte konektor tak, aby termokamera Flir One Pro přesně přiléhala k hraně telefonu. Problém tak nebudete mít ani pokud vlastníte odolný smartphone, nebo na svém telefonu máte odolné pouzdro.
Na těle termokamery dále naleznete tlačítko napájení a USB-C konektor sloužící pro nabíjení. Aby totiž kamerka neždímala baterii vašeho smartphonu, je vybavena vlastní baterií. Ta ji udrží v provozu přibližně 1 hodinu. Tento údaj však berte s rezervou, neboť hodně záleží na konkrétním použití. Při testování se mi podařilo kameru vcelku bez větších problémů vybít i za půl hodiny ale vydržela i . Přesnější je pak údaj o rychlosti nabíjení. Výrobce udává, že k plnému nabití zcela vybité kamery je potřeba 40 minut. Já jsem testoval nabíjení z 15 na 100%
Aplikace Flir One
K používání termokamery Flir One Pro pochopitelně potřebujete mít ve svém smartphonu nainstalovanou také patřičnou aplikaci. S vymýšlením jejího jména se výrobce nijak nepáral a tak zde máme aplikaci Flir One, která obsahuje vše potřebné k plnohodnotnému používání termokamery. Nejdříve musíte absolvovat základní nastavení spojené s vytvořením registrace. Ani jedno není nijak složitý proces a zabere nanejvýš jednotky minut.
Jakmile absolvujete první spuštění, budete nejspíš potřebovat chvilku na seznámení s aplikací. Vše zde není úplně intuitivní a osobně doporučuji seznámení s ní pár desítek minut věnovat, aby vám žádná funkce neunikla. Nicméně věřím, že po chvíli se s aplikací lze sžít vcelku dobře. Ocenit zde musím zejména propracované návody zahrnující základy i pokročilejší úkony a také dobře (a mnohdy i překvapivě detailně) zpracované vysvětlivky k jednotlivým pojmům a funkcím kamery. V neposlední řadě pak musím zmínit také v aplikaci obsaženou galerii výrobcem schválených aplikací kompatibilních s kamerou (či jejím výstupem).