Dixit World – -apkrig
I pokud se neorientujete ve světě deskovek, jméno Dixit vám nebude neznámé. Velepopulární hra se slovy a abstraktními obrázky si postupně brázdí cestu i na telefony.
Digitální adaptace deskových a karetních her jsou běžnou záležitostí. Párty hry to však mají o poznání těžší, protože se zpravidla nedají hrát bez dalších hráčů. Případně nefungují, pokud se všichni na hru plně nesoustředí, například zhasnou telefon, shodí aplikaci a už se neukáží. Mobilní předělávka Krycích jmen, kterou všemi deseti doporučuji, nám však ukázala, že to jde zvládnout a hru si můžete užít, i když nesedíte okolo jednoho stolu.
Dixit World má stejnou premisu jako běžný Dixit. Základem všeho jsou snové karty, které mohou mít vícero významů a smyslů. Cílem vypravěče je dát takovou nápovědu, která ostatní navede k dané kartě, ale nebude úplně na první pohled zřejmá. Běžně totiž dostáváte body podle toho, kolik hráčů vaši kartu uhodlo. A pokud žádný, nebo naopak všichni, tak žádné body nedostanete. Nevyplatí se tak dávat nápovědy příliš konkrétní, ani příliš vágní. Tak to tedy funguje při klasickém Dixitu.
Novinkou mobilní verze je hraní světů. Ty představují sérii nápověd, kdy se opět snažíte najít správnou kartu. Zadání se přitom může lišit svět od světa. Jednou hrajete v běžném stylu, jindy řešíte rébusy, hledáte rýmy apod. Tyto světy tvoří sami hráči a vy sami si takové rovněž vytvoříte. U každé nápovědy může být napsáno vysvětlení daného řešení, a hlavně ho můžete ohodnotit hvězdičkou, když vám přijde obzvlášť povedené. To je totiž asi jedinou motivací, proč se vlastně snažit vymýšlet chytré hádanky, když nehrajete běžnou hru na body. Je ovšem fascinující sledovat statistiky, které porovnávají kolik hráčů hlasovalo pro kterou kartu. Snadno se tak stane, že sice neuhodnete, ale zjistíte, že skoro všichni hlasovali jako vy.
Vedle tohoto plnění a vytváření výzev se můžete pustit do běžného hraní. S náhodnými hráči zasednete k virtuálnímu stolu a dle běžný pravidel si užijete Dixit. Buď v online režimu, kde je každý tah omezený dvěma a půl minutami, případně v asynchronním režimu, kde odehrajete svůj tah a můžete telefon zase schovat. Taková hra bude trvat déle, ale zase vás nemusí stresovat, když potřebujete odběhnout a hru neřešit. Nechybí ani hraní offline na jednom zařízení. To je však limitováno faktem, že si karty odemykáte postupně hraním a na offline hru prostě velmi dlouho nebudete mít dost karet.
Tím bych se měl dostat k tomu nejzásadnějšímu. Dixit World je stále ještě před vydáním v beta verzi. Místy tak narazíte na nějaké zaseknutí, a ne všechny položky fungují optimálně. A zahrát si na iOS je nyní značně obtížné. Pro Android si však hru stáhnete zdarma a třeba pro procvičování angličtiny se hodí perfektně, jelikož čeština v ní zatím podporována není. Zpracování aplikace, hodnocení úkolů a online režim trochu blednou při srovnání se zmíněnými Krycími jmény, ale rozhodně nemohu popřít, že jsem se dobře bavil. I když zážitek hraní s kamarády u jednoho stolu to v žádném případě nenahradí.