Games

Codies nabízí první detailní pohled na EA Sports WRC » Vortex

Ačkoliv se o WRC od Electronic Arts a Codeamsters dlouhou dobu konkrétně nemluvilo, před několika týdny byla hra oficiálně představena a do jejího vydání nyní zbývají necelé dva měsíce. Není proto divu, že po vzoru dalších sportovních sérií od Electronic Arts přichází i v souvislosti s EA Sports WRC série videí, rozebírajících jednotlivé aspekty do hloubky. Hráči díky tomu mají první možnost podívat se, jak bude hra vypadat, jak budou jednotlivé závodní speciální znít a co dalšího stálo v pozadí vývoje. Nové video je téměř šest minut dlouhé a zaměřuje se vedle zmíněného také na zpracování tratí či jízdní model, a to všechno s bonusem v podobě záběrů na některé škodovky.

Jako první zmiňuje komentátorka WRC Molly Petit fakt, že lidé z Codemasters připravili pro hru více než 200 rychlostních zkoušek, které jsou – podle očekávání – realističtější a detailnější než kdykoliv předtím. Úctyhodná má být i jejich délka – v případech těch nejdelších má jít o více než 30 kilometrů – čemuž vývojářům podle svých slov dopomohl Unreal Engine. Nejsou to však samotné tratě, ale celé lokace, na kterých si vývojáři dali záležet a hlavně, zpracovali je podle skutečných oblastí a tratí, na kterých se WRC jezdí. Týkat by se to mělo všech rychlostních zkoušek, které mají být vytyčeny na replikách skutečných silnic, což zní opravdu lákavě, zvlášť, pokud se řadíte mezi fanoušky a diváky jednotlivých rallye. Jako příklad uvádí vývojáři etapu Col de Turini v rámci rallye Monte Carlo a porovnávají reálný záběr s lokací ve hře. Ano, EA Sports WRC se nejeví jako ta nejkrásnější závodní hra dneška, musíme ale uznat, že právě snaha o zachycení ikonických míst, namísto pouhé inspirace, je rozhodně vítanou změnou. Pro úplnost ještě dodáme, že po tratích je možné jezdit ve všech ročních obdobích a porovnávat tak změny, které s sebou odlišné počasí přináší.

Konkrétně se pak mělo změnit chování a ovládání vozu na asfaltu, zlepšila se simulace aerodynamických aspektů, hráči se mohou těšit na přesnější force feedback, progresivní brždění nebo propracovanější simulaci jízdy za deště

Tím se samozřejmě dostáváme k ještě důležitějšímu aspektu – jízdnímu modelu a fyzice. Vývojáři z Codies mají už řadu závodních her včetně rallye za sebou, takže mohou stavět na předchozích zkušenostech a momentálně jim nemáme důvod nevěřit, když mluví o velmi autentickém modelu řízení. Spolupráce s profesionálními závodníky je něco, co považujeme u podobných titulů za standard, vývojáři z Codemasters pak nejvíce spoléhají na poznatky bývalého britského závodíka Jona Armstronga, který ve studiu pracuje coby game designér. Konkrétně se pak mělo změnit chování a ovládání vozu na asfaltu, zlepšila se simulace aerodynamických aspektů, hráči se mohou těšit na přesnější force feedback, progresivní brždění nebo propracovanější simulaci jízdy za deště. Velké rozdíly pak mají přirozeně přijít i v souladu s tím, jaké si vyberete auto, takže z dnenšího pohledu již veteráni s nižší hmotností a pohonem zadních kol se budou podle vývojářů řídit velmi odlišně od moderních hybridních strojů. A mimochodem, právě rekuperace energie při brždění a její následné využití pro krátkodobý boost bude samozřejmě ve hře také.

Bolestí starších rallye titulů byl jejich zvuk, postupně se ale ve hrách dostal na úroveň, která odpovídá realitě, ačkoliv mnozí, kdo rallye speciál nikdy neslyšeli, budou pořád tvrdit, že zní jako vysavač. Buď jak buď, i tenhle aspekt chtěli vývojáři podchytit přesným nahráváním zvuků, a to nejen přímo na vozidle, ale také v prostoru, aby přesněji zachytili zvuk projíždějícího vozidla nebo vozidla závodícího ve větší vzdálenosti. Ačkoliv Codies netvrdí, že měli k dispozici všechna zastoupená vozidla, minimálně podle traileru se zdá, že by vše mělo sedět a rozdíly určitě uslyšíte. Jedním z posledních bodů, na které se video zaměřuje, je doprovodný komentář od Molly Petit, stejně jako hlášky navigátora či inženýra. Počítá se rovněž s širokými možnostmi nastavení hry a úrovně simulace, takže by zážitek neměl být odepřen ani těm, kdo třeba ještě žádnou rallye hru nehráli. Tomu odpovídá například i několik způsobů, jak ztvárnit navigaci, ale přirozeně i možnosti nejrůznějších asistentů.

V příštím videu se vývojáři slibují podívat na herní módy a další nabídky, takže netrpělivě čekáme, jak přesně to bude se stavbou vlastního závodního speciálu a kolik dalších českých aut ve výběru najdeme. V aktuálním videu je to například historická Škoda Fabia WRC z roku 2005, kterou řídil Colin McRae, nebo moderní Škoda Fabia R5 evo finského pilota Lauriho Joony.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *