Games

Čech stáhl známou aplikaci a přišel o 2,5 milionu Kč

Policisté ze Středočeského kraje před několika hodinami upozornili na úspěšně provedený kybernetický podvod vykonaný na 46letém muži z Kolínska, ve kterém hrál hlavní roli chytrý telefon. Důvěřivý majitel mobilu skočil na reklamu na sociálních sítích, která slibovala zhodnocení peněz prostřednictvím nákupu akcií známé společnosti. Po úvodní registraci a odeslání menšího obnosu peněz údajný obchodní zástupce doporučil také instalaci konkrétní aplikace. Ta nakonec posloužila jako nástroj pro krádež zhruba 2,5 milionu korun.

“Po prvotní komunikaci s neznámým mužem dobrovolně uhradil za domnělý nákup akcií výši 5 900 Kč. Další den se poškozenému opět ozval stejný muž s tím, že pro obchodování je potřeba mít větší částku, kterou mu ale jejich investiční společnost půjčí. Za tímto účelem ho rádoby zástupce společnosti navedl k dalším krokům… Poškozený muž se vším souhlasil a na základě „rad“ neznámého muže si nainstaloval do mobilního telefonu aplikaci AnyDesk,” popisuje PČR, že k podvodu posloužila běžně využívaná, ale ve špatných rukou zneužitelná aplikace.

Jak se nenechat okrást?

  • Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte.
  • Pachatelé Vás mohou oslovovat například telefonicky, e-mailem, nebo lákavou reklamou. Nevěřte bezhlavě telefonním číslům volajících, protože i ID volajícího může být podvržené.
  • Neposkytujte ani žádné vaše osobní informace nebo informace o vašem bankovnictví.
  • Pamatujte, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora. Volte proto pro zhodnocování svých peněz jen ověřené a renomované investiční společnosti.
  • Nikdy plně nedůvěřujte recenzím, ty může napsat kdokoliv.
  • Nepodléhejte manipulativnímu jednání, fiktivnímu doporučení celebrit, falešným novinovým článkům a už vůbec ne slibům zaručených investic bez rizika.
  • Pokud údaje o svém bankovním účtu pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku.

Ukázalo se, že poškozený následně přes klíč k internetovému bankovnictví důvěřivě potvrdil několik transakcí. “Poté v mobilním internetovém bankovnictví zjistil, že mu ze dvou účtů odešlo dohromady dvacet plateb v celkové výši dosahující téměř 2,5 milionu korun,” dodává policie, která na svém webu také zopakovala několik výše uvedených rad, jak podobným podvodům nenaletět.

Kolik znáte lidí, kteří něčemu podobnému naletěli?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *