Games

Byly odtajněny části scénáře zrušeného filmu Deus Ex » Vortex

Těžko uvěřit, že tomu je už téměř deset let, kdy se režisér Scott Derrickson a scenárista Christopher Cargill pustili do příprav filmu Deus Ex. Práva tehdy obstarala společnost CBS Films a po dobu několika let se zdálo, že snímek skutečně vznikne. Ještě v roce 2014 o něm režisér mluvil v souvislosti s tím, že má adaptace prohloubit charakter postavy Adama Jensena a zachovat si veškerou zábavu a akci ze hry. Jenže poté, co Derrickson odešel točit film Doctor Strange, CBS adaptaci Deus Ex: Human Revolution potichu zrušila. Pokud ale patříte k fanouškům a těšili jste se, co filmaři se zajímavou látkou udělají, dostávají se k nám po letech alespoň úryvky ze scénáře, které v rozhovoru pro USA Today zveřejnil Scott Kinney z Prime Universe Productions, jedné ze společností, která měla Deus Ex produkovat.

„Nemyslím si, že jsem tehdy úplně chápal důvody studia,“ komentuje zrušení filmu Kinney. Viděl v něm totiž obrovský potenciál díky jeho zasazení, podobnosti s Blade Runnerem a etickými otázkami, které se točily kolem těch, kdo na lidské augmentace měli a kdo naopak ne. Postava Adama Jensena je rovněž velmi zajímavá, místy břitká, místy nečekaně empatická a i podle úvahy USA Today mohlo jít o hit. „Sdělili mi, že Deus Ex není ten typ filmu, který chtějí natočit. Že se jejich celková strategie posouvá od akčních snímků, jako je Faster s Dwaynem Johnsonem, k filmům jako je The Duff,“ vysvětluje Kinney a potvrzuje, že projekt umřel krátce poté, kdy se Derrickson rozhodl ke spolupráci s Marvelem. „Je mi opravdu, ale opravdu líto, že CBS Films tento projekt zrušila, protože věřím, že by Scott [Kinney] Deus Ex skvěle využil a natočil by špičkovou filmovou adaptaci videohry,“ vzpomíná pak Kinney s hořkostí a odkazuje i na úspěch filmu Doctor Strange.

Už v prvních okamžicích filmu měly přijít na přetřes augmentace a v podstatě filosofická debata o tom, zda lidem pomáhají, nebo je velmi výrazným způsobem mění v jiné bytosti.

Pak ovšem přidává to, na co fanoušci mnoho let čekali a čeho se s největší pravděpodobností v původní podobě nikdy nedočkají. Řeč je o zmíněných částech scénáře, které odhalují, jakým způsobem mělo být nakládáno se známými událostmi a postavami, případně ke mělo dojít ke změnám v porovnání se hrou. Film měl začít citáte Alberta Einsteina o tom, že technologický pokrok je jako sekera v rukou patologického zločince. Následovat měly záběry na Adama Jensena, který cvičí v prostoru venkovní posilovny a následně se vrátí do bytu ke své přítelkyni Megan. Už v prvních okamžicích filmu měly přijít na přetřes augmentace a v podstatě filosofická debata o tom, zda lidem pomáhají, nebo je velmi výrazným způsobem mění v jiné bytosti. „Pokud chceš, abych přijal augmentace, udělám to. Kvůli tobě. Ale nikdy nechci přestat tohle cítit,“ měl říct Adam své Megan, když ji objímal u sledování zpráv o teroristickém útoku.

Poté se měli diváci přenést do kanceláří Sarif Industries, zaměstnání Adama Jensena, které se měly stát už za několik chvil cílem teroristického útoku skupiny Purity First. Vedení Lawrencem Barrettem měli zaútočit na lobby a jasně představit, kdo ztvární hlavní záporáky. Scénář se pečlivě věnuje Berrettovu popisu a Kinney přidává, že ho měl ztvárnit Stephen Lang. Co se týče Adama Jensena, podle Kinneyho měla být role nabídnuta Bradleymu Cooperovi, projekt se ale nikdy nedostal až do fáze obsazování jednotlivých rolí, takže vše zůstává pouhou úvahou jednoho člověka. Barrett měl být nicméně jasnou ukázkou toho, co může s člověkem udělat přemíra augmentací, což mělo podtrhnout jeho odpoutání od lidské podstaty a tvořit i určitý symbol celého konfliktu, na kterém film stojí. Zároveň se posouvá i linka určitého tajemna – pro co Purity First do Sarif Industries přišli – protože zatímco Jensen si myslí, že cílem jejich útoku je technologie Typhoon, ve skutečnosti si přišli pro zařízení pojmenované Daidalos.

Kinney popisuje akční scény, které jsou přirozeně i součástí násilného vniknutí do Sarif Industries, jako brutální. Film ale podle něj nikdy necílil na rating R, protože společnosti neměly zájem takové filmy vůbec točit. Částečný průlom způsobil až Deadpool, takže kdyby se Deus Ex točil až po něm, klidně by si tenhle rating mohl dovolit a úspěchu by to patrně neuškodilo. Špatně pak neměly vyznít ani změny, které filmaři učinili, protože byli údajně v neustálém kontaktu s vývojáři z Eidosu a o všem vedli rozpravy. Tedy i o tom, co se stalo po útoku na Sarif Industries. Poskokové Barretta zbili Jensena do bezvědomí, pravděpodobně unesli Megan a hlavní hrdina se probouzí na nemocničním lůžku. Na rozdíl od hry ovšem není augmentován proti své vůli a sám žádá Davida Sariffa, aby ho vybavil technologií Typhoon. Důvodem je samozřejmě pomsta, která žene Adama Jensena i ve hře, jen k ní ve filmu najde cestu trochu jiným způsobem.

Od chvíle, kdy se Jensenovo tělo změní, změní se samozřejmě i tempo celého filmu a akčními scénami vývojáři rozhodně neměli šetřit. Ke slovu ovšem měly přijít i momenty, v nichž by si hráči užili zajímavá pomrknutí, jako je například ikonické popíjení whisky, které zvládá Adam bez košile a po boku psa Kubricka. I příběh se měl věrně držet hry, což možná ještě podtrhuje mistrovství, se kterým vývojáři k titulu přistoupili, ovšem jak by to celé dopadlo, se skutečně s největší pravděpodobností nikdy nedozvíme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *