Autor Sonica potvrdil, že Jackson skládal soundtrack pro třetí díl » Vortex
V rámci seriálu Herní mýty jsme v březnu 2019 psali o legendě, že Michael Jackson složil hudbu pro hru Sonic the Hedgehog 3 od Segy. Když v roce 1994 titul pro konzoli Mega Drive vyšel, lidé si rychle všimli, že některé ze skladeb, které ve hře zazní, nesou rukopis krále popu. Nebo jej přinejmenším nápadně připomínají. V závěrečných titulcích byste však jeho jméno hledali marně. Byl skutečně zapojen do vývoje a složil část soundtracku, vypůjčili si jiní muzikanti fragmenty jeho písní, anebo šlo jen o náhodu?
To bylo po dlouhé roky předmětem mnoha spekulací. Část lidí obeznámených s projektem říkala, že Jackson se skutečně na soundtracku podílel, jiní to stejně vehementně popírali. Řešilo se i to, proč pod hudbou není podepsaný, pokud je skutečně jeho. Nejčastěji přitom přicházely na přetřes dvě teorie. Buď bylo důvodem obvinění ze sexuálního zneužívání dětí, anebo byl slavný hudebník nespokojený s výslednou kvalitou zvuku omezeného tehdejší technologií. Zdá se, že po dlouhých letech dostal tenhle příběh konečně jednoznačný závěr.
Júdži Naka také na Twitteru zveřejnil fotografii, kterou pořídil z helikoptéry nad rančem Neverland, kde Jackson bydlel v letech 1988 až 2005.
Samotný autor Sonica Júdži Naka na Twitteru potvrdil, že Michael Jackson skládal hudbu pro soundtrack Sonica 3. Ačkoli Sega nikdy jeho zapojení oficiálně nepotvrdila, tweet, který Naka napsal v reakci na změnu hudby v rámci kolekce Sonic Origins, jasně dokládá, že v protichůdných výpovědích měli pravdu ti, kdo Jacksona se Sonicem spojovali. Stále ovšem neznáme důvod, proč bylo autorství zamlčeno. Zda byla důvodem první zpěvákova obvinění ze sexuálního obtěžování, anebo naopak jeho nespokojenost s reprodukcí jeho skladeb.
Magazínu Kotaku Naka odpověděl, že je škoda, že hudba pro Sonic 3 byla změněna. Sega se zatím k nově položeným otázkám na toto téma nevyjádřila. Júdži Naka také na Twitteru zveřejnil fotografii, kterou pořídil z helikoptéry nad rančem Neverland, kde Jackson bydlel v letech 1988 až 2005. To samo o sobě působí jako další indicie těsných kontaktů. Nicméně, že měl král popu ke hrám a společnosti Sega blízko, nebylo žádným tajemstvím.
This is a picture taken by me with my camera when we went to his house in his helicopter. It’s pretty faded. I miss it. pic.twitter.com/wtM1BtMHwT
— Yuji Naka / 中 裕司 (@nakayuji) June 23, 2022
Podle jedné z verzí celého příběhu dokonce král popu sám vývojáře kontaktoval, aby jim vysekl poklonu, ale z kanceláří Segy si nakonec odnesl rovnou demo a pozvánku ke spolupráci. V seriálu Herní mýty jsme také psali, že bývalý ředitel Sega Technical Institute Roger Hector v roce 2005 prohlásil, že výrobce najal Jacksona coby fanouška série. K ukončení spolupráce podle něj došlo kvůli prvnímu obvinění ze sexuálního zneužívání, které se objevilo po odevzdání materiálu, ale ještě předtím, než byla hra hotová. Nicméně Jacksonova hudba už byla ve hře a musela být přepracována jiným skladatelem, kterým měl být Howard Drossin. Spolupráci s Jacksonem na soundtracku potvrdil i další hudebník Cirocco Jones.
V roce 2009 v rozhovoru pro magazín Black & White hudebník a Jacksonův spolupracovník Brad Buxer znovu zopakoval, že Jackson se na hře podílel, ale s výsledkem nechtěl být spojován kvůli kvalitě zvuku, který byla schopná reprodukovat konzole Mega Drive. Frustrovalo ho prý, že hudba nezní, jak doufal, a nechtěl být podepsaný pod něčím, co údajně devalvovalo jeho práci. Podle Buxerova tvrzení se navíc hudba v závěrečných titulcích stala podkladem pro pozdější Jacksonův hit Stranger in Moscow z roku 1996.
Konec záhady?
Zda skutečně skladby The Ice Cap Zone, Carnival Night Zone nebo titulkovou píseň složil Jackson, řešila média po mnoho let. Objevovaly se analýzy i srovnání. Problematice se věnovaly nejen herní magazíny, ale i mainstreamová média a hudební časopisy. Ačkoli Sega zapojení hudebníka opakovaně odmítala, není tajemstvím, že Jackson Sonica obdivoval a byl s výrobcem v úzkém kontaktu už dřív kvůli jiným projektům.
Celý zamotaný příběh o soundtracku, na kterém se měl podílet Michale Jackson si můžete přečíst v našem starším článku.
Král popu ve světě videoher
Michael Jackson zanechal ve světě videoher poměrně velkou stopu. Sám byl ostatně jejich velkým fanouškem. Propůjčil jim svou hudbu a v některých se dokonce objevil. Hned několika herních adaptací se dočkal jeho film Moonwalker, mimo jiné právě od Segy. Potkat jste ho mohli také v titulu Space Channel 5. Rok po zpěvákově smrti vyšla hra Michael Jackson: The Experience od Ubisoftu, na které se pracovalo ještě za jeho života. Plánovalo se také MMO s králem popu nazvané Planet Michael, jehož vývoj však byl ještě před vydáním zrušen.