Aplikace Tečka ztratila svůj hlavní účel. Co s ní bude dál?
Od středy 9. února 2022 mohou lidé na základě rozhodnutí vlády bez prokazování bezinfekčnosti vstupovat do restauračních zařízení nebo navštěvovat kulturní akce. Toto rozvolnění protiepidemických opatření mimo jiné znamená, že mobilní aplikace Tečka fakticky ztratila svůj původní význam. Tedy zprostředkovávat digitální podobu certifikátů o prodělání nemoci, negativním výsledku testu nebo provedeném očkování. Máme ji tedy smazat z našich telefonů a zapomenout na ni? Ne, na odpis ještě není.
Kromě varianty, že ještě teoreticky přijde se svým primárním posláním vhod kvůli dalším komplikacím s koronavirem, jsou tu i vedlejší důvody. Tím hlavním je momentálně potřeba prokazovat bezinfekčnost v zahraničí. Ministerstvo zdravotnictví a případně další státní instituce s aplikací ale mají nejspíš i jiné plány. Před pár dny se například na Twitteru rozjela diskuze, že by Tečka mohla sloužit jako obecný digitální očkovací průkaz. Tvůrci aplikace z Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) to potvrdili jako jednu z variant dalšího vývoje.
Rozšíření funkcí i pole působnosti je rozhodně dobrý nápad, protože Tečka se až na občasné trable technicky osvědčila a navíc stála daňové poplatníky nemálo peněz. V průběhu posledních měsíců aplikace například změnila barvy kvůli lepší identifikaci (a ochraně proti podvodům), přišla s pokročilým rozlišováním fází očkování či nemožnosti jej podstoupit nebo dokonce napojením na prodejní síť vstupenek Ticketportal.
Podobně jako Tečku doporučuje Ministerstvo zdravotnictví ponechat provozovatelům podniků či organizátorům akcí v mobilech i čTečku. Ani u ní není vyloučeno, že se může hodit. Provoz další aplikace z balíku “chytré karantény” jménem eRouška už byl oficiálně ukončen před několika měsíci. Také u ní je ale možné, že ještě najde využití.