Games

Propagácia vojny je na Slovensku trestným činom, upozorňuje polícia

Časté on-line formy prejavujúce sympatie k ruskému konaniu toho, čo sa momentálne odohráva na Ukrajine, môžu byť vyhodnotené prísnejšie, ako si v danom momente ich pisateľ vôbec dokáže uvedomiť. Dokonca aj ako trestný čin s vysokým trestom odňatia slobody.

Až doživotie ….

Po tom, ako sa v susednej Českej republike objavila celkom jasná správa od tamojšieho štátneho zastupiteľstva (prokuratúra) adresovaná ako výzva a upozornenie k českým občanom, ohľadne možného stíhania verejných prejavov smerujúcich k podpore alebo súhlasu s útokom Ruska na Ukrajinu, reagovala aj slovenská polícia. Vydala vyhlásenie, ktoré upozorňuje na výnimočné tresty u nás, pričom citácia z Trestného zákona našich orgánov je nasledovná:

„Kto za krízovej situácie v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje či inak podporuje vojnovú propagandu, potrestá sa odňatím slobody na desať až 25 rokov či trestom odňatia slobody na doživotie.“

Čiže za určitých okolností a naplnení všetkých znakov danej skutkovej podstaty trestného činu, je možné uvažovať o najvyššom treste, aký u nás poznáme, ktorým je trest odňatia slobody na doživotie. Znenie § 417 slovenského Trestného zákona je potom v plnom znení uvádza nasledovné:

§ 417

Ohrozenie mieru

(1)

Kto v úmysle narušiť mier akýmkoľvek spôsobom podnecuje k vojne, vojnu propaguje alebo inak podporuje vojnovú propagandu, potrestá sa odňatím slobody na jeden rok až desať rokov. 

(2) Odňatím slobody na desať rokov až dvadsaťpäť rokov alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa potrestá páchateľ, ak spácha čin uvedený v odseku 1 

a) v spojení s cudzou mocou alebo cudzím činiteľom,

b) ako člen nebezpečného zoskupenia, alebo

c) za krízovej situácie.

Závisí na okolnostiach

Ak by teda bolo páchateľovi preukázané jeho úmyselné konanie spočívajúce v podnecovaní k vojne alebo by vojnu propagoval, prípadne inak podporoval vojnovú propagandu, Trestný zákon počíta s trestom odňatia slobody. A jeho výška bude závisieť od toho, aké budú okolnosti jeho spáchania, napríklad za krízovej situácie, ktorú cituje aj slovenská polícia sa páchateľ vystavuje práve tomu najviac prísnemu trestu, ktorý môže byť až trest odňatia slobody na doživotie.

Pri tejto kvalifikovanej skutkovej podstate je dolná hranica trestu odňatia slobody desať rokov, čo je už samotné dostatočná hrozba a prevencia voči páchaniu tohto trestného činu, ktorý sa do povedomia verejnosti dostal práve v týchto dňoch kvôli konfliktu na Ukrajine.

Náš tip

Polícia SR upozorňuje na hoax o mobilizácií Slovenska, šíri sa cez SMS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *