Games

Ako rozoznať obrázky, ktoré vytvorila umelá inteligencia?

Umelá inteligencia patrí v poslednej dobe medzi top témy technologického sveta. Aj keď sa vo väčšine prípadov spomínajú len chatboty ako ChatGPT či Google Bard, existujú už aj iné oblasti jej využitia. Jednou takou oblasťou je aj vytváranie obrazov a falošných fotografií. Ako rozoznať obraz vytvorený umelou inteligenciou od toho skutočného? Na tému sa pozrel portál AndroidPolice.

Umelá inteligencia (AI) má slúžiť používateľom najmä na uľahčenie úloh a zjednodušenie procesov. Mnoho celosvetových firiem to pochopilo a okamžite ju implementovalo do svojich procesov a stratégií. Vzniká však problém, že niekedy si nedokážeme ľudským okom všimnúť, že by fotografia prípadne obrázok nebol vytvorený fotoaparátom ale pomocou programu.

Aj preto sa niektorý vývojári zamerali na vytvorenie programov, pomocou ktorých dokážete zistiť odkiaľ tento obrázok pochádza. Ide však o nové programy, ktoré určite ešte stále potrebujú čas na to, aby dokázali dokonalo posudzovať vytvorenie snímky. Ak však nechcete využívať zdĺhavé procesy, viete originalitu odsledovať aj voľným okom. Ako?

Lepšie si prezrite osoby

Jednou z prvých vecí, ktoré dokážu prezradiť pôvod obrazu je ľudské telo. Umelá inteligencia je na vysokej úrovni, no nie je dokonalá, čo dokáže prezradiť pohľad na vykreslenie ľudí. Najčastejšie má AI problém s tvárami alebo prstami. Ak sa pozeráte na osobu a tá má nedokonale vykreslené prsty, prípadne ich má viac, určite viete že ide o “neoriginálny” obraz. Najväčším problémom sú však oči. Rovnaký problém predstavuje aj prílišná dokonalosť a symetria tváre.

Zdroj: Blue Willow / Filip Spevár

Sledujte všetky detaily

Okrem ľudských tiel by ste mali sledovať aj iné elementy, ako napríklad oblečenie či doplnky. Sledujte, či ich umiestnenie a celkové pôsobenie dávajú zmysel. Okrem toho je dôležité sledovať, či tiene na obrázku rovnako dávajú zmysel. Práve tie by mali byť v súlade so zdrojom svetla na fotografii.

Prezrite si celkovú scenériu

Umelá inteligencia dokáže vytvoriť takmer dokonalé obrazce, no v 90 % prípadoch na nich vieme nájsť niečo, čo tam nesedí. V prípade scenérií sa môže opakovať jeden vzorec na viacerých miestach, tiene nemusia pasovať k objektom a celkovo niektoré veci nemusia dávať zmysel.

ai
Zdroj: Blue Willow / Filip Spevár

Skontrolujte text a označenia

AI má často problém spracovať jednoduchý text či logá, a preto ju jednoducho odhalíte aj týmto spôsobom. Texty bývajú často rozmazané, natiahnuté ale aj nerovnomerné. Okrem toho, ak obsah nedáva zmysel, je mimo kontextu alebo obsahuje zvláštne frázy, ktoré človek pravdepodobne nenapíše, obrázok, na ktorý sa pozeráte, je pravdepodobne falošný.

Zdroj: Blue Willow / Filip Spevár
Zdroj: Blue Willow / Filip Spevár

Ak sa však necítite na odhaľovanie pravdivosti fotografie, môžete vyskúšať softvéry s umelou inteligenciou. Práve tie dokážu za pomoci niektorých čŕt rozoznať, odkiaľ obrázok pochádza. Jedným z nich je aj DeepFake-o-meter.

Náš tip

Nová štúdia ukazuje: Android je o 58 % intuitívnejší ako iOS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *