Xbox přehodnotí plány kolem svého streamovacího boxu » Vortex
V červnu loňského roku se v článku na portálu Xbox Wire objevila informace, že Microsoft hodlá spolupracovat s výrobci televizorů, aby byla do jejích digitální nabídky zahrnuta aplikace Xbox, prostřednictvím které by se hráči dostali ke službě Xbox Cloud Gaming. Společně s tím pak Phil Spencer odhalil plány na výrobu malých boxů či sticků s pracovním označením Keystone, které by se připojovaly přímo do portu HDMI a nabízely možnost plného využití ekosystému Xboxu i na televizích či monitorech takových výrobců, kteří by s Microsoftem přímo nespolupracovali. Zdálo se to jako další část velkého plánu, zpřístupnit hraní her z Xboxu co nejširšímu publiku na co nejvíce displejích, ale po více než roce tahle vize narazila na velmi podstatnou překážku. Zatímco připravit aplikaci a zapojit ji do nabídky televizorů Samsung je relativně levná a průchozí záležitost, vyrobit hardwarový dongle a udržet jeho cenu v souladu s dalším podobným hardwarem už Microsoftu nevyšlo.
Phil Spencer to uvedl v rozhovoru pro podcast Decoder (přes VGC), který vzniká v redakci magazínu The Verge, když odpovídal na dotaz, co že se to nedávno objevilo na poličce v jeho pracovně. Jak už Spencer před několika dny potvrdil, opravdu se jednalo o prototyp streamovací krabičky, která měla hráčům nabídnout vstup do notoricky známého menu a zpřístupnit tituly, které lze streamovat díky předplatnému Game Pass Ultimate. Krabička samozřejmě umí bezdrátově komunikovat s ovladačem, přirozeně se připojuje k internetu a měla sloužit jako alternativa těm, kdo si nechtějí pořizovat samostatnou konzoli a ke hraní přistupují jen rekreačně. Jenže zatímco prototyp vypadá pěkně a je podle Spencer plně funkční, prodejní verze se jen tak nedočkáme kvůli vysoké ceně, která zejména v souvislosti s cenovkou levnějšího Xboxu Series S nedávala Microsoftu smysl.
„Konzole, kterou jsme vytvořili a lidé se na ní mohli podívat, je mnohem dražší, než jsme původně chtěli,“ řekl šéf herní divize Microsoftu. Následně potvrdil, že několik zaměstnanců si prototypy odneslo domů a úspěšně na nich hráli. „Fungovalo to opravdu velmi velmi dobře,“ prozradil Spencer, dodal ale, že i když něco na první pohled může vypadat dobře, nemusí jít ještě o ideální zařízení. Během vývoje streamovací krabičky se tým designérů v Microsoftu zabýval například tím, zda má zařízení správný design, jestli má vhodné uživatelské rozhraní, jakou bude mít pozici na trhu a samozřejmě, kolik bude zájemce stát. A právě na tomto místě chtěl Microsoft cílit na cenové rozpětí 99-129 dolarů, do kterého se však v souvislosti s použitým hardwarem nedokázali strefit.
„Pokud bychom tohle zařízení uváděli [na trh], chtěl jsem, aby zahrnovalo také ovladač. Takže to celé bylo o tom, jestli dokážeme vytvořit produkt ve správné cenové hladině, nebo ne. Nakonec jsme se rozhodli jít cestou samostatné aplikace pro televize od Samsungu a s výsledky jsme nesmírně spokojeni,“ vysvětlil pak Phil Spencer. S odkazem na ovladač mohla cena značně narůst – jen gamepad pro Xbox stojí kolem 1500 korun – takže i to je nakonec důvod, proč se plány sice neruší, ale odsouvají kamsi na neurčito. „Stále se na Keystone zaměřujeme ve smyslu toho, kdy dosáhneme té správné ceny, ale když máte na trhu Series S za 299 dolarů, a během Vánoc ještě určitě uvidíte nějaké slevy, musí být cena streamovací krabičky právě v souvislosti se Series S nastavena adekvátně,“ dodává Phil Spencer.
Otázkou tedy zůstává, zda se Microsoft do budoucna zaměří spíše na další spolupráci s výrobci televizorů, případně využije pokroku na poli nativně zahrnovaných webových prohlížečů, které by mohly Xbox Cloud Gaming zvládnout, nebo bude chtít skutečně nabídnout mini konzoli za cenu kolem 3000 korun i s ovladačem, která by fungovala jako most mezi hraním na mobilu a na konzolích. Kdo ví, možná za tím vším není jen cena, ale zkrátka jen malé množství zákazníků, kteří by o něco podobného měli zájem.