Vianoce v podaní smart home: S týmito zariadeniami ušetríte drahé energie
Smart home alebo aj inteligentná domácnosť. Pojem, ktorý si za posledné roky vyslúžil veľkú popularitu. Smart home je komplexný systém zariadení, ktoré zjednodušia a zautomatizujú každodenné úlohy v domácnosti. Vy pritom nemusíte do týchto úloh takmer vôbec zasahovať a všetko sa deje automaticky. Dokonca so smart home viete ušetriť nemalé finančné prostriedky za energie, ktoré dnes vôbec nie sú lacné.
Contents
Riadiaca jednotka je “mozgom” efektívneho využitia smart home
Na úvod pripomenieme, aby smart home fungovala naozaj efektívne, je potrebné mať riadiacu jednotku, ktorá je mozgom celej vašej inteligentnej domácnosti. Najznámejšie riadiace centrá ponúkajú značky Fibaro, Homey, Vera atď. Jednotlivé procesy si tak viete plne zautomatizovať, ovládať ich cez aplikáciu vo vašom smartfóne, či dávať príkazy hlasovým asistentom, s ktorými sú v domácnosti spárované.
Smart zariadenia vám budú fungovať samozrejme aj bez riadiacej jednotky, no vo väčšine prípadov len v obmedzenom režime. Aj v takomto režime však vedia smart zariadenia ušetriť nemalé finančné prostriedky a vedia efektívnejšie využiť potenciál elektrickej energie či kúrenia oproti bežne využívaným zariadeniam v domácnosti.
Ušetrite na kúrení
Správne a efektívne kúrenie je v súčasnosti asi najviac diskutovanou témou. Väčšina obyvateľov je odkázaná na ústredné kúrenie, a preto prívod teplej vody do radiátorov je v podstate permanentný. Prichádzate z práce domov, ak chcete ušetriť spotrebu počas dňa, radiátory máte vypnuté a v domácnosti je chladnejšie. Kúrenie zapínate naplno až po príchode domov, no vyhriatie miestností trvá nejaký čas. Nasadenie inteligentných radiátorových hlavíc dokáže pri vhodnom nastavení a regulácii, výrazne znížiť vašu mesačnú faktúru za kúrenie, pričom teplo si budete užívať hneď po príchode domov.
Termostatická radiátorová hlavica sa osádza priamo na ventil radiátora a prietok vody ovláda zabudovaným motorčekom. Teplotu môžete nastaviť manuálne, alebo prostredníctvom riadiacej jednotky. Hlavica obsahuje aj malý LCD displej, ktorý zobrazuje nastavenú teplotu, ktorú si kedykoľvek viete prispôsobiť tlačidlami priamo na hlavici.
V prípade pripojenia k riadiacej jednotke v domácnosti podporuje hlavica ďalšie rozšírené funkcie ako je individuálny plán vykurovania, alebo napr. zatvorenie hlavice pri otvorenom okne a pod. Samozrejmosťou je možnosť ovládania prostredníctvom aplikácie na smartfóne z akéhokoľvek miesta. Kúrite tak len vtedy, keď potrebujete a na teplotu, akú si nastavíte.
Smart osvetlenie s LED technológiou
Osvetlenie býva vo väčšine prípadov prvým smart riešením v domácnosti. Trh s LED svietidlami je naozaj rozmanitý a pri výbere sa môžete rozhodovať na základe rôznych parametrov. Vo všeobecnosti však platí, že LED žiarovky majú o 40-80 % menšiu spotrebu energie oproti klasickým vláknovým žiarovkám a to aj tým úsporným. To je už nemalá úspora energie a samozrejme aj nákladov napríklad za obdobie celého roka.
Okrem klasického riešenia LED žiaroviek sú na trhu dostupné aj LED svietidlá a efektné LED pásy. Tie okrem estetickej funkcie plnia aj smart funkcie a spolu s ostatnými zariadeniami pomocou aplikácie spolupracujú, aby sa prispôsobili vašim bežným zaužívaným zvykom.
Dobrým príkladom takejto automatizácie je nastavenie osvetlenia rôznej intenzity počas dňa. Napr. v tmavých miestnostiach ako je chodba, toaleta, kúpeľňa… Nie je predsa potrebné, aby zariadenie svietilo počas celého dňa v takýchto priestoroch so 100% intenzitou. Aj toto si viete prispôsobiť podľa vlastných preferencií.
Všestranné využitie LED svietidiel
Smart osvetlenie má k dispozícií väčšinou rôzne režimy svietenia, intenzitu či farebné prevedenie. Môžete ich vypínať alebo zapínať špeciálnym ovládačom, alebo na diaľku smartfónom. Samozrejmosťou je možnosť zapnutia svetla na plný výkon klasickým vypínačom, na ktorý zariadenia reagujú pri každom jednom zapnutí/vypnutí.
Tiež viete ich funkčnosť kombinovať napríklad s pohybovými senzormi, či nastaviť svietenie len na určité hodiny počas dňa. Ich využitie je samozrejme aj o pohodlí, no v každom prípade automatizácia okrem pohodlia, prináša aj úsporu nákladov na elektrickú energiu, ktorá je v prípade osvetlenia využívaná vždy len v nevyhnutných prípadoch.
Inteligentné zásuvky s meraním spotreby
Inteligentná zásuvka je najjednoduchší spôsob automatizácie domácnosti. Zapínať a vypínať môžete všetky elektrospotrebiče a niektoré smart zásuvky dokonca dokážu merať a vyhodnocovať aj spotrebu elektrickej energie. Smart zásuvku je možné inštalovať zastrčením do bežnej zásuvky a nemusíte tak meniť už existujúcu elektrickú sieť v domácnosti.
Napr. v riadiacich jednotkách Fibaro môžete priamo vidieť spotrebu v prehľadných grafoch a zistiť tak, v ktorej miestnosti je spotreba elektriky najvyššia, prípadne ktoré spotrebiče konkrétne spotrebujú najviac elektrickej energie v celej domácnosti. Ďalšou vychytávkou takejto smart zásuvky je RGB LED krúžok, ktorý vás informuje o aktuálnej spotrebe pripojeného spotrebiča vizuálnou zmenou farby. Okrem toho je možné na diaľku jednotlivé zástrčky deaktivovať, či už pri odchode z domácnosti, alebo keď sa rozhodnete, že vaše deti by nemali v určitej chvíli používať zariadenie ako televízor či hernú konzolu v detskej izbe.
Hansa Activejet šetrí vodu pri sprchovaní
Aj keď sa nejedná o smart zariadenie, ktoré pripojíte k hlavnej riadiacej jednotke, v domácnosti vám pomôže ušetriť spotrebu vody napríklad pri sprchovaní. Inteligentná sprchová hlavica počas používania disponuje LED svetelnou indikáciou spotreby vody a tiež displejom, na ktorom sú zobrazené všetky potrebné informácie.
Sprchová hlavica je zhotovená z odolného materiálu a ponúka jemný prúd vody s maximálnym prietokom 15 litrov vody za minútu pri tlaku 3 bary. Pokiaľ máte záujem o dlhodobú efektívnu úsporu vody, hlavica využíva Bluetooth technológiu pripojenia k aplikácii Digital Handshower. Tam si môžete stanoviť cieľovú spotrebu vody pri sprchovaní a zobrazujú sa vám aj rôzne tipy ako ušetriť vodu.
Smart home – zariadenia pre rodinné domy
Okrem spomínaných smart zariadení treba ešte spomenúť, že na šetrenie energií pre rodinné domy, ktoré majú napríklad podlahové kúrenie, exteriérové žalúzie či klimatizáciu, sú vhodné rôzne smart senzory. Tie spolupracujú s riadiacou jednotkou v domácnosti a sú kompatibilné napríklad s elektrickým alebo plynovým kotlom. Na základe určitých podmienok v aplikácii si tak viete nastaviť súbežne ovládané aktivity smart zariadení, ktoré sú vzájomne podmienené.
Napríklad vám v obývačke beží podlahové kúrenie, medzitým začne slnko svietiť na stranu obývačky, exteriérové žalúzie sa natočia do polohy, aby prepúšťali čo najviac svetla, alebo sa úplne vytiahnu, aby slnečné lúče vykúrili miestnosť, podlahové kúrenie sa následne vypne, alebo zníži svoju efektivitu a vy tak využívate plnohodnotne všetky energie, ktoré sú v tej chvíli dostupné. A tie “bezplatné” majú samozrejme prednosť.
Možností ako využívať inteligentnú domácnosť je naozaj veľa, záleží len na vás aké máte preferencie, finančný rozpočet a hlavne odhodlanie na dlhodobé šetrenie energií vo vašej domácnosti. Aj keď vo väčšine prípadov sú vstupné náklady na inteligentnú domácnosť vyššie, je jasné, že z dlhodobého hľadiska sa takáto investícia určite oplatí, minimálne z hľadiska pohodlia a ovládateľnosti smart zariadení v domácnosti.
Náš tip
Matter: Nový smart home štandard je konečne tu