Vanguard je prý 2. světová válka » Vortex
Série Call of Duty odstartovala v roce 2003, a jak si nepochybně dobře vzpomínáte, vzala hráče do kulis druhé světové války. Po dalších dvou dílech, v nichž se zasazení neměnilo, však přišel Modern Warfare, a ačkoliv po něm ještě mohli hráči zavítat do válkou zmítaného Tichomoří prostřednictvím World at War, bylo to na necelých deset let naposledy, kdy se pracovalo s původním námětem. Velký návrat oslavil až díl z roku 2017 od vývojářů ze Sledgehammer Games – WWII, na který v závěru loňského roku navázal po dalších třech moderních dílech Vanguard. Pro lidi z Activisionu to ale při zpětném ohlédnutí nebylo dobré rozhodnutí, když si pro sebe potvrdili, že druhá světová válka už zřejmě nebaví hráče tolik jako dřív a mezi řádky vyslali signál, že na další historický díl zřejmě jen tak nedojde.
Call of Duty zůstává jednou z nejúspěšnějších značek všech dob, hra z roku 2021 ale nenaplnila naše očekávání, což je podle našeho názoru způsobeno především naším přístupem, říká Activision.
Hodnocení Call of Duty: Vanguard je zahrnuto do výroční zprávy Activisionu, která je ve své kompletní verzi dostupná komukoliv. Konkrétní zmínka o druhé světové válce pak přichází hned v úvodu, v němž se společnost věnuje obecným informacím o všech velkých značkách. Activision nejprve chválí Warzone, který podle dostupných informací zapojuje desítky milionů hráčů měsíčně a má údajně posilovat zájem o koupi prémiových dílů, včetně Vanguardu. Jenže, jak si zřejmě vzpomínáte, o posledním dílu slavné série se mluvilo ve značně nelichotivém duchu a dokonce zaznívalo, že jde o nejhůře prodávané pokračování za dlouhých čtrnáct let. Jak si tedy tento problém vysvětlit?
„Call of Duty zůstává jednou z nejúspěšnějších značek všech dob, hra z roku 2021 ale nenaplnila naše očekávání, což je podle našeho názoru způsobeno především naším přístupem,“ říkají zástupci Activisionu a vyjadřují velkou míru sebereflexe. „Prostředí druhé světové války nenašlo odezvu v řadách hráčů uvnitř naší komunity, a ani my jsme nepřinesli tolik inovací, kolik bychom si přáli,“ dodávají pak vydavatelé, ale podle dalších vyjádření neupadají do depresí. „Budeme se snažit reagovat na oba tyto problémy s novou hrou pro rok 2022. Její vývoj, stejně jako vývoj Warzonu, vede zkušené studio Infinity Ward, které pracuje na dosud nejambicióznějším titulu v historii Call of Duty,“ dodává Activision a potvrzuje, že na sérii pracuje přes 3000 lidí. Také přesun do současnosti by měl již potvrzenému Modern Warfare 2 pomoci a je pravděpodobné, že se tak skutečně stane.
Pokud bychom se měli vrátit k Vanguardu, i od nás směřovala kritika zejména k minimu jakýchkoliv novinek a svobody v kampani, v níž navíc jednotlivé postavy nedostaly adekvátní prostor. Příběhová část byla navíc snad ještě mohutněji obalena nejrůznějšími skripty a předem připravenými postupy, kvůli kterým se vytrácela atmosféra a došlo jen na minimum zajímavěji řešených misí. Multiplayer pak na druhou stranu nepřinesl mnoho režimů a zejména část se zombíky působila velmi omezeně. Jistě, multiplayer žije dál, podporuje ho také tichomořská mapa Caldera ve Warzone, z obou her je ale cítit velký zájem kapitolu konečně uzavřít a posunout se dál. Sympatické ovšem zůstává, že Activision nesvaluje vinu jen na zástupné problémy a konečně vidí ty skutečné. Také zapojení Infinity Ward do dalšího dílu je povzbudivé, vezmeme-li v potaz zejména úspěch jejich posledního dílu – Modern Warfare z roku 2019.