Ubisoft neodmítá, že by se nechal koupit jinou společností » Vortex
Nad rámec výsledků hospodaření za třetí čtvrtletí finančního roku, kam můžeme zahrnout například i 5 milionů hráčů Rainbow Six Extraction, reagovala společnost Ubisoft také na dotazy investorů, týkající se možných akvizičních plánů. Nikoliv však ve smyslu získání nových vývojářských kapacit, ale zcela opačně, tedy eventuality, že by se Ubisoft nechal někým pohltit. Ve světle masivních investic zejména ze strany Microsoftu, který získal ZeniMax a usiluje o Activision Blizzard, se něco takového nezdá nereálné a právě francouzská společnost může být potenciálně další v řadě. Stojí totiž na stejné straně jako další velké společnosti typu Electronic Arts nebo Take-Two Interactive a v souladu s aktuálním konsolidačním trendem si zřejmě nemůžeme být ničím jistí. Zvlášť, když Ubisoft ústy CEO Yvese Guillemota potvrdil, že by se nad nabídkou zamýšleli.
„Vždy se rozhodujeme v zájmu našich investorů, kam spadají naši zaměstnanci, hráči a akcionáři,“ odpověděl nejprve Guillemot na zmiňovaný dotaz. „Ubisoft může zůstat nezávislý. Jak jste viděli v tiskové zprávě, máme dostatek talentovaných lidí, široký záběr a velké portfolio populárních značek. Dodávám ale, že pokud by se objevila nabídka na naši koupi, správní rada by ji samozřejmě v zájmu všech zúčastněných stran přezkoumala,“ doplnil pak Yvese Guillemot. A ačkoliv se může jeho odpověď zdát jako nezabarvený komentář stran interních postupů, lze si jeho slova vyložit také jako obchodní pobídku skrze potvrzení, že je Ubisoft k mání.
Pokud by se objevila nabídka na naši koupi, správní rada by ji samozřejmě v zájmu všech zúčastněných stran přezkoumala, řekl Yves Guillemot.
Investoři ale v rozpravě s vedením Ubisoftu pokračovali a položili další, mírně kousavý dotaz, proč si myslí, že žádná nabídka dosud nepřišla. Otázka tím nepochybně mířila k mnoha kauzám, kterými si Ubisoft procházel nebo stále prochází, jako byla nejrůznější nařčení stran firemní kultury a potenciální šikany či obtěžování, stejně jako dramatický příklon k free to play hrám nebo plány na zapojení NFT. To vše shazuje reputaci Ubisoftu u hráčů a může být potenciálním vykřičníkem pro všechny, kdo by měly o společnost zájem, na druhou stranu Microsoft nekupuje Activision Blizzard zrovna v nejzářivější etapě jejich fungování, takže je otázkou, jak výrazně by do vyjednávání taková pozice vstoupila. Yves Guillemot zřejmě i z těchto důvodů odmítl jakkoliv spekulovat a téma uzavřel.
CEO společnosti se však nepřímo k otázce akvizice Ubisoftu vracel, čehož si všimli například redaktoři magazínu Games Radar. Poukazují na to, že opakovaně byl kladen důraz na hodnotu společnosti, návratnost celého podnikání nebo sílu portfolia, které podtrhuje možnost zůstat bez problémů nezávislým subjektem. Jistě, stále může jen o vesměs standardní snahu dokázat, že je na tom Ubisoft dobře, ve světle veškerého dění a dalších vyjádření ale skutečně vzniká prostor k nejrůznějším úvahám.