Toto sú najlepšie četovacie aplikácie s end-to-end šifrovaním
Bezpečnosť je dnes základnou požiadavkou používateľov každej mobilnej aplikácie a pri komunikačných aplikáciách je ňou hlavne end-to-end šifrovanie. Portál TheVerge zverejnil výber tých najlepších pre mobilné zariadenia
Contents
Čo je end-to-end šifrovanie?
End-to-end šifrovanie, respektíve end-to-end encrypted (E2EE) znamená, že iba vy (odosielateľ) a váš príjemca vidíte obsah vašich správ. Správa je pred odoslaním zašifrovaná a po prijatí rozšifrovaná šifrovacím kľúčom, čo vylučuje, aby ju pri prenose prečítala tretia strana. A to vrátane mobilného operátora, poskytovateľa internetových služieb (ISP) alebo výrobcu vášho smartfónu.
Signal
Signal je už roky považovaný za najbezpečnejšiu mobilnú aplikáciu na odosielanie správ. Ponúka jednoduché, esteticky príjemné rozhranie, vďaka čomu môže byť aj náhrada za predvolenú aplikáciu na odosielanie správ vo vašom zariadení. Za Signalom stojí „nezávislá nezisková spoločnosť“, takže v aplikácii neobsahuje žiadne reklamy ani sledovače. End-to-end šifrovanie majú nielen textové správy, ale aj hlasové hovory a video hovory.
Verzia: 4.16.9
Aktuálna cena: Zdarma
Telegram
Hlavným konkurentom je už roky Telegram. Poskytuje šifrovanie pre skupinové a aj súkromné rozhovory. Správy môžete posielať s E2EE šifrovaním pomocou funkcie tajných rozhovorov Telegramu. Telegram umožňuje odosielať aj samodeštrukčné správy, ktoré po určitej dobe zmiznú. Ak odstránite svoju správu v čate, Telegram ho odstráni aj zo zariadenia príjemcu.
V poslednom čase však aplikácia čelí kritike a podozreniam z napojenia na režim Vladimíra Putina. CEO spoločnosti Pavel Durov je zároveň zakladateľ ruskej sociálnej siete VK. Je faktom, že aplikácia je využívaná aj ruskými okupačnými vojskami na ukrajinskom území a v západných krajinách ľuďmi, ktorí pomocou nej šíria dezinformácie a propagandu súčasného ruského nedemokratického režimu.
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Viber
Viber bude známy asi väčšine Slovákov, pretože spríjemňuje odosielanie správy rôznymi zábavnými nástrojmi, ako sú nálepky, GIF obrázky a animované reakcie na správy. Podobne ako Telegram umožňuje pripojiť sa k rôznym tematickým kanálom Podstatne je však, že taktiež podporuje end-to-end šifrovanie pre hovory a správy. Negatívom môže byť časté zobrazovanie reklám a odporúčaní rôznych kanálov.
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
WhatsApp je roky najpoužívanejšou komunikačnou aplikáciou na svete a to napriek tomu, že bol za svoje zabezpečenie roky kritizovaný. Časy sa menia a WhatsApp už dlhšie štandardne používa end-to-end šifrovanie pre svoje správy a hovory. Rovnako ako Signal a Telegram, aj WhatsApp umožňuje vytvárať skupinové rozhovory a bezpečne odosielať obrázky, videá a hlasové správy.
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Wickr Me
Wickr Me je aplikáciou, ktorú vlastní americký gigant Amazon, čo nemusí vzbudzovať dôveru v jej zabezpečenie. Aplikáciu však kúpil len nedávno a stále je bezpečnou aplikáciou na odosielanie správ. Wickr Me je zameraný skôr na obchodných profesionálov, ktorí používajú aplikáciu v platenej verzii na komunikáciu so svojimi kolegami. Ale aj bezplatná verzia umožňuje šifrované správy, audio a video hovory a zdieľanie súborov.
Wire
Wire patrí ku graficky najjednoduchším aplikáciám na odosielanie správ. Jednoduché rozhranie však plní všetky funkcie, ktoré od aplikácie potrebujete. Posielanie správ a aj uskutočňovanie hlasových hovorov a video hovorov prebieha samozrejme s end-to-end šifrovaním. V aplikácii existujú aj platené možnosti, ktoré sú však určené skôr pre podniky.
Verzia: 3.8.412
Aktuálna cena: Zdarma
Skred Messenger
Výhodou Skred Messengeru je, že na registráciu nepotrebujete telefónne číslo a ani e-mail. Skred tiež nevyužíva kontakty vášho smartfónu na zistenie, či niekto z vašich priateľov nepoužíva rovnakú aplikáciu. Ľudí môžete do aplikácie pozvať iba tak, že im necháte naskenovať QR kód z vašej aplikácie osobne, alebo im kód pošlete prostredníctvom inej služby. Skred podporuje E2EE šifrovanie pre správy, hlasové hovory a video hovory.
Náš tip
TikTok potvrdil, že zamestnanci v Číne majú prístup k osobným údajom používateľov