Games

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Konečne lepšia výdrž a odolnejšia konštrukcia

Od novej generácie inteligentných hodiniek značky Samsung som pred predstavením očakával mnoho. Minulá generácia Samsung Galaxy Watch4 bola podľa mňa viac než podarená a sám som si po teste tieto hodinky zakúpil. Prekážala mi akurát krátka výdrž batérie a v mojom prípade aj častejšie problémy s bezkontaktným platením. Pred testom som tak dúfal, že sa podarilo zminimalizovať tieto spomínané problémy a vylepšiť ďalšie funkcionality tejto novinky. Aké sú teda nové Samsung Galaxy Watch5 Pro v praxi?

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Samsung Galaxy Watch5 Pro sa na Slovensku predávajú za cenu 469 eur. Ide o 45 mm verziu, ktorá je podľa môjho názoru určená ako pre mužov, tak aj pre ženy. Ich konzervatívnejší dizajn ich však predurčuje skôr na pánske zápästie. K dispozícii je čierne a šedé farebné prevedenie. Osobne by som radšej siahol po tom šedom.

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Obsah balenia

V podlhovastej krabičke okrem samotných hodiniek nájdeme čiernu bezdrôtovú nabíjačku s USB-C konektorom na druhom konci. Nechýba samozrejme ani potrebná technická dokumentácia a používateľské návody.

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Konštrukcia a dizajn

Konštrukcia týchto hodiniek vyzerá veľmi schopne a robustne. Oproti verzii bez prívlastku “Pro” majú vylepšené sklíčko na displeji, ktoré je odolnejšie voči poškriabaniu. Vyrobené je zo zafírového kryštálu. Telo hodiniek je vyhotovené z titánu. Pôsobí na mňa veľmi dobre a nemám pocit, že by sa mali ľahko rozbiť v prípade nejakej nešťastnej náhody.

Po nešťastnom kontaktne hodiniek s drevenými dverami to boli práve dvere, ktoré to schytali. Hodinky samozrejme ostali ako nedotknuté. Kto vie, či by ostal nejaký náznak opotrebovania na hodinkách s hliníkovou konštrukciou.

Samsung Galaxy Watch5 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Okraj tela vystupuje dôrazne nad samotnú obrazovku, čo ju chráni pred nechceným nárazom z boku. Pomáha to aj počas využívania softvérovej rotačnej lunety, keďže prst sa pohodlne kĺže po tomto okraji. Fyzickú rotačnú lunetu tu už žiaľ nemáme. K hodinkám je pripojený čierny silikónový remienok, ktorý má šikovný mechanizmus upínania na zápästie.

Stačí si uvoľniť poistku, nastaviť veľkosť a magneticky pripevniť k ruke. Ich rozpínanie je veľmi jednoduché a pohodlné. Magnet je dostatočne silný na to, aby sa sám od seba nerozopínal. Počas testovania som si ani nevšimol, že by sa mi pod hodinkami potilo zápästie s výnimkou vykonávania športovej aktivity.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Galaxy Watch5 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na ľavom boku hodiniek sa nachádza reproduktor. Pravý bok je osadený mikrofónom a dvojicou tlačidiel slúžiacich na navigáciu v systéme, respektíve na zapínanie hodiniek. Spomeniem ešte, že samotný remienok je používateľsky vymeniteľný za inú 20 mm alternatívu. Samsung Galaxy Watch5 Pro sa vyznačujú vojenskou certifikáciou odolnosti MIL-STD-810H, ktorá značí pre vysokú odolnosť voči extrémnym prírodným podmienkam. Certifikácia IP68 má potom zabezpečiť vodoodolnosť až do hĺbky 50 metrov pod vodou.

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Displej

Obrazovka hodiniek má 1,4-palcovú uhlopriečku. Ide o Super AMOLED panel s rozlíšením 450 x 450 pixelov, čo nám dáva výslednú jemnosť približne 321 pixelov na palec. Je to plne dostatočná hodnota a jednotlivé zobrazovacie body budete mať problém spozorovať. Na dotyky zobrazovač reaguje veľmi dobre. Jedincom s menšími prstami možno nebude robiť tak veľký problém ani odpisovanie na správy cez virtuálnu klávesnicu. Tá je však maličká asi pre každého, kto ju skúsi. Hodinky podporujú aj Always-On displej. So zapnutým Always-On displejom by som očakával aj pokles výdrže batérie na maximálne dva dni bežného používania, čo na druhú stranu nie je až také zlé.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Galaxy Watch5 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Senzorová výbava

Samsung Galaxy Watch5 Pro disponujú hneď viacerými senzormi. Samozrejmosťou je snímač srdcovej frekvencie, monitorovanie krokov, srdcového tlaku, ECG senzor či snímač na meranie telesnej kompozície, ktorý vám dá informácie o podiely hmotnosti tuku, svalov či vody vo vašom tele.

Neviem žiaľ povedať, či sú tieto merania spoľahlivé a do akej mieri sú presné, pretože nemám k dispozícii iné prístroje, ktoré spoľahlivo spĺňajú tento účel. Každé meranie telesnej kompozície je však trochu iné od toho predošlého, no nikdy nie som svedkom nejakých drastických rozdielov čiže predpokladám, že pre orientačne informácie by to mohlo byť v poriadku.

Rozhodne nejde o niečo, čo by dokázalo nahradiť lekárske nástroje. O tom svedčia aj testy iných recenzentov, ktorí mali k dispozícii napríklad spoľahlivejšie hrudné pásy. Informácie o srdcovej frekvencii sa údajne od tých nameranými hodinkami často líšili. Tak isto je trochu metúce aj meranie stresu. V dni, kedy som nezažíval prakticky žiadny stres, hodinky vyhodnotili ako viac stresujúce. Išlo najmä o dni, kedy som vykonával nejakú športovú aktivitu.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Meranie stresu | Zdroj: Tomáš Kanálik

Pokiaľ je reč o meraní krvného tlaku, najskôr je potrebné trikrát vykonať kalibráciu so skutočným tlakomerom a počas monitorovania hodinkami do aplikácie zaznamenávať hodnoty namerané tlakomerom. Softvér ich následne porovná s výsledkami, ktoré sa podarilo zaznamenať hodinkám. Budúce meranie prebiehajú podobne, ako počas merania EKG či telesnej kompozície.

Je teda nutné priložiť prstenník na spodné tlačidlo a prostredník na vrchné tlačidlo. Hodinky by mali byť na zápästí pevne pripevnené. Pre aktívnych jedincov a dobrodruhov sú prichystané lokalizačné služby GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO a BDS. S určovaním polohy som nemal nijaké problémy.

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Sledovanie športových aktivít

Spôsob, akým Samsung Galaxy Watch5 Pro sledujú športové aktivity, som si obľúbil. Veľmi sa mi páči funkcia automatickej detekcie pohybovej aktivity. V mojom prípade bicyklovanie rozpoznávané automaticky nebolo, ale napríklad chôdza a beh áno. Aplikácia ponúkne aj presnú prejdenú trasu na mape, spolu s ďalšími údajmi. Patrí sem graf s rýchlosťou, nadmorskou výškou a srdcovým tepom.

Následne dostanete informácie o priemernej a maximálnej rýchlosti, najnižšej a najvyššej nadmorskej výške či priemernom a maximálnom srdcovom tepe. Nižšie sa nachádza rozpis zón srdcovej frekvencie, zotavenie tepu, medzičasy a ďalšie informácie v podobe celkového trvania tréningu a prejdenej vzdialenosti.

Uvidíte i svoje tempo, spálené kalórie či celkové stúpanie a zostup. Počas nosenia slúchadiel počas tréningu vám bude v anglickom jazyku čítať aktuálne informácie o vašich športových štatistikách asistent. Túto funkciu som si okamžite vypol, keďže ju nepreferujem na žiadnych hodinkách či fitness náramku.

Automatické záznamy aktivít
Automatické záznamy aktivít | Zdroj: Tomáš Kanálik

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Záznam spánku

Hodinky majú veľmi zaujímavé zaznamenávanie spánku. Čas spánku je meraný veľmi presne. Aplikácia Samsung Health vám dá informácie aj o jednotlivých fázach spánku, tak ako aj o reálnom čase, kedy ste spali. Dozviete sa údaje o spálených kalóriách, čase s nízkou úrovňou kyslíka v krvi a aj to, či ste v noci chrápali. Ak áno, telefón položený na nočnom stolíku to zaznamená a vy si tento zvukový záznam môžete aj vypočuť. Po mesiaci sa tieto nahrávky automaticky vymažú, pre vaše súkromie.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Údaje o spánku | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nástroj “Spánkový koučing” vám pomôže upraviť si spánkové návyky, aby ste chodievali spať a vstávali pravidelne. Zaujímavé je, že aplikácia vás prirovná k nejakému zvieraťu v závislosti od štýlu vášho spánku. Bezproblémoví spáči budú označení ako lev. Ja som vraj ako “aligátor na love”. Senzor teploty sa počas spánku nijak nevyužíva. Čakal som, že aspoň ženám by dokázal predvídať príchod menštruácie, no ani toho sme sa žiaľ nedočkali.

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Systém

Nové hodinky disponujú operačným systémom Wear OS vo verzii 3.5. Ten je však upravený výrobcom pre ešte intuitívnejšie používanie. Používateľské prostredie je veľmi dobre optimalizované a plynulé. V porovnaní s mojimi Huawei Watch GT 3 mi však toto používateľské rozhranie prišlo o čosi pomalšie. V čase môjho testovania bola verzia grafickej nadstavby One UI Watch vo verzii 4.5 a úroveň zabezpečenia sa zastavila na 1. júli 2022.

Navigácia v systéme je jednoduchá. Z počiatku vás ju naučí samotné prostredie, no prišlo mi to neskôr otravné, keďže som hodinky pripájal k nejednému smartfónu. Uvítal by som možnosť úvodný návod na navigáciu preskočiť. Vašou domovskou obrazovkou bude interaktívny ciferník, ktorý si môžete vybrať podľa seba a následne aj prispôsobiť svojimi obľúbenými farbami. Ak ciferník disponuje nejakými softvérovými tlačidlami, preprogramovať si dokážete aj tie.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Menu s aplikáciami | Zdroj: Tomáš Kanálik

Horné hardvérové tlačidlo slúži na návrat na domovskú obrazovku. Jeho dvojitým stlačením v predvolenom nastavení prejdete na poslednú aplikáciu. V nastaveniach však môžete túto činnosť zmeniť na rýchle otvorenie akejkoľvek aplikácie. Stlačením a podržaním vyvoláte predvolene inteligentného asistenta Bixby.

Platí, že aj v tomto prípade je túto aktivitu možné modifikovať na nejakú inú. Stlačenie toho spodného predstavuje krok späť. Zmeniť si to môžete jedine na zobrazenie nedávnych aplikácií, keďže krok späť je možné vykonať aj potiahnutím prsta po displeji z ľavej strany na pravú.

Krok späť vykonáte potiahnutím zľava doprava. Dvojitým stlačením vrchného tlačidla zobrazíte záznam svojho posledného tréningu. Naľavo od ciferníka sa nachádzajú prijaté upozornenia. Poteší fakt, že na správy je možné odpovedať. Využíva sa prednastavená virtuálna klávesnica od Samsungu. Notifikácie odstránite posunutím zdola nahor. Napravo od ciferníka sú jednotlivé miniaplikácie.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Zdravie a športové aktivity | Zdroj: Tomáš Kanálik

V predvolenom nastavení sa sem nachádza prehľad o dnešnej aktivite, výber sledovania jednotlivých tréningov, vami importované trasy, meranie telesnej kompozície, prehľad o spánku, počasie, kalendár, monitoring krvného tlak, sledovanie EKG, tepová frekvencia, meranie stresu a možnosť pridania ďalších kariet. Skrytý je ešte budík, pokročilejší kalendár, kontakty, ovládač prehrávaných médií, ovládač slúchadiel, pripomienky, záznam skonzumovaného jedla, kroky, sledovanie kyslíku v krvi, záznam pitia vody, zdravie žien, zdravotný súhrn a svetový čas.

Widgetov je teda viac než dosť a som si istý, že sa vám podarí nastaviť si svoje preferované rozloženie kariet. Potiahnutím zhora sa dostanete na stavovú lištu. Nachádza sa sem celkom veľa prepínačov. Odtiaľto je možné zapínať režim spánku, aby sa vám hodinky nerozsvecovali a nebudili vás prichádzajúce upozornenia.

Po jeho zapnutí sa farby displeja môjho Samsung telefónu zmenili na monochromatické. Osobne som rád využíval i režim nerušiť a baterku, ktorá je na moje počudovanie dostatočne silná. Priznám sa, že ma potešilo aj tlačidlo na nájdenie smartfónu. Po jeho stlačení začne telefón na plnú hlasitosť vydávať zvuk, vďaka ktorému svoj telefón jednoducho lokalizujete.

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Aplikácia

Na úvod by som chcel spomenúť, že Samsung Galaxy Watch5 Pro môžete využívať s ktorýmkoľvek Android smartfónom. Niektoré funkcie týchto hodiniek sú však limitované len pre používanie so Samsung telefónmi. Ide konkrétne o meranie EKG a krvného tlaku. S iPhonmi hodinky napríklad nebudú spolupracovať vôbec. Potrebné bude stiahnuť aplikáciu Galaxy Wearable a následne vás aplikácia navedie aj na stiahnutie pluginu pre Galaxy Watch5 Pro.

Aplikácia Galaxy Wearable slúži na všeobecnú správu hodiniek. Meniť si tu viete ciferníky, jednotlivé karty napravo od ciferníku, obrazovku aplikácií a upraviť je možné aj rýchly panel prepínačov, ktorý sa nachádza na lište, na ktorú sa dostanete potiahnutím zhora nadol na domovskej obrazovke hodiniek. Nechýbajú ani všetky možné nastavenia hodiniek, kde si viete nastaviť aplikácie, od ktorých chcete prijímať na hodinky upozornenia a mnoho ďalších základných vymožeností. Prostredníctvom Galaxy Wearable prebiehajú aj softvérové aktualizácie.

Viac zábavy nájdete v aplikácii Samsung Health, ktorá ponúka prehľad o vašom zdraví, spánku a športových aktivitách. V nej sa nachádza aj sekcia “Spolu”, pomocou ktorej si viete svoje športové výsledky porovnávať s rodinou či priateľmi. Časť “Fitnes” vám ukáže tipy, ako byť aktívny. Posledná karta “Moja str.” vám ukáže osobné rekordy a štatistiky, ako aj nazbierané odznaky, ktoré sa vám snažia dodať motiváciu prekonávať svoje doterajšie maximá.

Samsung Galaxy Watch5 Pro aplikácia
Nastavenia hodiniek | Zdroj: Tomáš Kanálik

Test Samsung Galaxy Watch5 Pro: Záverečné zhodnotenie

Samsung Galaxy Watch5 Pro sú oproti svojmu predchodcovi pomerne solídnym vylepšením. Najväčšou prednosťou je dlhšia výdrž na batériu a odolnejšia konštrukcia. Dočkali sme sa však okrem týchto spomenutých zmien aj ďalších radikálnych noviniek? Žiaľ nie. Pokiaľ už vlastníte Samsung Galaxy Watch4 (Classic), upgrade by som zvažoval iba v prípade, že vás trápi kratšia výdrž batérie. Inak je dôvodov k prechodu na novú verziu minimum.

Samsung Galaxy Watch5 Pro
Samsung Galaxy Watch5 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Iný prípad však je, že vlastníte staršie hodinky značky Samsung alebo od iného výrobcu. Ak vlastníte nejaký smartfón od Samsungu a chceli by ste od tejto spoločnosti aj inteligentné hodinky, kúpu modelu Samsung Galaxy Watch5 Pro by som uprednostňoval. Možno vám postačí aj edícia bez prívlastku “Pro”, no tá dlhšia výdrž batérie za to podľa mňa stojí. Ak vám teda neprekáža robustnejší, o trošku menej elegantný vzhľad. To je však iba môj názor, vám sa môže ich dizajn pokojne veľmi páčiť. Ide predsa o subjektívnu vec.

Plusy:

  • Lepšia výdrž batérie
  • Odolná konštrukcia
  • WearOS + One UI Watch
  • Bezkontaktné platby
  • Presné zaznamenávanie spánku
  • Presné sledovanie fyzickej aktivity

Minusy:

  • Horšia podpora pre smartfóny iných značiek
  • Nemožnosť používania s iPhonom
  • Údajne menej presný senzor na meranie tepu
  • Sú pomerne hrubé

Konkurencia

Konkurenciou pre nové smart hodinky Samsung Galaxy Watch5 Pro sú napríklad aj minuloročné Samsung Galaxy Watch4 (Classic). Ponúkajú síce horšiu výdrž batérie a nižšiu odolnosť, no funkčne sú na tom veľmi podobne. Skvelou alternatívou sú aj Huawei Watch GT 3 Pro, ktoré majú podstatne dlhšiu výdrž batérie na jedno nabitie, no zato prichádzajú s uzavretejším operačným systémom. Vhodné by mohli byť aj Garmin Forerunner 955.

Huawei Watch GT 3 Pro
Huawei Watch GT 3 Pro | Zdroj: Tomáš Kanálik

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *