Test Huawei Watch GT 3 SE: Keď je výdrž batérie a odolnosť prioritou
Séria inteligentných hodiniek Huawei Watch GT 3 sa rozrástla o ďalší model. Reč je o nových Huawei Watch GT 3 SE, ktoré predstavujú prakticky plnohodnotne vybavené smart hodinky za celkom prívetivú čiastku. Kde sa robili kompromisy a stojí ich kúpa za to?
Contents
- 1 Test Huawei Watch GT 3 SE: Balenie
- 2 Test Huawei Watch GT 3 SE: Konštrukcia
- 3 Test Huawei Watch GT 3 SE: Ovládanie a displej
- 4 Test Huawei Watch GT 3 SE: Hardvér a senzory
- 5 Test Huawei Watch GT 3 SE: Batéria a nabíjanie
- 6 Test Huawei Watch GT 3 SE: Softvér, telefonovanie, notifikácie
- 7 Test Huawei Watch GT 3 SE: Športové aktivity a spánok
- 8 Test Huawei Watch GT 3 SE: Záverečné zhodnotenie
- 9 Test Huawei Watch GT 3 SE: Tabuľka parametrov
- 10 Test Huawei Watch GT 3 SE: Konkurencia
Test Huawei Watch GT 3 SE: Balenie
Hodinky prišli zabalené v pomerne malej bielej krabičke. Tá okrem samotného zariadenia s predom nasadeným remienkom obsahuje aj bezdrôtovú nabíjačku s USB-A koncovkou na druhej strane. Samozrejmosťou sú aj používateľské návody a nevyhnutná technická dokumentácia. No a to by bolo z obsahu balenia všetko.
Test Huawei Watch GT 3 SE: Konštrukcia
Už na prvý pohľad je známe, že tieto hodinky pravdepodobne poputujú na mužské zápästie. Svedčí o tom robustný dizajn, ktorý sa však môže páčiť aj nežnejšiemu pohlaviu. Konštrukcia ich predurčuje predovšetkým na používanie v exteriéri. Celé sú vyhotovené z tvrdého plastu, ktorý pôsobí veľmi odolne.
Zároveň sa vďaka použitiu umelého materiálu podarilo udržať hmotnosť zariadenia na pomerne nízkej úrovni. Na ruke mi vôbec neprekážajú ako hmotnosťou, tak ani veľkosťou. Sú možno trošku hrubšie ako iné smart hodinky, no určite nejde o nič extrémne. Huawei Watch GT 3 SE sú odolné voči vode až do 5 ATM. Bez strachu si ich tak môžete nechať počas plávania v bazéne či v sladkej vode na zápästí.
- Rozmery: 46,4 x 46,4 x 11 milimetrov
- Hmotnosť: 35,6 gramu (bez remienka)
Prichádzajú s pohodlným silikónovým remienkom, ktorý má klasické upínanie. Veľkosť je možné bezproblémovo prispôsobiť, pretože otvorov na upnutie je viacero. Vymeniť ho môžete za iný 22 mm remienok. V okolí displeja sa nachádza ciferník s vrúbkovaným bokom. Možno by sa mohlo zdať, že ide o otočnú lunetu, no nie je tomu tak. Na ľavom boku hodiniek sa v spodnej časti nachádza mikrofón pre telefonovanie.
Pravý bok je vyhradený pre okrúhle tlačidlo, reproduktor a druhé podlhovasté tlačidlo. Tým okrúhlym je mimochodom možné otáčať, no v systéme sa nič neudeje. Ide teda iba o obyčajné tlačidlo, čo je celkom škoda. V systéme je totiž hneď viacero možností, kde by sa naozaj hodilo využívať otočný ovládací prvok. Mnou testované farebné prevedenie je zelené. Huawei Watch GT 3 SE sú k dispozícii aj v čiernej farbe, ktorá mi príde elegantnejšia. Tieto zelené sú viac športovo ladené.
Test Huawei Watch GT 3 SE: Ovládanie a displej
Huawei Watch GT 3 SE disponujú 1,43-palcovým AMOLED displejom. Ten má rozlíšenie 466 x 466 pixelov. Jednotlivé zobrazovacie body si pri voľnom pohľade nevšimnete – výsledná jemnosť je viac než dostatočná. Pozorovacie uhly obrazovky sú na excelentnej úrovni. Poteší aj svojim pekným farebným podaním. Ovládanie v systéme je veľmi jednoduché. Horné okrúhle tlačidlo slúži na prechod na domovskú obrazovku.
Jeho kliknutím na domovskej obrazovke sa dostanete do menu s aplikáciami. To je v predvolenom nastavení zvislé a je potrebné sa v ňom prstom posúvať. Uvidíte aj názvy jednotlivých aplikácií, respektíve súčastí systému. Osobne som si však zvykol na kruhovité zoskupenie všetkých aplikácií. Podobne je to z výroby riešené napríklad v prípade Apple Watch. Uvidíte teda iba nahusto poukladané ikony jednotlivých aplikácií bez ich názvov.
V predvolených nastaveniach sa stlačením spodného tlačidla dostanete do menu s výberom monitorovania športových aktivít. Prenastaviť si ho môžete aj na zapínanie inej aplikácie alebo zahájenie nejakej činnosti, ako napríklad zapnutie baterky. Tá vlastne rozsvieti displej nabielo s plným jasom. Ak sa chcete v systéme dostať o krok naspäť, je potrebné potiahnuť prstom z ľavej časti obrazovky na pravú.
Test Huawei Watch GT 3 SE: Hardvér a senzory
Huawei Watch GT 3 SE nesklamú ani svojou senzorovou výbavou. Nemáme tu snímače, ktorými disponujú prémiovejšie modely, ako napríklad senzor merania teploty pokožky, EKG či krvného tlaku, ale myslím si, že takáto výbava postačí väčšine záujemcov. Základom je v tomto prípade senzor TruSeen 5.0+, ktorý sa mimochodom nachádza aj v ostatných zariadeniach zo série Huawei Watch GT 3. Slúži na meranie srdcového tepu. Jeho presnosť počas pokoja nie je najlepšia, ale monitoring tepu počas vykonávania aktivity je už presnejší. Presvedčil som sa o tom aj počas testovania drahších hodiniek Huawei Watch GT 3 Pro.
Analýza spánku je možná vďaka technológii TruSleep 3.0 a veľmi sa mi pozdáva. Meranie okysličenia krvi poteší najmä nadšencov horskej turistiky. Sledovanie úrovne stresu mi potom neprišlo presné. Počas víkendu, kedy sa takmer nič nedialo, mi hodinky zaznamenali najvyššiu úrovne stresu a počas týždňa, kedy som chodil do školy, viditeľne nižšie.
Do výbavy sa ďalej zahŕňa GPS, takže počas cvičenia v exteriéri môžete svoj telefón pokojne nechať doma. Presnejších dát sa dočkáte vtedy, keď si ho vezmete so sebou. Hodinky s ním spolupracujú pre zlepšenie presnosti lokalizácie.
Rád by som ešte spomenul, že Huawei Watch GT 3 SE majú 4 GB interného ukladacieho priestoru. Viete ho využiť na inštaláciu rozličných ciferníkov, aplikácií alebo na nahranie piesní do hodiniek. Z nich si následne viete jednotlivé skladby vysielať do bezdrôtových slúchadiel. Užitočné to príde tým, ktorí si so sebou napríklad k behu alebo na cyklistiku neberú mobilný telefón. Mnohí však už dnes využívajú streamovacie platformy a pesničky si nesťahujú.
Test Huawei Watch GT 3 SE: Batéria a nabíjanie
Výrobca avizuje 14-dňovú výdrž batérie na jedno nabitie. Podľa mojich zistení je tento údaj korektný. Záleží, ako často ich budete využívať na záznam športovej aktivity. Ak budete sledovať fyzickú aktivitu na dennej báze, očakávajte približne týždňovú výdrž. Inak sa s nimi pohodlne dostanete na 12 – 15 dní v závislosti od náročnosti vášho používania.
Ide o inteligentné hodinky s jednou z najlepších výdrží, aké sa dajú na aktuálnom trhu v tejto cenovej kategórii nájsť. Spomeniem, že po hodine monitorovania chôdze batéria klesla o 4 %, čo vôbec nie je zlé. Nabitie na plnú kapacitu prebehne už do hodiny a pol. Zariadenie sa nabíja pribalenou bezdrôtovou nabíjačkou s USB-A koncovkou na druhej strane.
Test Huawei Watch GT 3 SE: Softvér, telefonovanie, notifikácie
Na to, aby ste Huawei Watch GT 3 SE pripojili k telefónu, potrebujete aplikáciu Huawei Health. Nie však tú z Obchodu Play, ale tú z Huawei AppGallery. Stiahnuť si ju však viete aj z webovej stránky Huawei. Aplikácia Huawei Health ponúka obrovské množstvo ciferníkov – platených aj neplatených. Určite si nájdete svoj obľúbený. Niektoré z nich si môžete aj sami upraviť. Stačí na hodinkách na domovskej obrazovky podržať na ciferníku a zobrazí sa vám menu s ďalšími nainštalovanými ciferníkmi.
Ak sa pod nejakým z nich nachádza ikona ozubeného kolieska, znamená to, že si ho viete prispôsobiť. Upraviť sa dajú zobrazované prvky či miniaplikácie. Možnosti personalizácie sú na solídnej úrovni. Potiahnutím zdola nahor na domovskej obrazovke sa zjaví centrum s prichádzajúcimi notifikáciami. Potiahnutím zhora nadol sa dostanete do ovládacieho centra. Odtiaľ sa viete dostať do nastavení. Tlačidlo “Vysušiť” prehrá z reproduktoru zvuky, ktoré pomôžu vode vyjsť von z mriežky.
Potom tu máme možnosť “Nájsť môj telefón”. Po stlačení tohto tlačidla sa na spárovaný a práve pripojený telefón odošle signál a zariadenie začne vyzváňať. Vy ho tak budete môcť podstatne jednoduchšie nájsť. Nechýba ani možnosť zamknutia obrazovky, zapnutie baterky, aktivácia režimu nerušiť (ktorá sa zapne iba na hodinkách, nie na telefóne) či voľba pre nastavenie budíkov, ktoré som s radosťou využíval, keďže som zvyknutý sa budiť na vibrácie hodiniek.
Nachádza sa tu i možnosť pre ponechanie zapnutej obrazovky. Tú som využil napríklad počas vyhotovovania fotografií hodiniek. Nejde o funkciu Always On displeja – tá sa nachádza v nastaveniach v časti “Ciferník a domov”. Pri jej aktivácii vás systém upozorní, že táto funkcia vedie k zvýšenej spotrebe energie, čo je samozrejme pochopiteľné. V prípade prichádzajúceho hovoru viete naň odpovedať priamo z hodiniek. Tie vás naň upozornia vibráciami, ktoré sú dostatočne silné a ucítite ich vždy. Po zodvihnutí budete druhú stranu počuť jasne a zreteľne. Tá si na kvalitu môjho hlasu taktiež nikdy nesťažovala.
Huawei Watch GT 3 SE sú tak určite aj spoľahlivým spoločníkom aj na vykonávanie hovorov. Ak by ste chceli niekomu zavolať z hodiniek vy, budete si musieť pridať požadované kontakty do aplikácie Huawei Health. Spravíte tak prejdením na kartu “Zariadenia”. Scrollnite nižšie a kliknite na “Obľúbené kontakty”. Následne si budete môcť vybrať konkrétne telefónne čísla, na ktoré by ste chceli mať možnosť volať priamo zo smart hodiniek. Maximálne je však možné vybrať si 10 obľúbených kontaktov.
Pokiaľ nastane situácia, že nebudete môcť na hovor reagovať, budete môcť odoslať predpísanú informačnú SMS správu. Zopár rýchlych odpovedí je k dispozícii hneď od začiatku, no spraviť si môžete aj svoje vlastné rýchle reakcie. Pomocou nich sa dá odpovedať aj na SMS správy. Na notifikácie z aplikácií tretích strán žiaľ reagovať možné nie je. Viete si ich len prečítať. Poteší plná podpora slovenských znakov a taktiež aj zobrazovanie emojis.
Samotný systém HarmonyOS 2.0 je skvelo optimalizovaný, prehľadný a plynulý. V základe ponúka aj aplikáciu Mapy Petal, ktorú musíte pre možnosť používania nainštalovať aj do mobilu. Ďalšie aplikácie je možné nainštalovať cez aplikáciu. Výber je však trochu obmedzenejší.
Test Huawei Watch GT 3 SE: Športové aktivity a spánok
Huawei Watch GT 3 SE sú bez pochýb skvelým spoločníkom na indoorové aj outdoorové cvičenie. Hodinky sú schopné sledovať cez 100 druhov športov. Ak chcete zapnúť sledovanie aktivity, v predvolenom nastavení stačí kliknúť spodné hardvérové tlačidlo a vybrať si požadovaný šport. Spraviť tak môžete aj prejdením do menu s aplikáciami a zvolením aplikácie “Cvičenie”. V časti s označením “Vlastné” si môžete v prípade potreby pridať, odobrať alebo inak usporiadať jednotlivé typy fyzických aktivít pre prístup k nim. Potom stačí len ťuknúť na nejaký šport a zariadenie začne sledovať a zaznamenávať váš výkon.
Automatickú detekciu športovej aktivity je nutné zapnúť v nastaveniach hodiniek v časti “Nastavenia cvičenia.” Tá dokáže rozpoznať zopár aktivít, predovšetkým chôdzu a beh. V nastaveniach cvičenia si viete nastaviť aj hlasitosť hlasového asistenta, ktorý vás cez reproduktor alebo do slúchadiel informovať o vašich aktuálnych štatistikách z monitorovanej športovej aktivity. Taktiež tu existuje aj možnosť ponechať displej hodiniek stále aktívny po celú dobu sledovania vašej aktivity.
Po skončení aktivity vám hodinky dajú stručný prehľad o tých najpodstatnejších štatistikách. Pre lepší prehľad je potrebné prejsť do aplikácie Huawei Health. Tá vám veľmi pekne ukáže na Google mapách trasu s označkovanými kilometrami, bodom začiatku a bodom konca. Na Huawei hodinkách obľubujem aj takzvané “Dynamické sledovanie.” Ide o video, ktoré dynamicky ukazuje vami prejdenú trasu a vyznačí významné body, ako moment, kedy ste mali najvyšší tep, najvyššiu nadmorskú výšku či najvyššiu rýchlosť. Uvidíte informácie o trvaní aktivity, o svojom priemernom tempe či spálených kalóriách. Skvelý obsah vhodný aj na sociálne siete.
Ak využívate inú službu na sledovanie športových aktivít, vďaka Huawei Sync si viete údaje preniesť napríklad aj do aplikácie Strava. Stravu si však na hodinky natívne nenainštalujete. Časť “Grafy” vám ukáže vývoj srdcového tepu v celom čase, jednotlivé zóny tepu, srdcové zotavenie po ukončení športu, vývoj tempa, prípadne rytmus krokov a vystúpanú nadmorskú výšku.
Sekcia s označením “Podrob.” vám potom dá všetky dôležité informácie podobne, ako samotný displej hodiniek. Huawei Watch GT 3 SE majú presné určovanie polohy a výsledné informácie z aktivity považujem za veľmi dôveryhodné. Určite tam bude nejaká odchýlka, no nie veľká a verím, že bežnému používateľovi tieto dáta plne postačia. Aplikácia ponúka aj pekný prehľad celkových štatistík.
Meranie spánku je podľa môjho názoru veľmi presné a ponúka prehľad o jednotlivých spánkových fázach. Po zobudení dostanete informácie o tom, ako sa dá vaša kvalita spánku porovnať s ostatnými používateľmi. Taktiež vám aplikácia po zobudení dá tipy, ako dosiahnuť kvalitnejší spánok. Hodinky vám budú v noci nepretržite merať tep. Cez deň platí to isté.
Aplikácia ponúka možnosť prispôsobiť si meranie tepu, ako môžete vidieť na snímkach obrazoviek nižšie. Zapnuté som si nechal automatické meranie okysličenia krvi a taktiež aj snímanie stresu. Hodinky vás dokážu upozorniť na nízky tep, respektíve na vysokú srdcovú frekvenciu. Po dlhšej dobe neaktivity vám pripomenú, aby ste sa prešli. To som si samozrejme hneď vypol, pretože nie vždy dokážem takúto požiadavku od hodiniek splniť.
Test Huawei Watch GT 3 SE: Záverečné zhodnotenie
Huawei Watch GT 3 SE sú veľmi podarené inteligentné hodinky, ktoré sa zapáčia najmä športovcom a tým, ktorí neradi nabíjajú. Majú dizajn určený najmä pre dobrodruhov a športových nadšencov, ktorý je však vhodný aj na bežné príležitosti. Zaujmú hlavne extrémne dobrou výdržou a podareným operačným systémom podporujúcim inštaláciu niekoľkých aplikácií tretích strán. Novinka má taktiež pre viacerých postačujúcu senzorovú výbavu.
Niekoho možno sklame absencia merania EKG, no to patrí väčšinou do prémiovejšej triedy. Pokiaľ hľadáte inteligentné hodinky v cenovej hranici do 200 eur, do svojho užšieho výberu nové Huawei Watch GT 3 SE rozhodne zaraďte. Skvelá je aj aplikácia, v ktorej sa pekne zobrazujú zaznamenávané športové aktivity. Spokojní budete aj s čítaním notifikácií, možnosťami rýchlych odpovedí či funkciou vykonávania honorov z pripojeného telefónu priamo cez hodinky. Navyše, hodinky sú na ruke veľmi pohodlné.
Plusy:
- Prehľadná aplikácia
- Vysoká odolnosť konštrukcie
- Extrémne dobrá výdrž batérie
- Podpora pre bezdrôtové nabíjanie
- Plynulý a prepracovaný systém
- Cena na úrovni
Mínusy:
- Menej elegantný vzhľad
- Plastové vyhotovenie (je však odolné)
- Nie je možné odpisovať na správy (len rýchle reakcie)
- Možnosť pridania len 10 obľúbených kontaktov
- Absencia EKG
Test Huawei Watch GT 3 SE: Tabuľka parametrov
Rozmery |
|
Hmotnosť |
|
Displej |
|
Senzory |
|
Konektivita | |
Operačný systém | |
Vodeodolnosť | |
Materiál | |
Farebné prevedenia |
|
Cena |
Test Huawei Watch GT 3 SE: Konkurencia
Za podobnú, respektíve ešte nižšiu cenu viete dnes dostať Huawei Watch GT 3. Pokiaľ vás zaujíma nová “SE” verzia, rozhodne by ste mali pouvažovať aj nad spomínaným starším modelom. Huawei Watch GT 3 sú z prémiovejších materiálov, ktoré však budú v teréne menej odolné. Do úvahy by ste mali zobrať aj Samsung Galaxy Watch4, avšak tie majú neporovnateľne horšiu výdrž batérie.
Ak máte záujem o Huawei Watch GT 3 SE, tak je pravdepodobne jednou z vašich priorít práve batéria. Schopnou konkurenciou sú aj inteligentné hodinky Xiaomi Watch S1 Active. Z tých robustnejších by som vybral Amazfit T-Rex 2 či Amazfit T-Rex Pro. Skvelou možnosťou sú aj smart hodinky Garmin Forerunner 55.