Games

Test Amazfit GTR 3 Pro: Kompletná výbava za dostupnú cenu

Kým značka Amazfit v minulosti používateľov lákala na cenovo dostupné zariadenia, teraz sa zdá, že sa pomaly snaží preraziť aj do prémiového sektoru. Cena modelu Amazfit GTR 3 Pro sa približuje k tým drahším hodinkám na trhu, no obhájiť ju má naozaj slušná výbava. Nízka hmotnosť, sofistikovaný dizajn, 12-dňová výdrž, GPS či sledovanie asi všetkých dostupných metrík. Na papieri znejú tieto hodinky ako super kúpa, ale sú také úžasné aj v skutočnosti?

Test Amazfit GTR 3 Pro je rozdelený na niekoľko častí:

Amazfit GTR 3 Pro: Cena a dostupnosť na Slovensku

Amazfit GTR 3 Pro sú na Slovensku dostupné v čiernej aj hnedej farbe. Ich cena sa v slovenských e-shopoch v súčasnosti pohybuje okolo hranice 175 eur.

Amazfit GTR 3 Pro
Amazfit GTR 3 Pro | Zdroj: Zdenka Smalecová

Špecifikácie

Ciferník 46 mm
Hmotnosť 32 gramov (bez remienka)
Displej 1,45″ AMOLED, 480 x 480 pixelov, 331 ppi, 1,000 nitov
Telo Farba – čierna, hnedá
Materiál – hliníková zliatina
Remienok Čierny fluoroelastomérový remienok
Hnedý kožený remienok
Senzory Akcelerometer, gyroskop, geomagnetický senzor, barometrický výškomer, BioTracker PPG 3.0, senzor okolitého svetla, teplotný senzor
Operačný systém Zepp OS, kompatibilita s Android 7.0 a novší alebo iOS 12.0 a novší
Vodoodolnosť 5 ATM
Konektivita GPS, GLONASS, Galileo, BDS, QZSS, Bluetooth 5.0, 2,4 GHz Wi-Fi
Ostatné Reproduktor, mikrofón
Batéria a výdrž 450 mAH, 12 dní (udávaná výrobcom)
Cena cca 175 eur

Balenie

V krabici už štandardne nájdete zariadenie a spolu s ním magnetický nabíjací kábel s USB-A koncovkou a povinnú dokumentáciu. Ide o pomerne skromné balenie, no od hodiniek sa toho veľa očakávať nedá. Jeho súčasťou je samozrejme aj remienok, ktorý je už pripevnený k zariadeniu.

Dizajn a konštrukcia

Vzhľad tohto modelu vás nevšednosťou veľmi neprekvapí, ide o staré dobré hodinky, ktoré kombinujú praktickosť športového zariadenia s eleganciou prémiových analógových hodiniek. To však nie je myslené ako výčitka, práve naopak. Svojim dizajnom zaujmú široké spektrum používateľov a využiť ich bez problémov bude možné na bežeckej trati aj na biznis konferencii.

Amazfit GTR 3 Pro
Amazfit GTR 3 Pro | Zdroj: Zdenka Smalecová

Keď zariadenie chytíte do ruky, môžete zostať prekvapení. Prémiový vzhľad si zvykneme spájať s vyššou hmotnosťou, no tento model bez remienka váži iba 32 gramov. To je extrémne málo aj na menšie hodinky, a nie to ešte na zariadenie so 46 mm ciferníkom. Telo vyrobené z hliníkovej zliatiny dopĺňa hnedý kožený alebo čierny fluoroelastomérový remienok a na jeho boku sa nachádzajú dve tlačidlá.

Práve vďaka svojej ultra nízkej hmotnosti sú Amazfit GTR 3 Pro super aj na dlhé, nepretržité nosenie. Dokonca aj počas spánku. Jediné, čo v tejto oblasti musím vytknúť, je, že hodinky síce nevyzerajú lacno, ale pocitovo tak pôsobia. Kombinácia nízkej hmotnosti a použitých materiálov (hlavne čo sa koženého náramku týka) vo mne vyvoláva domnienku, že ide o nejaké lacné a nekvalitné zariadenie z Číny.

Tým však nemyslím, že hodinky sa vám po mesiaci poškriabu alebo rozpadnú. Spracovanie aj samotná kvalita materiálov vyzerá byť na úrovni hodiniek s cenovkou takmer 200 eur. Model GTR 3 Pro navyše disponuje certifikáciou 5ATM, ktorá zaručuje vodoodolnosť zariadenia.

Ovládanie a displej

Pri navigácií systémom môžete využiť klasicky dotyk a jednoduché gestá alebo v niektorých prípadoch dve bočné tlačidlá. Otočná luneta hodinkám síce chýba, no čiastočne ju nahrádza jedno z tlačidiel s otočným mechanizmom. To druhé, umiestnené nižšie, slúžil len ako tlačidlo a nedá sa otáčať. Pri oboch je však možné zmeniť, čo sa stane po ich stlačení. Dolné je predvolene nastavené na otvorenie nastavení a horné po stlačení zobrazí menu s aplikáciami.

Vo vybraných regiónoch hodinky môžete ovládať aj s pomocou hlasového asistenta Amazon Alexa, no Slovevnsko na zozname podporovaných krajín bohužiaľ chýba.

Amazfit GTR 3 Pro aktivita
AKtivita | Zdroj: Zdenka Smalecová

Čo sa týka displeja, tento 1,45″ AMOLED panel s rozlíšením 480 x 480 pixelov vôbec nesklamal. Farby ikoniek, vyváženie bielej a hlavne sýtosť čiernej sú za mňa úplne super a nemám sa na čo sťažovať. Problém som nemala ani so zaznamenávaním dotykov. Displeje hodiniek to v tomto smere samozrejme majú jednoduchšie v porovnaní napríklad s obrazovkami smartfónov, keďže nemajú na starosti presné zobrazovanie farieb a kontrastu.

V prípade smart hodiniek je však veľmi dôležitý maximálny jas. Tento model dosahuje maximum na hranici 1 000 nitov, čo vôbec nie je zlé. Čitateľnosť na slnku je postačujúca, hlavne vtedy, ak len potrebujete skontrolovať čas.

Displej podľa informácií na oficiálnej stránke výrobcu chráni tvrdené sklo a špeciálny povrch, ktorý má zabrániť zachytávaniu odtlačkov. Pokiaľ nemáte príliš mastné alebo špinavé ruky, tak áno, na obrazovke hodiniek uvidíte minimum odtlačkov. Našťastie sa mi nepodarilo nazbierať ani žiadne škrabance, takže so zariadením nemusíte zaobchádzať ako v rukavičkách, keď nechcete, aby sa poškodilo.

V nastaveniach priamo na hodinkách nájdete aj možnosť zapnúť Always on displej, vrátane možností jeho prispôsobenia. Môžete si zvoliť, kedy má byť aktívny – či počas celého dňa alebo len počas vybraných hodín. Taktiež je možné pre Always on displej zvoliť iný ciferník, ako máte aktuálne nastavený na domovskej obrazovke. Pri povolení tejto funkcie je samozrejme nutné myslieť na to, že negatívne ovplyvní výdrž batérie.

Hardvér a senzory

Typ procesora, kapacita operačnej pamäte a vnútorného úložiska ostávajú záhadou, no nech už je hardvér akýkoľvek, na požiadavky systému zatiaľ stačí. Pol roka po predstavení bol systém plynulý a vcelku rýchly, čiže v tomto smere nemám žiadne výhrady.

Amazfit GTR 3 Pro senzory
Senzory | Zdroj: Zdenka Smalecová

O správne fungovanie zariadenia sa stará zostava senzorov. Pod kapotou nájdeme akcelerometer, gyroskop, geomagnetický senzor, barometrický výškomer, senzor okolitého svetla, teplotný senzor a na sledovanie zdravia BioTracker PPG 3.0. Tento snímač sa konkrétne stará o meranie tepu, hladiny kyslíka v krvi, stresu a pomáha aj pri monitorovaní spánku.

Do hardvérovej výbavy modelu Amazfit GTR 3 Pro sa dostalo aj GPS a systémy GLONASS, Galileo, BDS, QZSS, Bluetooth vo verzii 5.0 a podpora 2,4 GHz Wi-Fi, avšak tú je možné použiť len pri prenose hudby zo smartfónu do hodiniek.

Batéria a nabíjanie

Batéria s kapacitou 450 mAh, ktorá sa skrýva vnútri hodiniek, podľa výrobcu zvládne 12 dní bežného používania. Pri šetrnom používaní sú údajne schopné dať až 30 dní bez nabíjania, to mi však príde nerealistické.

Po vybalení hodinky ukazovali stav batérie 65 % a počas testovania, ktoré trvalo dva týždne, som ich musela nabiť len raz. Písanie recenzie som končila sob 62 %, pričom od nabitia som ich kvôli otestovaniu všetkých možností používala intenzívnejšie. Ak by som hodinky neustále používala tak, ako pred nabitím, tých propagovaných 12 dní by vydržali bez problémov.

Pre referenciu, nosila som ich takmer každý deň a mala som povolené automatické sledovanie tepu a kyslíka, no spánok som s nimi nesledovala a okrem občasného skontrolovania času som ich nepožívala takmer vôbec.

Amazfit GTR 3 Pro
Amazfit GTR 3 Pro | Zdroj: Zdenka Smalecová

Intenzívne používanie u mňa vyzeralo nasledovne. S hodinkami som spala skoro každý deň, niekoľkokrát som otestovala meranie športových aktivít s použitím GPS, automatické sledovanie tepu, kyslíka krvi a stresu bolo zapnuté a na ruke som ich mala takmer bez prestávky.

Rýchlosť nabíjania neohúrila, no bola prijateľná. 100 % hodinky dosiahli za hodinu a 22 minút, pričom pri nabíjaní bol použitý 67 W adaptér určený pre Xiaomi 12. Takýto výkon samozrejme nie je nevyhnutný. Presný minimálny výkon na dosiahnutie takejto rýchlosti vám nevieme povedať, ale akákoľvek rýchla nabíjačka bude stačiť.

Test rýchlosti nabíjania

  • 15 minút – 24 %
  • 30 minút – 52 %
  • 45 minút – 75 %
  • 60 minút – 93 %
  • Plné nabitie – 1 hodina a 22 minút

Softvér, telefonovanie, športové aktivity

O plynulý chod hodiniek sa stará Zepp OS, v prípade testovaného modelu verzia 8.34.3.1. Čo sa týka dizajnu používateľského prostredia, optimalizácie výkonu a výdrže batérie, systému sa darí dobre. Avšak podobne, ako aj v prípade iných operačných systémov pre hodinky, aj tu je problém s nedostatkom aplikácií, o ktorom si viac povieme v ďalšej časti recenzie.

Teraz poďme späť k používaniu Zepp OS. Po rozsvietení displeja vás zariadenia privíta vami zvoleným ciferníkom. Po potiahnutí doľava sa zobrazia takzvané skratky – widgety, ktoré v malom formáte zobrazia najdôležitejšie informácie z vybraných aplikácií hodiniek. Rolovaním doprava získate prístup k plnohodnotnej verzii nainštalovaných aplikácií. Potiahnutím zhora nadol sa otvorí ovládacie centrum, podobné tomu zo smartfónov a opačným gestom sa dostanete k notifikáciám. V systéme samozrejme nájdete aj nastavenia zariadenia a zoznam všetkých nainštalovaných aplikácií.

Amazfit GTR 3 Pro
Amazfit GTR 3 Pro | Zdroj: Zdenka Smalecová

Keď už sme pri tých upozorneniach, možnosť vidieť notifikácie zo smartfónu aj na hodinkách je fajn, no viac s nimi nedokážete robiť. Odpovedať na správy teda možné nie, dokonca ani hlasom. Pri chýbajúcich funkciách hodiniek nesmieme zabudnúť ani na bezkontaktné platby. Týmto modelom v obchode bohužiaľ nezaplatíte.

Na druhú stranu však Amazfit GTR 3 Pro zvládnu telefonovať. Ak sú pripojené k telefónu cez Bluetooth, upozornenie na prichádzajúci hovor sa zobrazí aj hodinkách. Následne je možné hovor klasicky zdvihnúť aj bez pomoci smartfónu. Nie ste však limitovaný len na prichádzajúce hovory, cez zariadenie môžete priamo vytočiť ľubovoľné číslo alebo si cez aplikáciu Zepp do hodiniek nahrať zoznam kontaktov. O kvalitu hovor sa báť nemusíte, zvuk na druhej strane je čistý a to isté platí aj pre výstup reproduktoru hodiniek.

Športové aktivity

Smart hodinky všeobecne sú v prvom rade určené na sledovanie zdravia a meranie fyzickej aktivity, čo samozrejme platí aj o tomto modeli. Preto je nabitý množstvom funkcií určených práve na tento účel.

Z fitness výbavy tu nájdete všetko, čo potrebujete. Sledovanie spánku, meranie tepu, hladiny kyslíka v krvi, stresu či dokonca dýchania a teploty, o ktoré sa stará špeciálny senzor BioTracker PPG 3.0 . Všetky tieto metriky môžu hodinky sledovať automaticky každých pár minút, ale v prípade potreby ich môžete odmerať aj manuálne.

Amazfit GTR 3 Pro aktivita
AKtivita | Zdroj: Zdenka Smalecová

Z fitness aktivít máte výber desiatky režimov z každej kategórie športov. Ich sledovanie dokáže zariadenie spustiť automaticky, no nerobí to veľmi dobre. Ak teda po skončení tréningu chcete vidieť spoľahlivé informácie o vašom tepe, vzdialenosti či celkovom čase, na automatické meranie sa určite nespoliehajte.

Sledované údaje sa v závislosti od športového režimu menia. Napríklad pri behu alebo bicyklovaní využijete zabudovaný GPS modul, ktorý minimálne v meste funguje spoľahlivo. Celkový čas, kalórie či srdcový tep však patria k tým základným, ktoré sa merajú počas každého cvičenia.

Aplikácia Zepp

Hodinky po spárovaní môžete pripojiť k aplikácii Zepp, čím získate prístup k množstvu ďalších možností. Jednak v smartfóne pekne a prehľadne uvidíte namerané údaje o tepe, športových aktivitách alebo spánku a zároveň prostredníctvom nej budete môcť prispôsobiť aplikácie a nastavenia hodiniek.

Prehľad sledovaných hodnôt uvidíte hneď na domovskej obrazovke aplikácie, pričom po klepnutí získate bližšie informácie k jednotlivým metrikám. Ďalej nás bude zaujímať karta profil, kde uvidíte spárované hodinky. Po rozkliknutí možnosti získate prístup k nespočetnému množstvu rôznych nastavení. Prispôsobiť si môžete naozaj všetky funkcie, od spánku, stresu a meranie kyslíku v krvi až po notifikácie, čo veľmi chválim.

Vlastné nastavenia majú aj vybrané systémové aplikácie spolu s hodinkami samotnými. Samozrejmosťou je aj sekcia s aktualizáciou softvéru, kde systém zariadenie môžete aktualizovať na najnovšiu verziu.

Jednou z najdôležitejších možností bude pre mnoho používateľov výmena ciferníka a stiahnutie nových aplikácií. V tomto smere hodinky vynikajú len v jednej z týchto oblastí. Katalóg ciferníkov je skutočne bohatý a každý si tam nájde to svoje. O obchode s aplikáciami sa to však povedať nedá. Doinštalovať je možné presne 12 aplikácií, pričom viaceré z nich si využitie nájdu len u špecifických skupín používateľov. Aplikácie tretích strán, ako populárne športové tituly či napríklad Spotify, do týchto hodiniek nedostanete.

Okrem zmeny ciferníka je vzhľad používateľského prostredia systému upraviť aj zmenou aplikácií, ktoré sa zobrazia po potiahnutí do strany. Rovnako je možné prispôsobiť aj zoznam všetkých aplikácií, ktorý nájdete po stlačení horného tlačidla na hodinkách.

Záverečné hodnotenie

Amazfit GTR 3 Pro sa bez obáv môžu zaradiť medzi najlepšie smart hodinky dostupné na trhu. Vďaka svojmu neutrálnemu, no elegantnému dizajnu a nízkej hmotnosti sú všestranné a obľúbia si ich aj náročnejší používatelia. Displej zariadenia plní svojmu účel na jednotku, problém so zaznamenávaním dotykov nemá a obsah zobrazí dobre aj na priamom slnku.

Jednou z najväčších predností hodiniek je určite aj výdrž batérie. Propagovaných 12 dní nie je zrovná ľahké dosiahnuť, hlavne ak zariadenie plánujete používať intenzívne, no aj napriek tomu je výdrž úplne super. Chválim aj dostupnosť funkcií na sledovanie zdravia a fyzickej aktivity. V tomto smere sa vo výbave modelu GTR 3 Pro nachádza všetko. Sledovanie spánku, meranie tepu, hladiny kyslíka v krvi, stresu či dokonca dýchania a teploty spolu s desiatkami športových režimov a GPS systémami.

Amazfit GTR 3 Pro | Zdroj: Zdenka Smalecová

Avšak bez nedostatkov to nepôjde, aj keď v prípade tohto modelu sú našťastie minimálne. Operačný systém hodiniek je síce super z hľadiska optimalizácie výkonu a výdrže, no chýbajúca možnosť doinštalovať aplikácie tretích strán je veľkou nevýhodou. Výrobca síce ponúka niekoľko aplikácií navyše, ktoré si môžete stiahnuť, no väčšinu z nich potrebovať nebudete. Zabudnúť môžete aj na bezkontaktné platby.

Mňa osobne odrádza aj to, že hodinky pocitovo pôsobia dosť lacno, čo pravdepodobne robí tá nízka hmotnosť. Totižto samotná konštrukcia vyzerá byť spracovaná dostatočne dobre na to, aby pri používaní hodiniek nedošlo ľahko k ich poškodeniu. Dodatočnú ochranu zabezpečuje aj certifikácia 5ATM, čo je tiež výhodou.

Plusy

  • Extrémne nízka hmotnosť
  • Pohodlné aj pri dlhšom nosení
  • Slušná výdrž
  • Dobrá plynulosť systému
  • Možnosť telefonovať
  • Kompletná výbava na sledovanie zdravia a fyzickej aktivity
  • Prepracovaná aplikácia
  • GPS

Mínusy

  • Chýbajúca podpora aplikácií tretích strán
  • Pocitovo pôsobia lacno
  • Automatické sledovanie aktivít nefunguje dobre
  • Nepodporujú bezkontaktné platby
  • Hlasový asistent v našom regióne nefunguje

Konkurencia

Hodinkám silno konkurujú Huawei Watch GT 3 s podobnou výbavou, avšak vyššou cenou. Oba modely ponúkajú elegantný dizajn, dlhú výdrž batérie, GPS, možnosť telefonovať prostredníctvom vstavaného mikrofónu a reproduktoru, no odlišujú sa z hľadiska systému a hmotnosti.

Huawei Watch GT 3
Huawei Watch GT 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keď vám nerobí problém doplatiť niekoľko desiatok eur, môžete siahnuť po modeli Fitbit Versa 3. V porovnaní s Amazfit GTR 3 Pro disponuje iným, skôr športovým dizajnom, ale má podobnú výdrž, vstavané GPS a možnosť telefonovať. Výhodou tohto zariadenia je podpora bezkontaktný platieb prostredníctvom služby Fitbit Pay.

fitbit versa 3 covid-19
Fitbit Versa 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *