Takhle by mohl vypadat ideální ovladač pro FPS ve VR » Vortex
Pokud má být smyslem hraní ve VR dostat hráče do hry a nabídnout mu pocit, že dění před očima skutečně prožívá, mnohdy nestačí jen kvalitní headset a zvuk. Pochopili to například provozovatelé „VR zážitků“, kteří se snaží mapovat herní prostor na skutečný, pochopili to samozřejmě i výrobci headsetů, kteří se snaží odstraňovat veškeré bariéry v podobě kabelů či kamer pro sledování, a uvědomují si to i výrobci periferií. Přesto je zarážející, že s takovým množstvím first person akcí není na trhu větší množství pistolí či pušek, které by bylo možné snadno spárovat s celou VR soustavou a použít i bez nutnosti připojovat k plastovému modelu zbraně samotný pohybový ovladač. Něco takového si zřejmě řekl i designér Tom Man, který se pustil do výroby konceptu pistole pro virtuální realitu, kterou nazval jednoduše ViR. Jeho práce si všiml magazín Yanko Design a ukázal světu, jak by mohla vypadat ideální pistole pro použití ve VR, ovšem s jedním podstatným háčkem. Nic nenasvědčuje tomu, že Tom Man počítal se skutečnou výrobou a navíc se z pozice designéra nezabývá důležitými otázkami, jak by se ovladač pároval s headsetem, případně co by přesně zajistilo jeho trackování v prostoru.
Pojďme si ale zahrát hru, že představujeme skutečný ovladač s nemalými ambicemi. Co se týče vzhledu, Tom Man i podle svých poznámek chtěl vytvořit ovladač, který by pistoli připomínal, ale zároveň by k ní neměl blízko natolik, abyste si jej mohli se skutečnou zbraní splést. Výsledkem je poměrně futuristicky vyhlížející pistole s robustním tělem a poměrně standardně provedenou rukojetí a spouští na místě, kde byste ji očekávali. Také černo-černý design napomáhá tomu, aby zařízení působilo dostatečně nebezpečně a na první pohled naznačovalo, k jakému slouží účelu. Co se týče hardwarové výbavy, smyslem celého zážitku s takto specifickým ovladačem by mělo být správné zapojení haptické odezvy na příslušných místech. Tedy ne univerzální využití již stávající haptiky ovladače, který se ve vašich rukou nemá stát pistolí, ale technologie přesně zaměřená tak, aby například lépe imitovala zpětný ráz pistole. A i když si asi nikdo automaticky nemůže představovat reálné kopání, alespoň náznak a odezva na stisk spouště, by byla určitě skvělým bonusem. Také samotná spoušť by měla mít po vzoru ovladače DualSense adaptivní odezvu, což by rovněž pomohl celkovému ponoření do hry a povýšení zážitku, který hráči obvykle ve VR hledají.
Fakt, že jde jen o dílo člověka, který si v hlavě vymyslel podobu a základní funkce, přičemž neuvažoval v kontextu videoher a možností současného VR, pak podtrhuje i fakt, že se ViR na obrázcích nachází ve společnosti původního Xboxu One.
Jak už jsme ale naznačili výše, jde pouze o koncept, který sice vznikal podle portfolia Toma Mana tři měsíce, ale stále se bavíme jen o renderech. Ačkoliv například magazín PC Gamer naznačuje, že by se mohlo jednat o plánovaný ovladač, nic tomu prozatím nenasvědčuje. Ostatně, například na designérově Instagramu to pod fotkami ViR nikdo nezmiňuje a dílo je chápáno jen jako studie a návrh, což je každopádně škoda. Fakt, že jde jen o dílo člověka, který si v hlavě vymyslel podobu a základní funkce, přičemž neuvažoval v kontextu videoher a možností současného VR, pak podtrhuje i fakt, že se ViR na obrázcích nachází ve společnosti původního Xboxu One, který je jednak zařízením předchozí generace a jednak nikdy žádné VR hráčům neposkytoval. Pokud by však ViR posloužil výrobcům periferií k přípravě certifikovaného ovladače podobného vzezření a funkcí, rozhodně bychom se nezlobili, do té doby nicméně musíme vzít zavděk sofistikovaně vypadajícím držákům na pohybové ovladače, které mají podobu zbraní. Někdy to jde lépe, jako například u BeswinVR a jejich Scaru, někdy trochu hůře, což dokazují třeba držáky na pistole pro Quest z AliExpressu…
Zdaleka nejblíže tak má ViR k funkčnímu prototypu pušky Arena od společnosti StrikerVR, která však nikdy nedošla do výrobní fáze. Přesto koncept fungoval velmi dobře a návštěvníci několika ročníků GDC se s ním mohli seznámit. Nic ale není pro StrikerVR ztraceno, když se na pozadí v uplynulých letech pracovalo na dalších prototypech, které by navíc měly konečně dorazit k prvním hráčům. Puška Mavrik má být k dispozici již v červenci, je ale pořád na výrobci, zda svým závazkům dostojí a žádostem o předobjednávky vyhoví.