Strojové učenie v hlavnej úlohe. Takto Google odstraňuje nežiadúci obsah z Máp
Google Mapy sú najobľúbenejšou mapovou a navigačnou aplikáciou na svete. Či už desktopovú verziu alebo mobilnú aplikáciu pravidelne používa viac ako 1 miliarda ľudí. Jednou z najobľúbenejších funkcionalít sú rôzne body záujmu, reštaurácie, hotely a podobne. Používatelia majú možnosť svoje skúsenosti z nich pretaviť do hodnotenia.
Ak by boli všetky hodnotenia relevantné, všetko by bolo v poriadku. Avšak až také jednoduché to nie je. Google bojuje s enormným množstvom falošných hodnotení. Falošné, či už pozitívne alebo negatívne hodnotenia, môžu dokonca spôsobiť to, že podniku sa nebude dariť, pretože na základe hodnotení doň nebude nikto chodiť. A tomuto chce Google zabrániť, o čom informoval priamo na svojich stránkach.
Mohlo by vás zaujímať:
V súvislosti s týmto spoločnosť informuje o tom, ako používa technológiu na to, aby sa do Máp nedostal falošný obsah, často ešte pred jeho samotným zverejnením.
Rýchlejšie odhaľovanie vzorcov zneužívania
V tejto oblasti Googlu významne pomáha strojové učenie, ktoré pomáha odhaliť vzorce potenciálneho zneužívania. Technológia sa neustále vyvíja a v minulom roku dostala významnú aktualizáciu, ktoré nové trendy pomohla identifikovať výrazne rýchlejšie. Automatizované systémy napríklad rozpoznali náhly nárast firemných profilov s koncovkami .design alebo .top. Tím analytikov neskôr potvrdil, že tieto webové stránky boli falošné a Google ich rýchlo odstránil. Zároveň deaktivoval aj súvisiace účty.
Problémom sú aj obrázky
Často sa stáva, že pri hodnoteniach podvodníci pridávajú aj obrázky obsahujúce falošné telefónne čísla, ktorými sa snažia oklamať potenciálne obete, aby namiesto skutočnej firmy zavolali podvodníkovi. Aj proti takýmto fotografiám bojuje strojové učenie, pretože riešiť taký obrovský počet fotografií by jednoducho nebolo v ľudských silách. Technológia od Googlu to dokáže rozpoznať analýzou konkrétnych vizuálnych detailov a rozložení fotografií. Tento model sa v praxi mimoriadne osvedčil, pretože sa mu podarilo zablokovať veľkú väčšinu podvodných obrázkov.
Zopár štatistík
- V roku 2022 Google zablokoval alebo odstránil viac ako 115 miliónov falošných recenzií, väčšina z nich bola odchytená ešte pred publikovaním. V porovnaní s rokom 2021 bolo takto odstránených o 20 % falošných recenzií viac.
- Zablokovaných alebo vymazaných bolo viac ako 200 miliónov fotografií a 7 miliónov videí, ktoré boli buď nekvalitné, rozmazané alebo porušovali pravidlá.
- V roku 2022 Google stopol 20 miliónov pokusov o vytvorenie falošného biznis profilu, čo je o 8 miliónov viac ako v roku 2021. Taktiež bolo zaznamenaných viac ako 185-tisíc útokov na overené biznis účty, ktoré Google odvrátil.