Games

Stane sa z neho bestseller?

Kým väčšinu pozornosti na seba každoročne pútajú vlajkové lode najpopulárnejších výrobcov či inovatívne zariadenia, mnoho používateľov by si takéto smartfóny nekúpilo, najmä kvôli vysokej cene. Našťastie v segmente pravidelne vychádzajú lacnejšie a „nudnejšie” modely strednej a nižšej strednej triedy. Jedným z nich je aj táto čerstvá novinka od čínskeho výrobcu Xiaomi. Dnešná recenzia vám prezradí, čo všetko sľubne vyzerajúci Redmi Note 11 ponúka.

Recenzia je rozdelená na niekoľko častí:

Redmi Note 11: Cena a dostupnosť na Slovensku

Redmi Note 11 do slovenských obchodov dorazil 21. februára. V tejto recenzii sa budeme baviť o konfigurácii so 4 GB RAM a 64 GB úložiskom, ktorú je možné zakúpiť prostredníctvom oficiálnych predajných kanálov spoločnosti Xiaomi za cenu 219 eur. Verzia 4 + 128 GB stojí oficiálne o 20 eur viac.

Recenzia Redmi Note 11: Balenie

V porovnaní s dnešným trendom vyrábať smartfóny s čo najminimalistickejším balením, je obsah krabice tohto zariadenia štedrý. Okrem samotného smartfónu v nej nájdeme 33 W nabíjačku, USB-C kábel s USB-A koncovkou, priehľadný kryt, informácie o záruke s krátkym manuálom a nástroj na vyberanie SIM karty.

Konštrukcia a dizajn: Xiaomi naskočilo na trend ostrých hrán

Na to, že ide o model nižšej strednej triedy, pri ktorých výrobcovia musia urobiť veľa kompromisov, má Redmi Note 11 solídny a atraktívny dizajn. Xiaomi sa pri navrhovaní zjavne inšpirovalo trendom ostrých hrán, avšak na rozdiel od niektorých konkurenčných výrobcov, našiel pekný balans medzi ostrými a zaoblenými hranami. To znamená, že hrany zariadenia sú výrazne ostrejšie ako na iných modeloch, no nie natoľko, aby sa pri používaní bez krytu zarezávali do ruky.

Redmi Note 11 zadná strana
Zadná strana | Zdroj: Zdenka Smalecová

Na dnešné pomery ide o smartfón s priemernou veľkosťou, jeho rozmery zastali na hodnote 159,9 x 73,9 x 8,1 mm. Vyniká aj veľmi nízkou váhou, len 179 gramov. Vďaka kombinácií skvelých rozmerov a celkového prevedenia sa v ruke drží veľmi dobre. Je však dosť šmykľavý a radšej som ho väčšinu času nosila v pribalenom ochrannom kryte.

Skutočnú cenu zariadenia prezrádza len plastová konštrukcia. Zadná strana je v pololesklom prevedení, ktoré je síce pekné, no plast je plast. Avšak zas na druhú stranu, z praktického hľadiska je oveľa výhodnejší ako sklo, keďže sa tak ľahko nepoškodí. Pri pohľade na smartfón zozadu si ako prvé všimneme dominantný ostrovček s fotoaparátmi. Mierne vytŕča, no nie na toľko, aby spôsoboval diskomfort pri používaní. Odkedy sa vo svete smartfónov objavil trend s umiestňovaním zadných snímačov do ostrovčekov, výrobcovia prišli s množstvom odlišných dizajnov, pričom niektoré z nich neboli zrovna najkrajšie. To našťastie nie je prípad nového Redmi a aj napriek tomu, že tento ostrovček patrí k jedným z väčších, sa mi jeho vzhľad páči.

Oceňujem, že všetky tlačidlá sú na jednej strane, konkrétne na pravej. Okrem toho po bokoch smartfónu nájdeme mikrofón, USB-C port a reproduktor na spodnej strane a potom druhý reproduktor, 3,5 mm jack a infračervený port na vrchnej strane. Vľavo sa nachádza len zásuvka na dve SIM karty a microSD kartu.

Tlačidlo napájania na tomto zariadení spĺňa ešte jednu dôležitú úlohu – skrýva sa v ňom snímač odtlačkov prstov. Z hľadiska spoľahlivosti funguje veľmi dobre, počas testovania sa mi nestalo, že by mal problém s rozoznaním odtlačku. Jeho umiestnenie však považujem za veľké mínus z niekoľkých dôvodov. V prvom rade, keď dôjde k neúspešnému pokusu o odomknutie, smartfón zavibruje. A v porovnaní so snímačmi zabudovanými do displeja k nechceným pokusom o odomknutie dochádza oveľa častejšie, napríklad keď máte telefón vo vrecku od bundy. Je to len malá nepríjemnosť, no vzhľadom na to, že vibračný motorček zariadenia je dosť zlý, po pár dňoch používania začali byť tieto zbytočné vibrácie otravné.

Nehovoriac o tom, že po niekoľkých neúspešných pokusoch musíte pri odomknutí zadať PIN, heslo alebo vzor. Taktiež nie zakaždým, keď som stačila tlačidlo napájania, som chcela telefón aj odomknúť. Niekedy som iba chcela skontrolovať čas alebo nové upozornenia. V takomto prípade som sa opäť stretla s nevyžiadanými vibráciami alebo veľmi často som telefón nechtiac odomkla.

Recenzia Redmi Note 11: Displej

Predná strana zariadenia disponuje 6,43-palcovým AMOLED displejom s Full HD+ rozlíšením a 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Jej okraje lemujú pomerne tenké rámčeky, teda až ten spodný, ktorý je výrazne hrubší. Výrez na selfie fotoaparát sa nachádza v strede hornej časti a síce nepatrí k najmenším na trhu, no pri používaní nepôsobí rušivo.

Redmi Note 11 displej
Displej | Zdroj: Zdenka Smalecová

Displej zariadenia je jednou z jeho najväčších predností. Tento panel prekonal moje očakávania a ukázal, že super displej môžu mať aj cenovo dostupné telefóny. Kvalitou obrazu a vykreslením farieb sa dorovnáva na drahšie telefóny. Nastavenie farieb dokonca ani nebolo potrebné prispôsobiť v systémových nastaveniach, boli ideálne už od výroby. Avšak ocenila by som, keby displej ponúkol vyšší maximálny jas, 1 000 nitov sa v niektorých situáciách ukázalo byť príliš málo.

Obrazovku pred poškodením chráni sklo Corning Gorilla Glass 3, no ako sa mi počas testovania nanešťastie podarilo zistiť, poškrabať displej telefónu je veľmi jednoduché. Tento problém ľahko vyrieši zakúpenie ochrannej fólie alebo tvrdeného skla. Niektoré zariadenia majú fóliu nalepenú už od výroby, no Redmi Note 11 bohužiaľ nie.

Výkon a pamäť: Slabé aj na nižšiu strednú triedu

Výkon smartfónu zabezpečuje čipset Qualcomm Snapdragon 680 4G a 4 GB RAM, čo v dnešnej dobe začína byť málo. Nadstavba MIUI však ponúka možnosť rozšírenia pamäte, ktorá s problémom čiastočne pomôže. Funkcia v súčasnosti dokáže premeniť 1 GB vnútorného ukladacieho priestoru na operačnú pamäť.

V benchmarkoch táto zostava získala veľmi skromné skóre. V teste AnTuTu dosiahla len 247 958 bodov. Výhodou však je, že aj po viacerých testoch teplota zariadenia stúpla len o pár stupňov, pričom na dotyk to cítiť nebolo. Aplikácia Geekbench smartfónu vypočítala skóre 388 bodov v jednojadrovom a 1 688 bodov vo viacjadrovom teste.

Špecifikácie a výsledky benchmarkov sú jedna vec, no skutočný výkon a plynulosť smartfónu už druhá. A musím povedať, že aj napriek tomu, že ide o lacné zariadenie, som v tejto oblasti čakala viac. Smartfón nie je veľmi rýchly a plynulý ani pri vykonávaní nenáročných činností a to je ledva mesiac na našom trhu. Podarí si aj s náročnejšími hrami či aplikáciami, no samozrejme nie najlepšie.

Na ukladanie rôznych súborov a aplikácií je k dispozícii úložisko s veľkosťou 64 alebo 128 GB. Opäť trochu málo na dnešné pomery, no stále existuje veľa spoločností, ktoré za dobré ceny ponúkajú cloudové úložiská. Alebo keď nie ste fanúšikom takéhoto riešenia, poteší vás prítomnosť slotu na microSD kartu.

Recenzia Redmi Note 11: Systém, konektivita a zvuk

Redmi Note 11 od predstavenia beží na nadstavbe MIUI 13, avšak len s Androidom 11. To je zo strany výrobcu dosť veľkým sklamaním, keďže väčšina nových zariadení dnes vychádza s Androidom 12. Používatelia tohto zariadenia si teda budú musieť počkať na najnovšiu verziu operačného systému a dostanú ju až prostredníctvom aktualizácie. To znamená, že zo sľúbených dvoch veľkých systémových aktualizácií smartfón dostane prvú už v najbližších mesiacoch. Následne druhú, s Androidom 13, niekedy o rok. Tam sa však jeho softvérová čiastočne končí a ďalší Android s novými funkciami už oficiálnou cestou nedostane.

Najnovšia verzia nadstavby prináša novinky v oblasti optimalizácie výkonu a bezpečnosti. Inak sa veľmi nemení a stále ide o staré dobré MIUI. Ak ste sa s nadstavbou ešte nestretli, od čistého Androidu má dosť ďaleko, hlavne z hľadiska dizajnu. Ovláda sa však podobne ako aj nadstavby iných výrobcov, s niekoľkými drobnosťami navyše. Posledných niekoľko vydaní má problémy s chybami alebo zle optimalizovanou výdržou batérie, no na tomto zariadení bežalo všetko tak, ako malo. Musím spomenúť aj to, že keďže ide o cenovo dostupný model, výrobca si nízku cenu smartfónu vykompenzoval množstvom predinštalovaných aplikácií a umiestením reklám do systému. Osobne to však nevidím ako veľké mínus, keďže dané aplikácie sa dajú vymazať a s reklamami som sa stretla len niekoľkokrát, napríklad pri odinštalovaní aplikácií alebo pri čistení úložiska.

Z hľadiska konektivity nám tu chýba podpora 5G siete. Teoreticky sa to dá považovať za nevýhodu, no keďže na Slovensku väčšina obyvateľov prístup k 5G nemá a smartfón vzhľadom na slabší výkon viac ako 2-3 roky nevydrží, som osobne celkom rada, že sa Xiaomi rozhodlo túto funkciu vynechať. 4G aj ostatné staršie siete fungovali bez problémov, či už na dátovanie alebo telefonovanie. Inak má Redmi Note 11 všetko, čo budete pri používaní smartfónu potrebovať. NFC čip, Bluetooth 5.0, USB-C port vo verzii 2.0, navigačné systémy A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, infračervený port a dokonca aj 3,5 mm jack.

Do výbavy modelu sa dostali aj stereo reproduktory, jeden na spodnej strane telefónu vedľa USB-C portu a druhý nad selfie fotoaparátom. Kvalitou však veľmi neoslnia, maximálnu hlasitosť ponúkajú dobrú, no chýbajú im basy a stredy.

Na fotoaparátoch sa šetrilo

Zadné snímače

Ostrovček na zadnej strane smartfónu v sebe ukrýva štyri fotoaparáty. Primárny s rozlíšením 50 MP a svetelnosťou f/1.8, 8 MP ultra-širokouhlý snímač, ktorý ponúka svetelnosť f/2.2 a 118˚ uhol záberu a do počtu sa pridáva aj makro a hĺbkový snímač, pričom oba ponúkajú rozlíšenie 2 MP a svetelnosť f/2.4.

Redmi Note 11 zadná strana
Zadná strana | Zdroj: Zdenka Smalecová

Väčšina používateľov bude pravidelne používať práve prvé dva spomínané snímače. Zatiaľ čo dizajn, kvalita konštrukcie a displej boli plusom tohto zariadenia, fotoaparáty sú jeho slabinou. Vo väčšine prípadoch bolo vidieť značný rozdiel medzi svetelnosťou a vykreslením farieb pri prepnutí z primárneho snímača na ultra-širokouhlý.

Ani jeden z fotoaparátov nezachytáva realitu úplne najlepšie, no ak by som mala povedať, že ktorému z nich to ide lepšie, prekvapivo by som vybrala ultra-širokouhlý snímač. Ten síce sníma „nudnejšie” fotky, no sú realistickejšie a viac neutrálne, čiže dá sa s nimi lepšie pracovať. Primárny snímač má tendenciu fotky príliš prekontrastovať a niekedy aj preostriť. Výsledkom je, že fotografie nasnímané v horších svetelných podmienkach majú príliš tmavé tiene, kvôli čomu sa z fotky strácajú detaily.

Až na spomínané preostrovanie bola ostrosť fotografií z primárneho snímača fajn. V tejto oblasti však stráca ultra-širokouhlý fotoaparát. Na bežné narábanie s fotkami, napríklad pri zdieľaní na sociálnych sieťach alebo pri prehliadaní v galérii na mobile, takáto kvalita viac než postačí. No ak fotky priblížite alebo ich zobrazíte na väčšom displeji, nebudú vyzerať dobre.

A ako si poradil veľmi obľúbený a žiadaný 2 MP makro fotoaparát spolu s jeho parťákom, 2 MP hĺbkovým snímačom? No tak, ako by sa dalo čakať. Možnosť vytvárať fotky zblízka je síce super, no čo z toho, keď výsledná kvalita je veľmi slabá. A čo sa týka hĺbkového snímača, pri snímaní portrétov v celku pomohol. Oddelenie oblečenia a krku zvládol super, ale s vlasmi si už neporadil.

Smartfón síce nemá teleobjektív, no to ešte neznamená, že sa v aplikácii fotoaparátu nedá zoomovať. Maximum je dokonca až desaťnásobné priblíženie, no ísť cez viac ako dvojnásobné alebo v nevyhnutných prípadoch štvornásobné priblíženie neodporúčam. Čím viac priblížite, tým viac ostrosti a detailov stratíte.

Nočné fotografie

Čo sa týka nočných fotiek, výsledné farby sú prekvapivo dobré. To je veľké plus, keďže v noci má mnoho smartfónov problém zachytiť farby realisticky. Nočný režim v aplikácii fotoaparátu si poradil aj s problémom zachytenia dostatočného množstva svetla, výsledné fotky nie sú ani príliš tmavé, no ani príliš presvetlené. Avšak asi najväčšou výzvou pri nočnom fotení je pre smartfóny nasnímať ostré fotografie. V tomto smere už snímač zlyhal a jeho nočné fotografie sú rozmazané a miestami aj plné šumu.

Selfie

Aj na kvalite selfie fotografií bolo cítiť, že ide o telefón s cenovkou približne 220 eur. Musím pochváliť výsledné farby, keďže Xiaomi malo v minulosti tendenciu robiť veľmi desaturované fotky. Avšak stále im chýba ostrosť a detaily. Dynamický rozsah tiež nebol najlepší a snímač mal problém napríklad s presvetľovaním oblohy.

Video

Natáčanie videí bolo vždy achillovou pätou Android zariadení, hlavne tých lacných. Redmi Note 11 nie je výnimkou, dokonca je očividné, že výrobca do tejto časti neinvestoval vôbec. Zariadenie dokáže vytvoriť videá s maximálnym rozlíšením 1080p a 30 snímkami za sekundu a chýba mu stabilizácia, kvôli čomu sú videá extrémne roztrasené. Vyššie uvedené problémy primárneho snímača, ako privysoký kontrast alebo tendencia preostrovať, bolo ešte viac vidieť na videách. Spolu s chýbajúcou stabilizáciou vám vzniknú videá, ktoré sú nepoužiteľné aj pri natáčaní za dobrých svetelných podmienok, nie to ešte v noci.

Recnezia Redmi Note 11: Batéria a nabíjanie

Kým niektoré smartfóny sa kvôli malej batérii musia spoliehať na premakanú optimalizáciu systému, Xiaomi v prípade tohto modelu stavilo na akumulátor s kapacitou slušných 5 000 mAh. Dobrej výdrži nahráva aj chýbajúca podpora 5G siete či 90 Hz obnovovacia frekvencia namiesto 120 Hz. Pri bežnom používaní smartfón zvládol aj dva dni bez nabíjania a bez problémov z neho vyťažíte 8 hodín SoT.

Pre referenciu, počas testovania bol displej nastavený na 90 Hz, systém bol v tmavom režime a ani raz som nezapla šetrič batérie. Taktiež som zvyknutá mať stále zapnuté Wi-Fi alebo dáta a medzi moje najpoužívanejšie aplikácie patrí Google Chrome, Fotoaparát, YouTube a apky sociálnych sietí. Hry alebo iné náročnejšie aplikácie dennodenne nepoužívam.

Dnes sa výrobcovia smartfónov predbiehajú, kto na trh prinesie výkonnejšie nabíjanie. Počúvame o šialených číslach ako 100 W alebo dokonca aj 200 W. Pri kúpe nového Redmi vám však bude stačiť nabíjací adaptér s výkonom 33 W. Vzhľadom na kapacitu batérie smartfónu a fakt, že rýchle nabíjanie ničí zdravie batérie, je toto číslo pekný kompromis. Úplne nabitie dosiahol za hodinu a 30 minút.

Výrobca uvádza, že z nuly na sto sa má Redmi Note 11 dostať za 60 minút. V mojom teste nabíjania zariadenie presne po hodine ukazovalo hodnotu 94 %, čo je na používanie viac než dosť. Avšak prekvapilo ma tých posledných 6 %, ktoré smartfón zbieral ešte ďalšiu pol hodinu. Je normálne, že rýchlosť nabíjania sa ku koncu spomalí, no toto je jeden z tých extrémnejších prípadov.

Mierne sklamaná som bola aj keď som zistila, že s iným káblom a adaptérom bolo nabíjanie výrazne pomalšie. Išlo o notebookovú nabíjačku, ktorá je schopná poskytnúť viac ako 33 W výkonu a v minulosti pri iných smartfónoch som problém s pomalším nabíjaním nezaznamenala.

Test rýchlosti nabíjania z 0 na 100 %:

  • 15 minút: 27 %
  • 30 minút: 57 %
  • 45 minút: 83 %
  • 60 minút: 94 %
  • Plné nabitie: 1 hodina 30 minút

Recenzia Redmi Note 11: Záverečné hodnotenie

Pre nenáročných používateľov, ktorí smartfón používajú hlavne na prezeranie sociálnych sietí a telefonovanie, je Redmi Note 11 fajn voľbou. Jednou z jeho najväčších predností je skvelá výdrž batérie, čiže bez nabíjania zvládnete kľudne aj dva dni. Taktiež ponúka veci, ktoré zo sveta smartfónov postupne miznú, napríklad slot na microSD kartu, 3,5 mm jack alebo infračervený port. Xiaomi nešetrilo ani na kvalite displeja a tento 6,43″ AMOLED s 90 Hz obnovovacou frekvenciou je fakt na špičkovej úrovni. Páči sa mi aj dizajn a celkové prevedenie novinky a nie len že sa na smartfón dobre pozerá, ale aj sa dobre drží v ruke.

Redmi Note 11 displej
Displej | Zdroj: Zdenka Smalecová

Čo mu však musím vytknúť je určite výkon a kvalita fotoaparátov. Po výkonnostnej stránke sa ako tak drží, no to, že už krátko po uvedení na trh nie je veľmi plynulý a rýchly, značí problém. Hlavne v prípade, že nepatríte medzi používateľov, ktorí menia telefón každý rok alebo dva. Na životnosti mu uberá aj krátka softvérová podpora. Redmi Note 11 by sa mal oficiálnou cestou dostať po Android 13, ktorého predstavenie nás čaká už v druhej polovici tohto roka. K tomu sa pripájajú tri roky bezpečnostných aktualizácií, čo je dnes už málo.

Ďalším veľkým nedostatkom zariadenia sú jeho fotoaparáty. Hlavný zadný snímač má problémy s kontrastom a preostrovaním, rozdiel pri prepnutí z primárneho na ultra-širokouhlý fotoaparát je vo väčšine situáciách obrovský a makro spolu s hĺbkovým snímačom sú len do počtu. Výsledne fotky sú však v celku použiteľné a trocha dodatočnej úpravy ich dokáže zachrániť, no o videách sa to isté povedať nedá. Aj v tomto prípade sa opäť objavujú problémy s kontrastom, no kvalitu úplne zabíja absencia akejkoľvek stabilizácie. Výsledkom je, že videá sú úplne roztrasené a tym pádom nepoužiteľné.

Recenzia Redmi Note 11: Tabuľka parametrov

Displej 6,43-palcový AMOLED, Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov), 90 Hz obnovovacia frekvencia
Procesor Qualcomm Snapdragon 680 4G, 6 nm
Operačná pamäť 4 GB
Interný ukladací priestor 64 / 128 GB + podpora microSD karty
Fotoaparáty Primárny: 50 MP (f/1.8), ultra širokouhlý: 8 MP (f/2.2) so 118-stupňovým uhlom záberu, makro: 2 MP snímač (f/2.4), hĺbkový snímač: 2 MP (f/2.4), selfie: 13 MP (f/2.4)
Batéria 5 000 mAh
Rozmery 159,9 x 73,9 x 8,1 milimetrov
Hmotnosť 179 gramov
Farby Graphite Gray, Pearl White, Star Blue
Oficiálna začiatočná cena 219 € / 239 €

Konkurencia

Samsung Galaxy A22

Samsung Galaxy A22 5G
Samsung Galaxy A22 5G | Zdroj: GSMArena.com

Tento minuloročný model strednej triedy od Samsungu prináša 6,4″ Super AMOLED displej s 90 Hz obnovovacou frekvenciou, procesor MediaTek Helio G80 a 4 alebo 6 GB operačnej pamäte. K dispozícii sú verzie s 64 GB vnútorným úložiskom alebo so 128 GB.

Jeho fotovýbava pozostáva zo 48 MP primárneho snímača s OIS, 8 MP ultra-širokouhlého objektívu a 2 MP makro a hĺbkového snímača. O slušnú výdrž sa zas postará 5 000 mAh batéria s podporou 15 W nabíjania. Zariadeniu samozrejme nechýba 3,5 mm jack, slot na microSD kartu či podpora technológie NFC.

Motorola moto g60s

Motorola moto g60s
Motorola moto g60s | Zdroj: Motorola

Smartfónu Redmi Note 11 konkuruje aj model motorola moto g60s, ktorý disponuje 6,8″ IPS LCD displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, štvoricou zadných fotoaparátov na čele so 64 MP primárny snímačom či procesorom MediaTek Helio G95. Ten je v závislosti od verzie doplnený o 4 alebo 6 GB RAM.

Smartfón sa môže pochváliť aj 5 000 mAh batériou a 50 W káblovým nabíjaním. Výrobca nezabudol ani na 3,5 mm jack a podporu microSD karty pre prípad, že by vám 128 GB vnútorného úložiska nestačilo.

Realme 9i

Realme 9i
Realme 9i | Zdroj: GSMArena.com

Ďalším konkurentom nového Redmi je model 9i od (na Slovensku) menej populárneho výrobcu Realme. Ten vyniká 6,6″ LCD 90 Hz displejom, čipsetom Snapdragon 680 4G, 4 alebo 6 GB RAM či 50 MP zadným fotoaparátom, ktorý je doplnený o 2 MP makro a 2 MP hĺbkový snímač. Zariadenie ďalej prináša 5 000 mAh batériu, ktorú vďaka 33 W nabíjaciemu výkonu dostanete z nuly na sto za 70 minút, 64 alebo 128 GB ukladacieho priestoru, slot na microSD kartu, 3,5 mm jack a stereo reproduktory.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *