Stane sa Microsoft lídrom v oblasti umelej inteligencie?
Microsoft v pondelok potvrdil, že investuje miliardy dolárov do OpenAI, informoval portál CNN. Ide o organizáciu, ktorá sa venuje výskumu a vývoju umelej inteligencie, a ktorá stojí za novým virálnym nástrojom s názvom ChatGPT.
Podľa dostupných informácií Microsoft plánuje rozšíriť svoje existujúce partnerstvo so spoločnosťou OpenAI a pridať tak umelú inteligenciu do svojich viacerých produktov. V samostatnom blogovom príspevku OpenAI uviedla, že viacročná investícia sa použije na vývoj umelej inteligencie, ktorá je aj napriek obavám čoraz bezpečnejšia, užitočnejšia a samozrejme aj výkonnejšia.
ChatGPT – projekt budúcnosti
Partnerstvo medzi týmito dvomi spoločnosťami má potenciál podporiť viaceré projekty vrátane ChatGPT. Ide o najnovšiu technológiu umelej inteligencie, ktorá pomôže automatizovať napríklad služby zákazníkom a zjednodušiť konverzácie s nimi. Tiež dokáže pomôcť nájsť chybu v kóde napísanom v programovacom jazyku, prípadne poradiť s podobnými problémami.
K dispozícii je od novembra a používa sa tiež na písanie článkov. Napísané texty boli v štýle rôznych umelcov a umelá inteligencia vypracovala aj abstrakty výskumných prác, ktoré zmiatli aj niektorých vedcov.
Implementácia umelej inteligencie do viacerých programov od Microsoftu
Investícia by tiež mohla spoločnosť Microsoft vyzdvihnúť ako lídra v oblasti umelej inteligencie a ChatGPT by následne mohla implementovať do svojich programov ako napríklad Word, PowerPoint a Outlook. Okrem toho Microsoft čoskoro pridá funkcie ChatGPT do svojej cloudovej služby Azure. Ak bude služba dostupná na Microsoft Azure, podniky by tak teoreticky mohli nástroje umelej inteligencie používať aj priamo v rámci jej ďalších aplikácií a služieb.
Riziká spojené s umelou inteligenciou
Aj keď sa tieto produkty umelej inteligencie dostali medzi používateľmi do širokého povedomia, okrem pozitívnych skúseností vyvolali aj určité obavy. Tie sa týkajú potenciálu využitia umelej inteligencie na negatívne účely či šírenia rôznych dezinformácií. Tak isto viacero akademikov vyjadrilo obavy, že ChatGPT bude mať vplyv na prácu študentov a nepriamo ich bude nútiť podvádzať pri rôznych zadaniach. Tieto skutočnosti by mohli vytvoriť negatívnu publicitu pre spoločnosť.
Investícia prichádza niekoľko dní po tom, čo Microsoft oznámil plán prepustiť 10 000 zamestnancov v rámci nových opatrení zameraných na znižovanie nákladov. Aj napriek šetreniu však Microsoft bude pokračovať v investíciách do strategických oblastí pre budúcnosť spoločnosti a poukázal na pokroky v oblasti umelej inteligencie, ktoré sa chystajú dosiahnuť.
Náš tip
Motorola predstavila 5 nových cenovo dostupných smartfónov, z ktorých si určite vyberiete